86.4 F
Gainesville

How the top 20 regional football teams fared in Week #12

Published:

ThePrepZone.com
ThePrepZone.com

Here’s a look at how all of the regionally-ranked football teams fared in Week #12 during the first round of the FHSAA state playoffs.  The new regional ranking will be released on Wednesday, Nov. 15.  It will be the last ranking until our final rankings following the FHSAA Football Finals in Orlando next month.

The Prep Zone Power Poll ranks the top 20 high school football, basketball, baseball & softball teams (regardless of FHSAA classification) across 26 counties in North Central Florida (Alachua, Baker, Bradford, Citrus, Clay, Columbia, Dixie, Duval, Flagler, Gilchrist, Hamilton, Hernando, Jefferson, Lafayette, Lake, Levy, Madison, Marion, Nassau, Putnam, Sumter, St. Johns, Suwannee, Taylor, Union & Volusia counties). It is voted on weekly by sportswriters and sportscasters. It is fueled by Divine Power Wear.

The Prep Zone Power Poll fueled by Divine Power Wear – 2017 Football Poll #12 Results
(School, followed by classification, first place votes, overall record, and how they fared last week)
1. Vanguard (Ocala) (6A) (4) (10-0) – d. #16 Gainesville, 34-14, in Region 2-6A quarterfinal; UP NEXT: Friday at Mitchell (New Port Richey) in Region 2-6A semifinal
2. St. Augustine (6A) (2) (10-0) – d. Tate (Cantonment), 49-14, in Region 1-6A quarterfinal; UP NEXT: Friday vs. Navarre in Region 1-6A semifinal
3. Madison County (1A) (2) (11-0) – d. Union County (Lake Butler), 50-6, in Region 3-1A semifinal; UP NEXT: Friday vs. #11 Dixie County (Cross City) in Region 3-1A final
4. Robert E. Lee (Jacksonville) (7A) (9-2) – LOST to #18 Fleming Island (Orange Park), 31-26, in Region 1-7A quarterfinal; UP NEXT: SEASON OVER
5. Raines (Jacksonville) (4A) (10-1) – d. North Bay Haven (Panama City), 43-0, in Region 1-4A semifinal; UP NEXT: Friday vs. RV West Nassau (Callahan) in Region 1-4A final
6. Flagler Palm Coast (8A) (9-1) – LOST to Boone (Orlando), 28-13, in Region 1-8A quarterfinal; UP NEXT: SEASON OVER
7. Trinity Christian (Jacksonville) (5A) (8-3) – d. #13 Bolles (Jacksonville), 24-21 (3 OT), in Region 1-5A quarterfinal; UP NEXT: Friday at Godby (Tallahassee) in Region 1-5A semifinal
8. Bartram Trail (St. Johns) (7A) (8-3) – d. East Ridge (Clermont), 56-14, in Region 1-7A quarterfinal; UP NEXT: Friday vs. Lincoln (Tallahassee) in Region 1-7A semifinal
9. Baker County (Glen St. Mary) (5A) (10-1) – d. RV Nature Coast Tech (Brooksville), 34-7, in Region 2-5A quarterfinal; UP NEXT: Friday vs. RV Menendez (St. Augustine) in Region 2-5A semifinal
10. Spruce Creek (Port Orange) (8A) (8-2) – LOST at Winter Park, 42-14, in Region 1-8A quarterfinal; UP NEXT: SEASON OVER
11. Dixie County (Cross City) (1A) (11-0) – d. Lafayette (Mayo), 49-7, in Region 3-1A semifinal; UP NEXT: Friday at #3 Madison County in Region 3-1A final
12. Columbia (Lake City) (7A) (7-4) – LOST at Lincoln (Tallahassee), 36-33, in Region 1-7A quarterfinal; UP NEXT: SEASON OVER
13. Bolles (Jacksonville) (5A) (8-3) – LOST at #7 Trinity Christian (Jacksonville), 24-21 (3 OT), in Region 1-5A quarterfinal; UP NEXT: SEASON OVER
14. Dunnellon (4A) (8-2) – d. RV Trenton, 49-7, in Region 2-4A semifinal; UP NEXT: Friday at RV Bradford (Starke) in Region 2-4A final
15. Mainland (Daytona Beach) (6A) (7-3) – d. Norland (Miami), 21-12, in Region 4-6A quarterfinal; UP NEXT: Friday vs. Carol City (Miami) in Region 4-6A semifinal
16. Gainesville (6A) (8-3) – LOST at #1 Vanguard (Ocala), 34-14, in Region 2-6A quarterfinal; UP NEXT: SEASON OVER
17. Clay (Green Cove Springs) (5A) (8-3) – won at Hernando (Brooksville), 41-37, in Region 2-5A quarterfinal; UP NEXT: Friday at Zephyrhills in Region 2-5A semifinal
18. Fleming Island (Orange Park) (7A) (9-2) – won at #4 Robert E. Lee (Jacksonville), 31-26, in Region 1-7A quarterfinal; UP NEXT: Friday at Edgewater (Orlando) in Region 1-7A semifinal
19. University Christian (Jacksonville) (2A) (8-2) – d. FAMU (Tallahassee), 35-0, in Region 1-2A semifinal; UP NEXT: Friday vs. North Florida Christian (Tallahassee) In Region 1-2A final
20. Ribault (Jacksonville) (5A) (7-4) – LOST to Wakulla (Crawfordville), 26-0, in Region 1-5A quarterfinal; UP NEXT: SEASON OVER

