81.5 F
Gainesville

ThePrepZone.com state baseball poll – Poll #8

Published:

ThePrepZone.com
ThePrepZone.com

Gainesville – Here is ThePrepZone.com state baseball poll for Week #8 of the rankings. Records are through May 7. This is the final poll until after the state finals in June.  Teams in The Prep Zone’s coverage area in bold.

ALL-CLASSIFICATION
1. Southwest Ranches Archbishop McCarthy (6A) 24-2
2. Lynn Haven Mosley (6A) 23-2
3. Miami Columbus (9A) 25-2
4. Winter Garden West Orange (9A) 23-3
5. Fort Myers Canterbury (3A) 23-5
6. Jacksonville Bishop Kenny (5A) 24-3
7. Cantonment Tate (7A) 22-4
8. Miami Westminster Christian (4A) 22-5
9. Jacksonville Providence (4A) 22-5
10. Clearwater Calvary Christian (4A) 26-0

CLASS 9A
1. Miami Columbus 25-2
2. Winter Garden West Orange 23-3
3. Lake Worth Park Vista 21-4
4. Parkland Stoneman Douglas 20-4
5. Jacksonville Sandalwood 23-3
6. Orange City University 21-6
7. Miami Palmetto 19-6
8. Jupiter 19-6
9. Altamonte Springs Lake Brantley 20-7
10. Orlando Timber Creek 20-7
Honorable mention: Vero Beach 22-5, Tampa Alonso 20-7, Pembroke Pines Flanagan 18-6, Miami Coral Park 19-7, Port St. Lucie Treasure Coast 17-7, Orlando Dr. Phillips 19-8, West Broward 15-6, Haines City 15-8, DeLand 19-9, Orlando Boone 17-10, Hialeah Gardens 15-9, Palm Beach Central 16-10, Oviedo 15-11, Kissimmee Gateway 15-7, Jacksonville Mandarin 15-8, Tampa Newsome 17-8.

CLASS 8A
1. Tampa Plant 19-5
2. Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas 20-5
3. Tarpon Springs East Lake 21-5
4. Tallahassee Lincoln 20-6
5. Riverview 20-6
6. Wellington 21-6
7. Davie Nova 21-3
8. Oviedo Hagerty 19-8
9. Neptune Beach Fletcher 19-7
10. Lakeland George Jenkins 19-7
Honorable mention: Orange Park Oakleaf 18-7, Celebration 17-6, Sarasota 19-8, Tampa Wharton 16-8, Westland Hialeah 15-8, Royal Palm Beach 17-10, Delray Beach Atlantic 16-10, Ocala Forest 15-10, Tallahassee Chiles 15-11, Ocoee 15-8, Coral Glades 15-6, Lakeland 15-9, St. Petersburg 15-9.

CLASS 7A
1. Cantonment Tate 22-4
2. Palm Beach Gardens Dwyer 22-5
3. Venice 21-7
4. Naples Gulf Coast 21-7
5. Hillsborough 20-4
6. Winter Haven 20-5
7. Estero 19-7
8. Doral Academy 18-7-2
9. Jensen Beach 19-7
10. St. Petersburg Northeast 19-7
Honorable mention: Miami Belen Jesuit 19-6-1, Viera 18-8, New Smyrna Beach 15-8, Braden River 17-10, Brandon 18-6, Niceville 18-9, Ponte Vedra Nease 16-11, Punta Gorda Charlotte 16-7, Land O’Lakes Sunlake 15-11, Pace 19-7.

CLASS 6A
1. Southwest Ranches Archbishop McCarthy 24-2
2. Lynn Haven Mosley 23-2
3. Melbourne Eau Gallie 23-3
4. Tampa Jesuit 21-6
5. Plantation American Heritage 19-7
6. Merritt Island 20-6
7. Cape Coral Ida Baker 20-6
8. Gulf Breeze 20-7
9. Spring Hill Springstead 24-3
10. Jacksonville Stanton 21-6
Honorable mention: Rockledge 18-8, Miami Springs 17-6, Belleview 21-6, Sebring 18-8, Tampa Jefferson 16-9, Lake Wales 16-10, Green Cove Springs Clay 17-11, Riviera Beach Suncoast 18-8, Ponte Vedra 17-10, Citra North Marion 17-9, Land O’ Lakes 19-6, Dunedin 19-8, Miami Goleman 15-9-1.

