71.6 F
Gainesville

Baseball scores – FHSAA district tournaments

Published:

baseball_2015_fhsaa logoMonday, April 20 – Friday, April 24

Area teams in the softball district tournaments
(Alachua, Baker, Bradford, Citrus, Clay, Columbia, Dixie, Duval, Flagler, Gilchrist, Hamilton, Hernando, Jefferson, Lafayette, Lake, Levy, Madison, Marion, Nassau, Putnam, Sumter, St. Johns, Suwannee, Taylor, Union & Volusia counties)

Class 8A-District 1 @ Sandalwood (Jacksonville)
Tuesday – #4 Mandarin (Jacksonville) 10, #5 West Port (Ocala) 7
Wednesday – #2 Flagler Palm Coast 5, #3 First Coast (Jacksonville) 0; #4 Mandarin (Jacksonville) 2, #1 Sandalwood (Jacksonville) 1 (11)
Thursday – #2 Flagler Palm Coast 5, #4 Mandarin (Jacksonville) 4 (Championship)

Class 8A-District 2 @ DeLand
Monday – #6 Hagerty (Oviedo) 5, #3 Lyman (Longwood) 0; #7 Seminole (Sanford) 7, #2 Lake Mary 2; #8 University (Orange City) 10, #1 Lake Brantley (Altamonte Springs) 1
Tuesday – #5 Spruce Creek (Port Orange) 6, #4 DeLand 4
Wednesday – #6 Hagerty (Oviedo) 4, #7 Seminole (Sanford) 0; #8 University (Orange City) 7, #5 Spruce Creek (Port Orange) 2.
Friday – #6 Hagerty (Oviedo) 12, #8 University (Orange City) 2 (Championship)

Class 7A-District 3 @ Fletcher (Neptune Beach)
Tuesday – #2 Fleming Island (Orange Park) 3, #3 Atlantic Coast (Jacksonville) 0; #1 Buchholz (Gainesville) 3, #4 Fletcher (Neptune Beach) 2
Thursday – #1 Buchholz (Gainesville) 5, #2 Fleming Island (Orange Park) 3 (Championship)

Class 7A-District 4 @ Winter Springs
Tuesday – #4 Lake Howell (Winter Park) 6, #5 Wekiva (Apopka) 5
Wednesday – #1 Oviedo 8, #4 Lake Howell (Winter Park) 2; #2 Winter Springs 3, #3 East Ridge (Clermont) 0

Class 6A-District 2 @ Columbia (Lake City)
Tuesday – #4 Gainesville 3, #5 Orange Park 2; #2 Columbia (Lake City) 2, #3 Middleburg 1
Wednesday – #1 Oakleaf (Orange Park) 7, #4 Gainesville 0
Thursday –  #2 Columbia (Lake City) 5, #1 Oakleaf (Orange Park) 1 (Championship)

Class 6A-District 3 @ Westside (Jacksonville)
Monday – #5 Wolfson (Jacksonville) 11, #4 Ed White (Jacksonville) 9
Tuesday – #2 Englewood (Jacksonville) 4, #3 Lee (Jacksonville) 3; #1 Westside (Jacksonville) 6, #5 Wolfson (Jacksonville) 0
Thursday – #2 Englewood (Jacksonville) 2, #1 Westside (Jacksonville) 1 (Championship)

Class 6A-District 4 @ Bartram Trail (St. Johns)
Tuesday – #2 Bartram Trail (St. Johns) 6, #3 Nease (Ponte Vedra) 0; #1 Creekside (St. Johns) 10, #4 St. Augustine 0
Wednesday – #1 Creekside (St. Johns) 5, #2 Bartram Trail (St. Johns) 0 (Championship)

Class 6A-District 5 @ Ormond Beach Sports Complex/Daytona State
Tuesday – #6 Matanzas (Palm Coast) 7, #3 New Smyrna Beach 1; #5 Pine Ridge (Deltona) 5, #4 Mainland (Daytona Beach) 2
Wednesday: #2 Seabreeze (Daytona Beach) 5, #6 Matanzas (Palm Coast) 0 – at Daytona State; #1 Deltona 1, #5 Pine Ridge (Deltona) 0 – at Daytona State
Thursday (at Daytona State) – #1 Deltona 11, #2 Seabreeze (Daytona Beach) 1 (Championship)

Class 6A-District 6 @ South Lake (Groveland)
Tuesday – #5 South Lake (Groveland) 6, #4 Leesburg 4
Wednesday — #2 Vanguard (Ocala) 4, #3 Lake Minneola 3 (8); #1 Forest (Ocala) 9, #5 South Lake (Groveland) 2
Thursday (at Forest) — #1 Forest (Ocala) 8, #2 Vanguard (Ocala) 4 (Championship)

Class 6A-District 10 at Osceola (Seminole) (unless noted)
Tuesday – #4 Largo 10, #5 Dixie Hollins (St. Petersburg) 1; #2 Mitchell (New Port Richey) 6, #3 Springstead (Spring Hill) 5
Wednesday – #1 Osceola (Seminole) 2, #4 Largo 1
Thursday – #1 Osceola (Seminole) 3, #2 Mitchell (New Port Richey) 2 (Championship)