Also receiving votes:
Bradford (Starke) (4A) (9-1) – d. Keystone Heights, 27-7, in Region 2-4A semifinal; UP NEXT: Friday vs. #14 Dunnellon in Region 2-4A final
Trenton (4A) (8-3) – LOST at #14 Dunnellon, 49-7, in Region 2-4A semifinal; UP NEXT: SEASON OVER
Menendez (St. Augustine) (5A) (8-3) – won at Belleview, 38-24, in Region 2-5A quarterfinal; UP NEXT: Friday at #9 Baker County (Glen St. Mary) in Region 2-5A semifinal
Ponte Vedra (5A) (7-4) – LOST at Godby (Tallahassee), 28-18, in Region 1-5A quarterfinal; UP NEXT: SEASON OVER
West Nassau (Callahan) (4A) (9-1) – d. Marianna, 35-7, in Region 1-4A semifinal; UP NEXT: Friday at #5 Raines (Jacksonville) in Region 1-4A final
Wildwood (1A) (9-1) – LOST to Frostproof, 59-38, in Region 4-1A semifinal; UP NEXT: SEASON OVER.
Nature Coast Tech (Brooksville) (5A) (7-3) – LOST at #9 Baker County (Glen St. Mary) 34-7 in Region 2-5A quarterfinal. UP NEXT: SEASON OVER

On the bubble:
Belleview (5A) (6-5) – LOST to RV Menendez (St. Augustine), 38-24, in Region 2-5A quarterfinal; UP NEXT: SEASON OVER
Bishop Kenny (Jacksonville) (5A) (7-3) – DID NOT QUALIFY FOR PLAYOFFS
Buchholz (Gainesville) (7A) (5-6) – LOST at Edgewater (Orlando), 31-21, in Region 1-7A quarterfinal; UP NEXT: SEASON OVER
East Ridge (Clermont) (7A) (7-4) – LOST at #8 Bartram Trail (St. Johns), 56-14, in Region 1-7A quarterfinal; UP NEXT: SEASON OVER
Fletcher (Neptune Beach) (7A) (7-3) – DID NOT QUALIFY FOR PLAYOFFS
Fort White (3A) (7-4) – LOST to Florida High (Tallahassee), 28-27 (OT), in Region 1-3A semifinal; UP NEXT: SEASON OVER
Hernando (Brooksville) (5A) (7-3) – LOST to #17 Clay (Green Cove Springs), 41-37, in Region 2-5A quarterfinal; UP NEXT: SEASON OVER
Lafayette (Mayo) (1A) (9-2) – LOST at #11 Dixie County (Cross City), 49-7, in Region 3-1A semifinal; UP NEXT: SEASON OVER
Matanzas (Palm Coast) (6A) (6-5) – LOST at Northwestern (Miami), 33-0, in Region 4-6A quarterfinal; UP NEXT: SEASON OVER
Saint Francis Catholic Academy (Gainesville) (2A) (8-2) – LOST to Seven Rivers Christian (Lecanto), 49-6, in Region 2-2A semifinal; UP NEXT: SEASON OVER
Seven Rivers Christian (Lecanto) (2A) (9-2) – won at Saint Francis Catholic Academy (Gainesville), 49-6, in Region 2-2A semifinal; UP NEXT: Friday at Victory Christian Academy (Lakeland) in Region 2-2A final
Taylor County (Perry) (3A) (8-3) – d. Newberry, 34-8, in Region 1-3A semifinal; UP NEXT: Friday vs. Florida High (Tallahassee) in Region 1-3A final

Related articles

Recent articles

spot_img