61 F
Gainesville

USA Today Florida Network High School Football state rankings – Week #7

Published:

Class 4M
1. Christopher Columbus (Miami) 6-0 (13 first-place votes)
2. Seminole (Sanford) 5-1
3. Lake Mary 5-0
4. Palmetto (Miami) 4-1
5. Winter Park 5-0
6. Monarch 5-1
7. Palm Beach Central (Wellington) 5-0
8. Western (Davie) 3-2
9. Mandarin (Jacksonville) 4-2
10. Apopka 3-2
ARV: Olympia (Orlando), Dr. Phillips (Orlando), Santaluces (Lantana), South Dade (Homestead), Sumner (Riverview)

Class 3M
1. St. Thomas Aquinas (Fort Lauderdale) 5-1 (13 first-place votes)
2. Edgewater (Orlando) 6-0
3. Homestead 3-1
4. Tampa Bay Tech 6-0
5. Coconut Creek 4-2
6. Armwood (Seffner) 4-1
7. Jones (Orlando) 2-3
8. Atlantic (Delray Beach) 4-1
9. Jesuit (Tampa) 3-2
10. Southridge (Miami) 4-1
ARV: Largo, Plantation, South Broward (Hollywood), Blanche Ely (Pompano Beach), Wekiva (Apopka)

Class 2M
1. Central (Miami) 2-2 (10 first-place votes)
2. Norland (Miami) 5-0 (3 first-place votes)
3. American Heritage (Plantation) 3-1
4. Booker T. Washington (Miami) 3-1
5. Bolles (Jacksonville) 3-3
6. Raines (Jacksonville) 4-1
7. Berkeley Prep (Tampa) 3-2
8. Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale) 3-2
9. Bishop Kenny (Jacksonville) 4-1
10. Calvary Christian (Clearwater) 3-2
ARV: Riverside (Jacksonville), Northwestern (Miami), Edison (Miami), Bishop Moore (Orlando), Clearwater

Class 1M
1. Chaminade-Madonna (Hollywood) 6-0 (13 first-place votes)
2. Clearwater Central Catholic 6-0
3. Benjamin (North Palm Beach) 5-0
4. Carrollwood Day (Tampa) 3-1
5. Trinity Christian (Jacksonville) 4-2
ARV: Cardinal Newman (West Palm Beach), True North Classical (Miami), Orlando Christian Prep, Providence (Jacksonville), Archbishop Carroll (Miami)

Class 4S
1. Buchholz (Gainesville) 5-0 (10 first-place votes)
2. Lakeland 4-2 (3 first-place votes)
3. Venice 3-2
4. Vero Beach 4-1
5. Manatee (Bradenton) 6-0
6. Niceville 5-1
7. Treasure Coast (Port St. Lucie) 4-2
8. DeLand 4-1
9. Bartram Trail (St. Johns) 3-2
10. Ponte Vedra 4-1
ARV: Pace, Bartow, University (Orange City), Creekside (St. Johns), Heritage (Palm Bay)

Class 3S
1. Mainland (Daytona Beach) 6-0 (13 first-place votes)
2. St. Augustine 5-0
3. Lake Wales 5-0
4. Escambia (Pensacola) 5-1
5. Lincoln (Tallahassee) 4-1
6. Vanguard (Ocala) 5-1
7. Eau Gallie (Melbourne) 5-1
8. Zephyrhills 5-1
9. Naples 5-1
10. Choctawhatchee (Fort Walton Beach) 3-2
ARV: Golden Gate (Naples), Port Charlotte, Dunbar, Pine Forest (Pensacola), Rockledge

Class 2S
1. Cocoa 4-1 (13 first-place votes)
2. Bishop Verot 6-0
3. Bradford (Starke) 5-0
4. Florida High (Tallahassee) 4-1
5. Wakulla (Crawfordville) 5-0
6. Pensacola Catholic 4-1
7. Suwannee (Live Oak) 5-0
8. South Sumter (Bushnell) 5-1
9. Walton (DeFuniak Springs) 5-0
10. Titusville 6-0
ARV: Fort Meade, West Florida (Pensacola), Hudson, Dunnellon, Lemon Bay (Englewood)

Class 1S
1. Cardinal Mooney (Sarasota) 5-1 (8 first-place votes)
2. First Baptist Academy (Naples) 3-2 (5 first-place votes)
3. Trinity Catholic (Ocala) 1-4
4. Lakeland Christian 4-1
5. North Florida Christian (Tallahassee) 4-2
ARV: Community School (Naples), Evangelical Christian (Fort Myers), Zephyrhills Christian, Victory Christian (Lakeland), Holy Trinity Episcopal (Melbourne)

Class 1R
1. Hawthorne 5-0 (12 first-place votes)
2. Williston 6-0 (1 first-place votes)
3. Newberry 4-1
4. Madison County 3-1
5. Pahokee 4-2
ARV: Union County (Lake Butler), Fort White, Holmes County (Bonifay), Chiefland, Lafayette (Mayo)

Related articles

Recent articles

spot_img