Class 5A-District 2 @ Suwannee (Live Oak)
Tuesday – #2 Suwannee (Live Oak) 11, #3 Rickards (Tallahassee) 3
Thursday –  #2 Suwannee (Live Oak) 2, #1 Wakulla (Crawfordville) 1 (Championship)

Class 5A-District 3 @ Paxon (Jacksonville)
Monday – #5 Paxon (Jacksonville) 6, #4 Stanton (Jacksonville) 1 (13)
Tuesday – #2 Baker County (Glen St. Mary) 6, #3 Terry Parker (Jacksonville) 5 (14); #1 Bishop Kenny (Jacksonville) 4, #5 Paxon (Jacksonville) 1
Wednesday – #2 Baker County (Glen St. Mary) 11,  #1 Bishop Kenny (Jacksonville) 5 (Championship)

Class 5A-District 4 @ Clay (Green Cove Springs)
Tuesday – #5 Ridgeview (Orange Park) 7, #4 Palatka 4 (at Palatka)
Wednesday – #5 Ridgeview (Orange Park) 3, #1 Menendez (St .Augustine) 0 (8); #2 Clay (Green Cove Springs) 2, #3 Ponte Vedra 0
Thursday – #2 Clay (Green Cove Springs) 9, #5 Ridgeview (Orange Park) 0 (Championship)

Class 5A-District 5 @ North Marion (Citra)
Tuesday – #1 North Marion (Citra) 11, #4 Eastside (Gainesville) 1 (6)
Wednesday – #3 Lake Weir (Ocala) 2, #2 Belleview 1
Thursday – #1 North Marion (Citra) 8, #3 Lake Weir (Ocala) 1 (Championship)

Class 5A–District 6 @ Citrus (Inverness)
Tuesday — #2 Crystal River 7, #3 Lecanto 3;  #1 Citrus (Inverness) 7, #4 Dunnellon 3
Thursday — #1 Citrus (Inverness) 6, #2 Crystal River 0 (Championship)

Class 5A-District 7 at Central (Brooksville)
Tuesday – #2 Hernando (Brooksville) 10, No. 7 Weeki Wachee 2; #3 Wesley Chapel 6,. #6 Nature Coast (Brooksville) 3; #5 Central (Brooksville) 9, #4 Pasco (Dade City) 1
Wednesday – #3 Wesley Chapel 2, #2 Hernando (Brooksville) 1; #5 Central (Brooksville) 3, #1 Zephyrhills 1
Friday – #5 Central (Brooksville) 14, #3 Wesley Chapel 6 (Championship)

Class 5A-District 13 @ Mount Dora
Tuesday – #1 Eustis 2, #4 Tavares 1  #2 Umatilla 3, #3 Mount Dora 2
Thursday –  #1 Eustis 9, #2 Umatilla 8 (Championship)

Class 4A-District 2 @ Taylor County (Perry)
Tuesday – #4 Taylor County (Perry) 17, #5 East Gadsden (Havana) 1
Wednesday – #2 Godby (Tallahassee) 3, #3 Madison County 2; #4 Taylor County (Perry) 4, #1 Florida High (Tallahassee) 2
Thursday – #2 Godby (Tallahassee) 8, #4 Taylor County (Perry) 7 (Championship)

Class 4A-District 3 @ Bolles (Jacksonville)
Tuesday – #4 Episcopal (Jacksonville) 7, #5 Baldwin 1
Wednesday – #2 Trinity Christian (Jacksonville) 3, #3 Bishop Snyder (Jacksonville) 1; #1 Bolles (Jacksonville) 9, #4 Episcopal (Jacksonville) 4
Thursday –  #2 Trinity Christian (Jacksonville) 17, #1 Bolles (Jacksonville) 3 (Championship)

Class 4A-District 4 @ West Nassau (Callahan)
Tuesday – #4 Raines (Jacksonville) 8, #5 Ribault (Jacksonville) 7; #3 Yulee 16, #6 Jackson (Jacksonville) 1
Wednesday – #3 Yulee 5, #2 Fernandina Beach 1; #1 West Nassau (Callahan) 14, #4 Raines (Jacksonville) 0 (5)
Thursday – #1 West Nassau (Callahan) 3, #3 Yulee 1 (Championship)

Class 4A-District 5 @ Interlachen
Tuesday – #6 P.K. Yonge (Gainesville) 8, #3 Santa Fe (Alachua) 7; #5 Bradford (Starke) 9, #4 Interlachen 8
Wednesday – #2 Fort White 3, #6 P.K. Yonge (Gainesville) 0; #1 Keystone Heights 11, Bradford (Starke) 3
Thursday – #1 Keystone Heights 8, #2 Fort White 4 (Championship)

Class 4A-District 6 @ The Villages
Tuesday – #5 Hudson 9, #4 Ridgewood (New Port Richey) 1
Wednesday – #2 Trinity Catholic (Ocala) 6, #3 The Villages 1; #1 South Sumter (Bushnell) 10, #5 Hudson 0
Thursday – #1 South Sumter (Bushnell) 4, #2 Trinity Catholic (Ocala) 2 (Championship)

