61 F
Gainesville

USA Today Florida Network High School Football state rankings – Week #10

Published:

Class 4M
1. Lake Mary 8-0 (12 first-place votes)
2. Columbus (Miami) 7-2 (2 first-place votes)
3. Seminole (Sanford) 7-2
4. Palmetto (Miami) 7-1
5. Winter Park 7-0
6. Mandarin (Jacksonville) 7-2
7. Western (Davie) 5-3
8. Sumner (Riverview) 7-1
9. Monarch (Coconut Creek) 6-2
10. Palm Beach Central (Wellington) 7-1
ARV: Olympia (Orlando), Apopka, Dr. Phillips (Orlando), Plant (Tampa), Palm Beach Gardens

Class 3M
1. St. Thomas Aquinas (Fort Lauderdale) 8-1 (14 first-place votes)
2. Edgewater (Orlando) 9-0
3. Homestead 6-1
4. Coconut Creek 7-2
5. Jesuit (Tampa) 6-2
6. Armwood (Seffner) 7-1
7. Jones (Orlando) 5-3
8. Atlantic (Delray Beach) 7-1
9. Tampa Bay Tech 8-1
10. Blanche Ely (Pompano Beach) 7-1
ARV: Largo, Oviedo, Dillard (Fort Lauderdale), Wharton (Tampa), Plantation

Class 2M
1. Norland (Miami) 8-0 (14 first-place votes)
2. American Heritage (Plantation) 6-1
3. Central (Miami) 4-3
4. Booker T. Washington (Miami) 6-2
5. Raines (Jacksonville) 7-1
6. Berkeley Prep (Tampa) 6-2
7. Calvary Christian (Clearwater) 6-2
8. Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale) 6-2
9. Riverside (Jacksonville) 7-2
10. Bolles (Jacksonville) 4-4
ARV: Bishop Moore (Orlando), Northwestern (Miami), King’s Academy (West Palm Beach), Saint Andrew’s (Boca Raton), Monsignor Pace (Miami)

Class 1M
1. Chaminade-Madonna (Hollywood) 8-0 (14 first-place votes)
2. Clearwater Central Catholic 7-0
3. Carrollwood Day (Tampa) 5-1
4. Cardinal Newman (West Palm Beach) 7=1
5. Benjamin (Palm Beach Gardens) 6-2
ARV: Trinity Christian (Jacksonville), Providence (Jacksonville), True North Classical (Miami), Orlando Christian Prep, Archbishop Carroll (Miami)

Class 4S
1. Buchholz (Gainesville) 8-0 (11 first-place votes)
2. Venice 6-2 (11 first-place votes)
3. Lakeland 6-3
4. Niceville 7-1
5. Vero Beach 7-1
6. Treasure Coast (Port St. Lucie) 6-2
7. Ponte Vedra 7-1
8. DeLand 6-2
9. Heritage (Palm Bay) 7-1
10. Lake Minneola 6-3
ARV: Pace, Bartram Trail (St. Johns), University (Orange City), Riverview Sarasota, Chiles (Tallahassee)

Class 3S
1. Mainland (Daytona Beach) 8-0 (14 first-place votes)
2. St. Augustine 7-0
3. Lake Wales 8-0
4. Lincoln (Tallahassee) 7-1
5. Eau Gallie (Melbourne) 7-1
6. Choctawhatchee (Fort Walton Beach) 6-2
7. Rockledge 5-3
8. Naples 7-2
9. Sebring 5-2
10. Vanguard (Ocala) 6-2
ARV: Golden Gate (Naples), Port Charlotte, Leesburg, Columbia (Lake City), Pine Forest (Pensacola)

Class 2S
1. Cocoa 7-1 (14 first-place votes)
2. Bishop Verot (Fort Myers) 7-1
3. Bradford (Starke) 8-0
4. Wakulla (Crawfordville) 9-0
5. Florida High (Tallahassee) 6-2
6. Walton (DeFuniak Springs) 8-0
7. Pensacola Catholic 6-2
8. South Sumter (Bushnell) 8-1
9. Fort Meade 7-0
10. Titusville 7-1
ARV: Suwannee (Live Oak), Dunnellon, Baker County (Glen St. Mary), Yulee, Palm Bay (Melbourne)

Class 1S
1. First Baptist (Naples) 6-2 (14 first-place votes)
2. Cardinal Mooney (Sarasota) 6-2
3. Trinity Catholic (Ocala) 2-6
4. Community School (Naples) 8-0
5. North Florida Christian (Tallahassee) 5-3
ARV: Zephyrhills Christian, Evangelical (Fort Myers), Lakeland Christian, Melbourne Central Catholic, St. John Paul II (Tallahassee)

Class 1R
1. Hawthorne 8-0 (14 first-place votes)
2. Williston 8-0
3. Madison County 5-1
4. Newberry 6-2
5. Fort White 7-1
ARV: Union County (Lake Butler), Pahokee, Holmes County (Bonifay) Lafayette (Mayo), Bozeman (Panama City)

Related articles

Recent articles

spot_img