93.1 F
Gainesville

USA Today Florida Network High School Football state rankings – Week #9

Published:

Class 4M
1. Lake Mary 7-0 (8 first-place votes)
2. Columbus (Miami) 7-1 (3 first-place votes)
3. Seminole (Sanford) 6-2
4. Palmetto (Miami) 6-1
5. Palm Beach Central (Wellington) 7-0
6. Winter Park 6-0
7. Monarch (Coconut Creek) 6-1
8. Mandarin (Jacksonville) 6-2
9. Apopka 5-2
10. Western (Davie) 4-3
ARV: Sumner (Riverview), Olympia (Orlando), South Dade (Homestead), West Orange (Winter Garden), Plant (Tampa)

Class 3M
1. St. Thomas Aquinas (Fort Lauderdale) 7-1 (11 first-place votes)
2. Edgewater (Orlando) 8-0
3. Homestead 5-1
4. Coconut Creek 6-2
5. Tampa Bay Tech 8-0
6. Armwood (Seffner) 6-1
7. Jones (Orlando) 4-3
8. Atlantic (Delray Beach) 6-1
9. Jesuit (Tampa) 5-2
10. Blanche Ely (Pompano Beach) 6-1
ARV: Largo, Oviedo, Southridge (Miami), Dillard (Fort Lauderdale), Wharton (Tampa)

Class 2M
1. Norland (Miami) 7-0 (10 first-place votes)
2. American Heritage (Plantation) 5-1 (1 first-place vote)
3. Central (Miami) 3-3
4. Booker T. Washington (Miami) 5-2
5. Raines (Jacksonville) 6-1
6. Berkeley Prep (Tampa) 5-2
7. Calvary Christian (Clearwater) 5-2
8. Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale) 5-2
9. Riverside (Jacksonville) 6-2
10. Bolles (Jacksonville) 4-4
ARV: Bishop Moore (Orlando), Northwestern (Miami), Edison (Miami), King’s Academy (West Palm Beach), Saint Andrew’s (Boca Raton)

Class 1M
1. Chaminade-Madonna (Hollywood) 7-0 (11 first-place votes)
2. Clearwater Central Catholic 7-0
3. Carrollwood Day (Tampa) 5-1
4. Cardinal Newman (West Palm Beach) 6-1
5. Benjamin (Palm Beach Gardens) 6-1
ARV: Trinity Christian (Jacksonville), Providence (Jacksonville), True North Classical (Miami), Orlando Christian Prep, Archbishop Carroll (Miami)

Class 4S
1. Buchholz (Gainesville) 7-0 (9 first-place votes)
2. Lakeland 7-2 (1 first-place vote)
3. Venice 5-2 (1 first-place vote)
4. Niceville 6-1
5. Vero Beach 6-1
6. Treasure Coast (Port St. Lucie) 5-2
7. Ponte Vedra 6-1
8. Pace 6-1
9. Bartram Trail (St. Johns) 4-3
10. DeLand 5-2
ARV: University (Orange City), Manatee (Bradenton), Heritage (Palm Beach), Chiles Tallahassee), Lake Minneola

Class 3S
1. Mainland (Daytona Beach) 7-0 (11 first-place votes)
2. St. Augustine 6-0
3. Lake Wales 7-0
4. Lincoln (Tallahassee) 6-1
5. Vanguard (Ocala) 6-1
6. Eau Gallie (Melbourne) 6-1
7. Naples 7-1
8. Choctawhatchee (Fort Walton Beach) 5-2
9. Escambia (Pensacola) 5-2
10. Rockledge 4-3
ARV: Sebring, Golden Gate (Naples), Port Charlotte, Leesburg, Columbia (Lake City)

Class 2S
1. Cocoa 6-1 (11 first-place votes)
2. Bishop Verot (Fort Myers) 6-1
3. Bradford (Starke) 7-0
4. Wakulla (Crawfordville) 8-0
5. Florida High (Tallahassee) 5-2
6. Walton (DeFuniak Springs) 7-0
7. Pensacola Catholic 5-2
8. South Sumter (Bushnell) 7-1
9. Fort Meade 6-0
10. Titusville 7-1
ARV: Suwannee (Live Oak), Hudson, Dunnellon, Lemon Bay (Englewood), Yulee

Class 1S
1. First Baptist (Naples) 5-2 (9 first-place votes)
2. Cardinal Mooney (Sarasota) 6-1 (2 first-place votes)
3. Trinity Catholic (Ocala) 2-5
4. North Florida Christian (Tallahassee) 5-2
5. Community School (Naples) 7-0
ARV: Victory Christian (Lakeland, Lakeland Christian, Zephyrhills Christian, Holy Trinity (Melbourne), Evangelical (Fort Myers)

Class 1R
1. Hawthorne 7-0 (11 first-place votes)
2. Williston 7-0
3. Madison County 4-1
4. Newberry 5-2
5. Fort White 6-1
ARV: Union County (Lake Butler), Pahokee, Holmes County (Bonifay) Lafayette (Mayo), Bozeman (Panama City)

Related articles

Recent articles

spot_img