Class 4A-District 7 @ Lake Highland Prep (Orlando)
Monday –  #4 Atlantic (Delray Beach) 4, #5 Jones (Orlando) 2
Tuesday – #3 Lake Highland Prep (Orlando) 4, #2 Trinity Prep (Winter Park) 0; #1 Bishop Moore (Orlando) 12, #4 Atlantic (Delray Beach) 1

Class 3A-District 3 @ St. Francis (Gainesville)
Tuesday – #1 St. Joseph (St. Augustine) 3, #4 St. Johns Country Day (Orange Park) 1; #2 St. Francis Catholic (Gainesville) 9, #3 Oak Hall (Gainesville) 3
Thursday – #1 St. Joseph Academy (St. Augustine) 9, #2 St. Francis Catholic (Gainesville) 4 (Championship)

Class 3A-District 4 @ Providence (Jacksonville)
Tuesday, #1 Providence (Providence) 8, #4 Duval Charter (Jacksonville) 1; #2 University Christian (Jacksonville) 6, #2 Eagle’s View (Jacksonville) 1
Thursday – #1 Providence (Jacksonville) 10, #2 University Christian (Jacksonville) 0 (5) (Championship)

Class 3A-District 5 @ Lake Mary Prep
Tuesday – #1 Master’s Academy (Oviedo) 4, #4 Mount Dora Bible 0; #3 Father Lopez (Daytona Beach) 3, #2 Lake Mary Prep 1
Friday – #1 Master’s Academy (Oviedo) 4, #3 Father Lopez (Daytona Beach) 0 (Championship)

Class 2A-District 1 @ Munroe (Quincy)
Tuesday – #2Aucilla Christian (Monticello) 16, #3 Tallavana Christian (Havana) 0; #1 Munroe (Quincy) 25, #4 FAMU (Tallahassee) 2
Thursday – #1 Munroe (Quincy) 3, #2 Aucilla Christian (Monticello) 2 (Championship)

Class 2A-District 2 @ Christ’s Church (Jacksonville)
Monday – #4 Seacoast Christian (Jacksonville) 6, #5 Harvest (Jacksonville) 2
Tuesday – #1 Christ’s Church (Jacksonville) 11, Seacoast Christian (Jacksonville) 1; #3 First Coast Christian (Jacksonville) 9, #2 Cedar Creek Christian (Jacksonville) 3
Thursday – #1 Christ’s Church (Jacksonville) 7, #3 First Coast Christian (Jacksonville) 2 (Championship)

Class 2A-District 3 @ St. John Lutheran (Ocala)
Tuesday – #2 Seven Rivers Christian (Lecanto) 9, #3 Peniel Baptist (Palatka) 0; #1 St. John Lutheran (Ocala) 33, #4 Beacon of Hope (Jacksonville) 1 (3)
Thursday – #2 Seven Rivers Christian (Lecanto) 3, #1 St. John Lutheran (Ocala) 1 (Championship)

Class 2A-District 4 @ Foundation Academy (Winter Garden)
Tuesday – #1 Trinity Christian (Deltona) 16, #4 First Academy (Leesburg) 2
Wednesday – #2 Central Florida Christian (Ocoee) 6, #3 Foundation Academy (Winter Garden) 3
Thursday – #1 Trinity Christian (Deltona) 11, #2 Central Florida Christian (Ocoee) 1 (Championship)

Class 2A-District 7 at Hernando Christian (Brooksville)
Monday: #1 Bayshore Christian (Tampa) 9, #4 Academy at the Lakes (Land O’ Lakes) 0; #2 Cambridge Christian (Tampa) 15, #3 Hernando Christian (Brooksville) 2

Class 1A-District 5 @ Hamilton County (Jasper)
Tuesday – #4 Melody Christian (Live Oak) 14, #5 Jefferson County (Monticello) 4
Wednesday – # 1 Lafayette (Mayo) 12, #4 Melody Christian (Live Oak) 2; #2 Hamilton County (Jasper) 4, #3 Branford 2
Thursday – #1 Lafayette (Mayo) 7, #2 Hamilton County (Jasper) 2 (Championship)

Class 1A-District 6 @ Trenton
Tuesday – #3 Bell 15, #6 Hawthorne 1; #4 Bronson 10, #5 Cedar Key 1
Thursday – #2 Hilliard 9, #3 Bell 6; #4 Bronson 5, #1 Trenton 4
Friday – #4 Bronson 10, #2 Hilliard 2 (Championship)

Class 1A-District 7 @ Chiefland
Tuesday – #4 Union County (Lake Butler) 8, #5 Dixie County (Cross City) 0
Wednesday – #3 Chiefland 4, #2 Newberry 2; #1 Williston 5, #4 Union County (Lake Butler) 0
Thursday – #1 Williston 1, #3 Chiefland 0 (Championship)

Class 1A-District 8 @ Wildwood
Tuesday – #2 Crescent City 13, #3 Wildwood 3
Thursday – #1 Taylor (Pierson) 7, #2 Crescent City 1 (Championship)

Related articles

Recent articles

spot_img