71.6 F
Gainesville

How the top 20 fared (Week 10)

Published:

Prep Zone - square(none)Here’s a look at how all the ranked teams fared during Week #10 of the boys’ basketball 2015-16 season. The new regional rankings will be released on Tuesday, January 26.

The Prep Zone Power Poll ranks the top 20 high school football, basketball, baseball & softball teams (regardless of FHSAA classification) across 26 counties in North Florida (Alachua, Baker, Bradford, Citrus, Clay, Columbia, Dixie, Duval, Flagler, Gilchrist, Hamilton, Hernando, Jefferson, Lafayette, Lake, Levy, Madison, Marion, Nassau, Putnam, Sumter, St. Johns, Suwannee, Taylor, Union & Volusia counties). It is voted on weekly by sportswriters and sportscasters.  It is powered by Anytime Fitness of Gainesville.

PREP ZONE POWER POLL – 2015-16 BASKETBALL POLL #4 Results
(School, followed by classification, first-place votes, record through 1/23, and results)
1. Bolles (Jacksonville) (4A) (7) (21-2) – Went 1-0; d. Duval Charter (Jacksonville), 78-44 (Fri.)
2. Wolfson (Jacksonville) (5A) (22-1) – Went 2-1; LOST to Ribault (Jacksonville), 72-68 (OT), in the Gateway Conference championship game; d. Terry Parker (Jacksonville), 76-55 (Fri.); d. Ed White (Jacksonville), 65-53 (Wed.)
3. Providence (Jacksonville) (3A) (16-6) – Went 0-1; LOST to non-FHSAA school The Rock (Gainesville), 61-58 (Mon.)
4. Bishop Kenny (Jacksonville) (5A) (21-2) – Went 2-0; d. Seffner Christian, 69-51, at the Bobcat Shootout (Sat.); d. Ponte Vedra, 78-57 (Mon.)
5. Spruce Creek (Port Orange) (8A) (18-4) – Went 1-1; LOST at #18 Atlantic (Port Orange), 55-48 (Fri.); d. North Florida Educational Institute (Jacksonville), 66-42, at the MLK tournament at Ribault (Jacksonville)
6. Gainesville (6A) (18-4) – Went 2-1; d. Bradford (Starke), 71-54 (Fri.); LOST at #9 P.K. Yonge (Gainesville), 60-38 (Thur.); d. Columbia (Lake City), 62-49 (Tue.)
7. Jackson (Jacksonville) (4A) (15-5) – Went 0-1; LOST to Ribault (Jacksonville), 66-62, in the Gateway Conference Tournament Quarterfinals
8. Deltona (6A) (18-6) – Went 1-1; LOST at #18 Atlantic (Port Orange), 63-51 (Wed.); d. New Smyrna Beach, 63-53 (Tue.)
T-9. Creekside (St. Johns) (7A) (19-4) – Went 2-0; d. Ponte Vedra, 79-64 (Fri.); d. Fleming Island (Orange Park), 63-42 (Tue.)
T-9. PK Yonge (Gainesville) (3A) (18-3) – Went 3-0; d. Sebastian River, 65-49 (Sat.); d. #6 Gainesville, 60-38 (Thur.); d. Eastside (Gainesville), 49-35 (Tue.); Blue Wave have won six in a row; all three losses by a total of eight points
11. Mount Dora Christian Academy (2A) (23-0) – Went 2-0; d. Halifax Academy (Daytona Beach), 65-36 (Fri.); d. Warner Christian (South Daytona), 82-47 (Tue.)
T-12. Flagler Palm Coast (8A) (12-8) – Went 0-1; LOST at University (Orange City), 56-51 (Tue.); Bulldogs have lost two in a row
T-12. Leesburg (5A) (19-3) – Went 2-0; d. Tavares, 75-54 (Fri.); d. Bishop Moore (Orlando), 86-63 (Tue.); Yellow Jackets have won eight in a row
14. Hawthorne (1A) (17-5) – Went 2-0; d. 5A Eastside (Gainesville), 49-45 (Sat.); d. 4A Interlachen, 72-41 (Fri.)
15. Vanguard (Ocala) (6A) (16-6) – Went 2-0; d. Trinity Catholic (Ocala), 59-50, at the Vince Murray Memorial Challenge; d. Forest (Ocala), 66-56, to secure #2 seed in 6A-4 behind #6 Gainesville (Fri.); Knights have won nine in a row
16. Nature Coast Tech (Brooksville) (5A) (17-5) – Went 2-0; d. Hernando (Brooksville), 58-56 (Fri.); d. Springstead (Spring Hill), 73-50 (Wed.); Sharks have won six in a row
17. Hamilton County (Jasper) (1A) (15-4) – Went 2-1; LOST to 6A Columbia (Lake City), 74-68 (Sat.); d. St. Francis Catholic (Gainesville), 63-38 (Thur.); d. Melody Christian (Live Oak), 68-62 (Tue.); Trojans had their 8-game winning streak snapped; wins over #19 Union County, RV Madison County (twice) & 6A Columbia (Lake City)
18. Atlantic (Port Orange) (6A) (22-3) – Went 2-1; d. #5 Spruce Creek (Port Orange), 55-48 (Fri.); d. #8 Deltona, 63-51 (Wed.); LOST at Ribault (Jacksonville), 61-50, at MLK Tournament (Mon.)
19. Union County (Lake Butler) (1A) (18-6) – Went 2-0; won at Crescent City, 65-62 (Sat.); d. Trenton, 72-50 (Tue.)
20. Lake Minneola (7A) (15-7) – Went 1-1; LOST at non-FHSAA member Liberty Christian Prep (Tavares), 57-56 (Thur.); d. Lake Howell (Winter Park), 78-63 (Tue.)

Also receiving votes:
Mount Dora (4A) (14-8) – Went 1-2; LOST to Trinity Catholic (Ocala), 46-45 (Fri.); LOST at Lake Highland Prep (Orlando), 78-59 (Thur.); d. South Sumter (Bushnell), 60-57 (Tue.)
Madison County (1A) (17-6) – Went 2-1; won at 5A Suwannee (Live Oak), 61-44 (Sat.); LOST at Colquitt County (GA), 62-51 (Fri.); d. Melody Christian (Live Oak), 79-37 (Thur.)
Dunnellon (4A) (15-7) – Went 3-0; d. South Sumter (Bushnell), 86-63 (Fri.); d. Forest (Ocala), 63-58 (Wed.); d. Umatilla, 55-27 (Tue.); Tigers have won 5/6
Trinity Christian (Deltona) (2A) (16-5) – Went 1-0; d. Faith Christian (Orlando), 71-66 (Tue.)

On the bubble:
Ribault (Jacksonville) (5A) (13-9) – Went 5-0; Trojans had three wins against the top 20; d. #2 Wolfson (Jacksonville), 72-68 (OT), in the Gateway Conference championship game (Sat.); d. Paxon (Jacksonville), 68-66, in the Gateway Conference semifinals (Fri.); d. #7 Jackson (Jacksonville), 66-62, in Gateway Conference quarterfinals (Wed.); d. First Coast (Jacksonville), 56-44, in the first round of the Gateway Conference tournament (Tue.); d. #18 Atlantic (Port Orange), 61-50, at the MLK Tournament at Ribault (Jacksonville) (Mon.)

Related articles

Recent articles

spot_img