CLASS 5A
1. Jacksonville Bishop Kenny 24-3
2. Miami Monsignor Pace 22-5
3. Pompano Beach 21-3
4. Jacksonville Bolles 16-10
5. Satellite Beach Satellite 20-7
6. Bushnell South Sumter 21-3
7. Orlando Bishop Moore 17-10
8. Keystone Heights 21-6
9. Live Oak Suwannee 21-5
10. Fernandina Beach 20-7
Honorable mention: Melbourne Central Catholic 21-5-1, Pembroke Pines Somerset Academy 18-8, Ft. Lauderdale Pine Crest 16-9, Miami Gulliver Prep 14-12, Lakeland McKeel Academy 19-7, Wauchula Hardee 20-6, Homestead Keys Gate 18-6, Marianna 18-9, Brooksville Nature Coast 18-9, Orlando Lake Highland Prep 17-9, Englewood Lemon Bay 17-9.

CLASS 4A
1. Miami Westminster Christian 22-5
2. Jacksonville Providence 22-5
3. Clearwater Calvary Christian 26-0
4. Pensacola Catholic 21-6
5. Fort Lauderdale Calvary Christian Academy 21-7
6. Fort Lauderdale University 25-3
7. Fort Myers Bishop Verot 19-8
8. Orlando The First Academy 22-4
9. North Palm Beach Benjamin 18-10
10. Delray Beach American Heritage 20-7
Honorable mention: Fort Lauderdale Westminster Academy 19-8, Jacksonville Trinity Christian Academy 18-8, Miami Palmer Trinity 19-6, Winter Park Trinity Prep 13-9, Sarasota Cardinal Mooney 17-9-1, Clearwater Central Catholic 15-9, Tallahassee Florida High 17-10.

CLASS 3A
1. Fort Myers Canterbury 23-5
2. Miami Archbishop Carroll 24-2
3. Spring Hill Bishop McLaughlin 20-8
4. Tampa Cambridge Christian 22-6
5. Jacksonville University Christian 18-8
6. St. Petersburg Northside Christian 21-7
7. Tallahassee Maclay 18-9
8. Tallahassee North Florida Christian 17-9
9. Largo Indian Rocks Christian 19-8-1
10. Maitland Orangewood Christian 15-12
Honorable Mention: Sarasota Out-of-Door 18-6-2, Naples St. Johns Neumann 19-8, Lake Mary Prep 19-9, Tampa Carrollwood Day 17-9, Seffner Christian 15-7-1, Lakeland Santa Fe Catholic 16-10, Oviedo Master’s Academy 16-10, Orange Park St. Johns Country Day 16-10, Fort Myers Evangelical Christian 16-11.

CLASS 2A
1. Lake Worth Trinity Christian 18-7
2. Jacksonville Christ’s Church 19-5
3. Naples Seacrest Country Day 19-8
4. Deltona Trinity Christian 18-8
5. Miami Christian 20-7
6. St. Petersburg Keswick Christian 19-7-1
7. Fort Pierce St. Andrews Episcopal 23-3
8. Lecanto Seven Rivers Christian 19-6
9. Brito Miami Private 14-9
10. Lake Worth Christian 19-7
Honorable Mention: St. Petersburg Canterbury 18-9, Kissimmee City of Life Christian 16-7, Miami Westwood Christian 14-8, Sarasota Christian 13-12.

CLASS 1A
1. Trenton 23-1
2. Chipley 18-7
3. Williston 17-8
4. Santa Rosa South Walton 21-6
5. Blountstown 23-5
6. Pierson Taylor 21-5
7. Madison County 16-10
8. Sneads 16-11
9. Paxton 15-9
10. Milton Central 17-5
Honorable Mention: Lake Butler Union County 18-9, Bell 17-8, Vernon 17-8, Branford 15-8, Panama City Bozeman 15-11, Bristol Liberty County 14-13.

Related articles

Recent articles

spot_img