66.4 F
Gainesville

Girls’ Basketball – FHSAA Regional Quarterfinals, Feb. 5

Published:

girls_basketball_fhsaa finalsArea teams in the girls’ basketball state playoffs – Alachua, Baker, Bradford, Citrus, Clay, Columbia, Dixie, Duval, Flagler, Gilchrist, Hamilton, Hernando, Jefferson, Lafayette, Lake, Levy, Madison, Marion, Nassau, Putnam, Sumter, St. Johns, Suwannee, Taylor, Union & Volusia counties

Regional Quarterfinals
Thursday, February 5

Class 8A
Flagler Palm Coast 53, Lake Mary 32
Seminole (Sanford) 50, West Port (Ocala) 45

Class 7A
Fleming Island (Orange Park) 58, East Ridge (Clermont) 48
Wekiva (Orlando) 80, Fletcher (Neptune Beach) 36

Class 6A
Pine Forest (Pensacola) 59, Oakleaf (Orange Park) 47
Pensacola 76, Gainesville 72
St. Augustine 45, Lee (Jacksonville) 41
Bartram Trail (St. Johns) 58, Wolfson (Jacksonville) 31
New Smyrna Beach 59, Lake Minneola 38
Leesburg 54, Deltona 25

Class 5A
Choctaw (Fort Walton Beach) 58, Suwannee (Live Oak) 16
Paxon (Jacksonville) 62, Ponte Vedra 38
Palatka 71, Bishop Kenny (Jacksonville) 64
North Marion (Citra) 51, Lecanto 36
Eastside (Gainesville) 60, Dunnellon 48
Land O’ Lakes 55, Central (Brooksville) 44
Nature Coast (Brooksville) 60, River Ridge (New Port Richey) 41
Eustis 51, Titusville 45
Rockledge 88, Tavares 64

Class 4A
Madison County 62, Walton (DeFuniak Springs) 42
Trinity Christian (Jacksonville) 59, Raines (Jacksonville) 46
Ribault (Jacksonville) 53, Bolles (Jacksonville) 37
P.K. Yonge (Gainesville) 65, Trinity Catholic (Ocala) 42
South Sumter (Bushnell) 54, Santa Fe (Alachua) 50

Class 3A
Providence (Jacksonville) 68, Oak Hall (Gainesville) 32
University Christian (Jacksonville) 85, St. Joseph (St. Augustine) 28
Father Lopez (Daytona Beach) 71, First Academy (Orlando) 69 (2 OT)

Class 2A
Seacoast Christian (Jacksonville) at FAMU (Tallahassee)
Aucilla Christian (Monticello) 47, Harvest Community (Jacksonville) 41
Agape Christian Academy (Orlando) 48, Seven Rivers Christian (Lecanto) 46
Calvary Christian (Ormond Beach) 49, St. John Lutheran (Ocala) 10

Class 1A – Regional Semifinals (Feb. 10)
Hawthorne at Lafayette (Mayo)
Hamilton County (Jasper) at Hilliard
Crescent City at Chiefland
Williston at Wildwood

District tournament results

 

Related articles

Recent articles

spot_img
%d bloggers like this: