74.1 F
Gainesville

Weekly picks – Week #15

Published:

pigskin-picks-900x500Each week, members of the media will go head-to-head picking winners of high school football games in The Prep Zone’s coverage area. Here are the current standings and results from the fourth round of the FHSAA state playoffs.

The Prep Zone Power Poll covers 26 counties in North Florida (Alachua, Baker, Bradford, Citrus, Clay, Columbia, Dixie, Duval, Flagler, Gilchrist, Hamilton, Hernando, Jefferson, Lafayette, Lake, Levy, Madison, Marion, Nassau, Putnam, Sumter, St. Johns, Suwannee, Taylor, Union & Volusia counties).

Overall standings

1. Marty Pallman (123-57), The Prep Zone (.683)
2. Corey Davis (120-60), FloridaHSFootball.com (.667)
3. Tyler TenBieg, The Prep Zone (119-61) (.661)
4. Mike Ridaught, The Prep Zone (116-64) (.644)
5. Chuck Dowling, Athletes for College (112-68) (.622)
T-6. John Patton, Ocala Star-Banner (111-69) (.617)
T-6. Joshua Wilson, FloridaHSFootball.com (111-69) (.617)
8. Donald Taylor, The Prep Zone (106-74) (.589)

This week’s picks
5A Final – Bishop Moore (Orlando) (13-1) vs. Wakulla (Crawfordville) (13-1), Friday, 1 p.m.
6A Final – Armwood (Seffner) (14-0) vs. Central (Miami) (11-2), Saturday, 1 p.m.
7A Final – St. Thomas Aquinas (Ft. Lauderdale) (12-1) vs. Viera (10-4), Friday, 7 p.m.
8A Final – Flanagan (Pembroke Pines) (11-2) vs. Osceola (Kissimmee) (13-1), Saturday, 7 p.m.

Last week’s picks
West Orange (Winter Garden) (12-1) at Osceola (Kissimmee) (12-1)
Flanagan (Pembroke Pines ) (10-2) at Columbus (Miami) (12-1)
Viera (9-4) at Columbia (Lake City) (12-1)
St. Thomas Aquinas (Ft. Lauderdale) (11-1) at Braden River (Bradenton) (13-0)
Tate (Cantonment) (10-2) at Armwood (Seffner) (13-0)
Naples (11-1) at Central (Miami) (10-2)
Clay (Green Cove Springs) (10-3) at Wakulla (Crawfordville) (12-1)
Bishop Moore (Orlando) (12-1) at Jesuit (Tampa) (13-0)
4A Final – Raines (Jacksonville) (12-1) vs. Booker T. Washington (Miami) (8-5)
3A Final – Trinity Christian (Jacksonville) (13-0) vs. American Heritage (Delray Beach) (10-2)
2A Final – University Christian (Jacksonville) (10-3) vs. Cambridge Christian (Tampa) (12-0)
1A Final – Trenton (13-0) vs. Port St. Joe (11-1)

Tyler TenBieg (7-5)
West Orange
Columbus
Columbia
St. Thomas Aquinas
Armwood
Miami Central
Wakulla
Jesuit
Raines
Trinity Christian
University Christian
Trenton

Joshua Wilson (7-5)
West Orange
Columbus
Columbia
St. Thomas Aquinas
Tate
Miami Central
Wakulla
Bishop Moore
Raines
Trinity Christian
University Christian
Trenton

John Patton (9-3)
West Orange
Flanagan
Columbia
St. Thomas Aquinas
Armwood
Miami Central
Wakulla
Jesuit
Booker T. Washington
Trinity Christian
University Christian
Trenton

Marty Pallman (8-4)
West Orange
Columbus
Columbia
St. Thomas Aquinas
Armwood
Miami Central
Wakulla
Bishop Moore
Raines
Trinity Christian
University Christian
Trenton

Mike Ridaught (8-4)
West Orange
Flanagan
Columbia
St. Thomas Aquinas
Armwood
Miami Central
Clay
Jesuit
Booker T. Washington
Trinity Christian
University Christian
Trenton

Donald Taylor (9-3)
Osceola
Columbus
Columbia
St. Thomas Aquinas
Armwood
Miami Central
Wakulla
Jesuit
Booker T. Washington
Trinity Christian
University Christian
Trenton

Corey Davis (9-3)
Osceola
Flanagan
Columbia
St. Thomas Aquinas
Armwood
Miami Central
Clay
Bishop Moore
Raines
Trinity Christian
University Christian
Trenton

Chuck Dowling (8-4)
Osceola
Columbus
Columbia
Braden River
Armwood
Miami Central
Wakulla
Jesuit
Booker T. Washington
Trinity Christian
University Christian
Trenton

Related articles

Recent articles

spot_img