61 F
Gainesville

USA Today Florida Network High School Football state rankings – Week #11

Published:

Class 4M
1. Columbus (Miami) 8-2 (10 first-place votes)
2. Seminole (Sanford) 8-2 (2 first-place votes)
3. Lake Mary 8-1
4. Palmetto (Miami) 7-1
5. Winter Park 8-0
6. Mandarin (Jacksonville) 8-2
7. Western (Davie) 6-3
8. Sumner (Riverview) 8-1
9. Monarch (Coconut Creek) 8-2
10. Palm Beach Central (Wellington) 8-1
ARV: Olympia (Orlando), Apopka, Dr. Phillips (Orlando), Plant (Tampa), Jupiter

Class 3M
1. St. Thomas Aquinas (Fort Lauderdale) 9-1 (11 first-place votes)
2. Edgewater (Orlando) 9-0
3. Homestead 7-1
4. Coconut Creek 8-2
5. Jesuit (Tampa) 7-2
6. Armwood (Seffner) 8-1
7. Jones (Orlando) 6-3
8. Atlantic (Delray Beach) 8-1
9. Largo 8-1
10. Oviedo 7-2
ARV: Tampa Bay Tech, Dillard (Fort Lauderdale), Wharton (Tampa), South Broward, Miramar

Class 2M
1. Norland (Miami) 8-0 (11 first-place votes)
2. American Heritage (Plantation) 6-1
3. Central (Miami) 4-3
4. Booker T. Washington (Miami) 6-2
5. Raines (Jacksonville) 7-1
6. Calvary Christian (Clearwater) 6-2
7. Berkeley Prep (Tampa) 6-2
8. Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale) 6-2
9. Bolles (Jacksonville) 5-4
10. Riverside (Jacksonville) 7-2
ARV: Bishop Moore (Orlando), Northwestern (Miami), King’s Academy (West Palm Beach), Saint Andrew’s (Boca Raton), Monsignor Pace (Miami)

Class 1M
1. Chaminade-Madonna (Hollywood) 9-0 (11 first-place votes)
2. Clearwater Central Catholic 8-0
3. Carrollwood Day (Tampa) 6-1
4. Cardinal Newman (West Palm Beach) 7-1
5. Benjamin (Palm Beach Gardens) 7-2
ARV: Trinity Christian (Jacksonville), True North Classical (Miami), Orlando Christian Prep, Archbishop Carroll (Miami), Providence (Jacksonville)

Class 4S
1. Buchholz (Gainesville) 9-0 (10 first-place votes)
2. Venice 7-2 (1 first-place vote)
3. Lakeland 7-3
4. Treasure Coast (Port St. Lucie) 7-2
5. DeLand 7-2
6. Heritage (Palm Bay) 8-1
7. Niceville 7-2
8. University (Orange City) 8-1
9. Bartram Trail (St. Johns) 5-4
10. Vero Beach 7-2
ARV: Lake Minneola, Pace, Ponte Vedra, Riverview Sarasota, Creekside (St. Johns)

Class 3S
1. Mainland (Daytona Beach) 9-0 (11 first-place votes)
2. St. Augustine 8-0
3. Lake Wales 9-0
4. Lincoln (Tallahassee) 8-1
5. Eau Gallie (Melbourne) 8-1
6. Choctawhatchee (Fort Walton Beach) 7-2
7. Naples 8-2
8. Sebring 6-2
9. Vanguard (Ocala) 7-2
10. Golden Gate (Naples) 7-2
ARV: Rockledge Port Charlotte, Leesburg, Columbia (Lake City), Pine Forest (Pensacola)

Class 2S
1. Cocoa 8-1 (11 first-place votes)
2. Bishop Verot (Fort Myers) 8-1
3. Bradford (Starke) 9-0
4. Wakulla (Crawfordville) 10-0
5. Florida High (Tallahassee) 7-2
6. Walton (DeFuniak Springs) 9-0
7. Pensacola Catholic 7-2
8. South Sumter (Bushnell) 9-1
9. Fort Meade 8-0
10. Titusville 8-1
ARV: Baker County (Glen St. Mary), Suwannee (Live Oak), Dunnellon, Yulee, Hudson

Class 1S
1. First Baptist (Naples) 7-2 (11 first-place votes)
2. Cardinal Mooney (Sarasota) 7-2
3. Trinity Catholic (Ocala) 3-6
4. North Florida Christian (Tallahassee) 6-3 8-0
5. Zephyrhills Christian 7-2
ARV: Lakeland Christian, Evangelical (Fort Myers), Community School (Naples) Melbourne Central Catholic, St. John Paul II (Tallahassee)

Class 1R
1. Hawthorne 9-0 (11 first-place votes)
2. Williston 9-0
3. Madison County 6-1
4. Newberry 7-2
5. Fort White 8-1
ARV: Union County (Lake Butler), Pahokee, Bozeman (Panama City), Lafayette (Mayo), Holmes County (Bonifay)

Related articles

Recent articles

spot_img