58 F
Gainesville

FHSAA Girls’ Soccer Regional Finals & State tournament

Published:

soccer_2015 finalsArea teams in the girls’ soccer state playoffs

Regional Finals
Friday, January 30

Class 5A
Oviedo 3, Spruce Creek (Port Orange) 1

Class 4A
Navarre 3, Creekside (St. Johns) 1

Class 3A
Ponte Vedra 2, Mosley (Lynn Haven) 0
Land O’ Lakes 1, Matanzas (Palm Coast) 0

Thursday, Feb. 5 (State Semifinals)Land O’ Lakes d. Ponte Vedra, 2-1 (PK 4-3) @ Eastern Florida State College (Melbourne)

Class 2A
Bolles (Jacksonville) 8, Wakulla (Crawfordville) 0
Bishop Moore (Orlando) 6, Santa Fe (Alachua) 0

Wednesday, Feb. 4 (State Semifinals)Bolles (Jacksonville) d. Bishop Moore (Orlando), 2-1 (PK 4-1) @ Eastern Florida State College (Melbourne)

Thursday, Feb. 5 (State Final)Bolles (Jacksonville) d. American Heritage (Delray Beach), 5-0 @ Eastern Florida State College (Melbourne)

Class 1A
St. Johns Country Day (Orange Park) 6, Orangewood Christian (Maitland) 0

Wednesday, Feb. 4 (State Semifinals)St. Johns Country Day (Orange Park) 2, Community School (Naples) 1 @ Eastern Florida State College (Melbourne)

Thursday, Feb. 5 (State Final)St. Johns Country Day (Orange Park) 4, Lakeland Christian 0 @ Eastern Florida State College (Melbourne)

Regional Semifinals – Tuesday, January 27

Class 5A
Spruce Creek (Port Orange) 1, Flagler Palm Coast 0

Class 4A
Creekside (St. Johns) 2, Fleming Island (Orange Park) 1

Class 3A
Ponte Vedra 2, Stanton (Jacksonville) 1
Matanzas (Palm Coast) 3, Lake Minneola 0
Land O’ Lakes 4, Springstead (Spring Hill) 2

Class 2A
Bolles (Jacksonville) 1, Episcopal (Jacksonville) 0
Santa Fe (Alachua) 2, Trinity Catholic (Ocala) 1

Class 1A
St. Johns Country Day (Orange Park) 4, St. Joseph (St. Augustine) 0

Regional Quarterfinals – Thursday, January 22

Class 5A
Spruce Creek (Port Orange) 2, Fletcher (Neptune Beach) 1
Flagler Palm Coast 4, Buchholz (Gainesville) 1

Class 4A
Creekside (St. Johns) 2, Forest (Ocala) 0
Fleming Island (Orange Park) 2, Vanguard (Ocala) 0
Viera 8, New Smyrna Beach 0

Class 3A
Stanton (Jacksonville) 1, Nease (Ponte Vedra Beach) 0
Ponte Vedra 8, Terry Parker (Jacksonville) 0
Lake Minneola 1, Seabreeze (Daytona Beach) 0
Matanzas (Palm Coast) 4, Eustis 0
Springstead (Spring Hill) 4, Pasco (Dade City) 0

Class 2A
Episcopal (Jacksonville) 3, Fernandina Beach 0
Bolles (Jacksonville) 8, Yulee 0
Santa Fe (Alachua) 5, Umatilla 1
Trinity Catholic (Ocala) 1, Eastside (Gainesville) 0

Class 1A
St. Joseph (St. Augustine) 6, Rocky Bayou Christian (Niceville) 0
St. Johns Country Day (Orange Park) 9, Maclay (Tallahassee) 1

District tournament results

 

Related articles

Recent articles

spot_img
%d bloggers like this: