71.6 F
Gainesville

USA Today Florida Network High School Football state rankings – Week #8

Published:

Class 4M
1. Lake Mary 6-0 (6 first-place votes)
2. Columbus (Miami) 6-1 (4 first-place votes)
3. Seminole (Sanford) 5-2
4. Palmetto (Miami) 5-1
5. Palm Beach Central (Wellington) 6-0
6. Winter Park 6-0
7. Monarch (Coconut Creek) 6-1
8. Mandarin (Jacksonville) 5-2
9. Apopka 4-2
10. Western (Davie) 3-3
ARV: Sumner (Riverview), South Dade (Homestead), Dr. Phillips (Orlando), Santaluces (Lantana), Evans (Orlando)

Class 3M
1. St. Thomas Aquinas (Fort Lauderdale) 6-1 (10 first-place votes)
2. Edgewater (Orlando) 7-0
3. Homestead 4-1
4. Tampa Bay Tech 7-0
5. Coconut Creek 5-2
6. Armwood (Seffner) 5-2
7. Jones (Orlando) 3-3
8. Atlantic (Delray Beach) 5-1
9. Jesuit (Tampa) 4-2
10. Southridge (Miami) 6-1
ARV: Largo, Plantation, Blanche Ely (Pompano Beach), Wharton (Tampa), Oviedo

Class 2M
1. Central (Miami) 3-2 (7 first-place votes)
2. Norland (Miami) 6-0 (2 first-place votes)
3. American Heritage (Plantation) 4-1 (1 first-place vote)
4. Booker T. Washington (Miami) 3-2
5. Raines (Jacksonville) 5-1
6. Berkeley Prep (Tampa) 4-2
7. Calvary Christian (Clearwater) 4-2
8. Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale) 4-2
9. Riverside (Jacksonville) 5-2
10. Bolles (Jacksonville) 3-4
ARV: Northwestern (Miami), Bishop Moore (Orlando), Clearwater, Edison (Miami), King’s Academy (West Palm Beach)

Class 1M
1. Chaminade-Madonna (Hollywood) 7-0 (10 first-place votes)
2. Clearwater Central Catholic 7-0
3. Carrollwood Day (Tampa) 4-1
4. Cardinal Newman (West Palm Beach) 5-1
5. Benjamin (Palm Beach Gardens) 5-1
ARV: Trinity Christian (Jacksonville), True North Classical (Miami), Orlando Christian Prep, Providence (Jacksonville), Archbishop Carroll (Miami)

Class 4S
1. Buchholz (Gainesville) 6-0 (7 first-place votes)
2. Lakeland 5-2 (2 first-place votes)
3. Venice 4-2 (1 first-place vote)
4. Niceville 6-1
5. Vero Beach 5-1
6. Treasure Coast (Port St. Lucie) 4-2
7. DeLand 5-1
8. Ponte Vedra 5-1
9. Pace 5-1
10. Bartram Trail (St. Johns) 3-3
ARV: Manatee (Bradenton), University (Orange City), Creekside (St. Johns), Heritage (Palm Beach), Bartow

Class 3S
1. Mainland (Daytona Beach) 6-0 (10 first-place votes)
2. St. Augustine 6-0
3. Lake Wales 6-0
4. Escambia (Pensacola) 5-1
5. Lincoln (Tallahassee) 5-1
6. Vanguard (Ocala) 6-1
7. Eau Gallie (Melbourne) 6-1
8. Naples 6-1
9. Choctawhatchee (Fort Walton Beach) 4-2
10. Rockledge 3-3
ARV: Sebring, Golden Gate (Naples), Port Charlotte, Leesburg, Dunbar (Fort Myers)

Class 2S
1. Cocoa 5-1 (10 first-place votes)
2. Bishop Verot (Fort Myers) 5-1
3. Bradford (Starke) 6-0
4. Wakulla (Crawfordville) 7-0
5. Pensacola Catholic 5-1
6. Florida High (Tallahassee) 4-2
7. Suwannee (Live Oak) 6-0
8. South Sumter (Bushnell) 6-1
9. Walton (DeFuniak Springs) 6-0
10. Titusville 7-0
ARV: Fort Meade, Hudson, Dunnellon, Lemon Bay (Englewood), Yulee

Class 1S
1. First Baptist (Naples) 4-2 (8 first-place votes)
2. Cardinal Mooney (Sarasota) 5-1 (2 first-place votes)
3. Trinity Catholic (Ocala) 1-5
4. Lakeland Christian 5-1
5. North Florida Christian (Tallahassee) 5-2
ARV: Community School (Naples), Zephyrhills Christian, Victory Christian, Holy Trinity (Melbourne), Moore Haven

Class 1R
1. Hawthorne 6-0 (10 first-place votes)
2. Williston 6-0
3. Madison County 3-1
4. Newberry 4-2
5. Union County (Lake Butler) 3-2
ARV: Pahokee, Fort White, Holmes County (Bonifay), Lafayette (Mayo), Bozeman (Panama City)

Related articles

Recent articles

spot_img