84.7 F
Gainesville

ThePrepZone.com state baseball poll – 2018 Poll #5

Published:

ThePrepZone.com
ThePrepZone.com

Gainesville – Here is ThePrepZone.com state baseball poll for the 2018 season. This is the fifth poll of the year.  The next rankings will be available on Monday, May 7.  Teams in The Prep Zone’s coverage area are in bold.

ALL-CLASSIFICATION
1. Clearwater Calvary Christian (4A) (25-0)
2. Pembroke Pines Flanagan (9A) (21-1)
3. Plantation American Heritage (6A) (21-3)
4. Niceville (7A) (22-2)
5. Orlando Bishop Moore (5A) (22-3)
6. Lakeland George Jenkins (8A) (21-3)
7. Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas (8A) (21-3)
8. Vero Beach (9A) (22-2)
9. Ft. Lauderdale Calvary Christian Academy (4A) (9-15)
10. Rockledge (6A) (23-2)

CLASS 9A
1. Pembroke Pines Flanagan (21-1)
2. Vero Beach (22-2)
3. Pembroke Pines West Broward (18-4)
4. Miami Palmetto (20-4)
5. Lantana Santaluces (21-3)
6. Lake Mary (18-4)
7. Miami Columbus (17-5)
8. Orlando Cypress Creek (20-4)
9. Jacksonville Mandarin (19-5)
10. Parkland Stoneman Douglas (15-6)
Honorable mention: Lake Worth Park Vista (19-6), Port St. Lucie Treasure Coast (15-5), Orlando Timber Creek (16-7), Kissimmee Gateway (16-5), Lithia Newsome (16-6), Kissimmee Osceola (16-6), Apopka (19-6), Port Orange Spruce Creek (15-7), Altamonte Springs Lake Brantley (15-9), Coral Springs Taravella (16-7).

CLASS 8A
1. Lakeland George Jenkins (21-3)
2. Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas (20-3)
3. Oviedo Hagerty (20-5)
4. Davie Nova (18-3)
5. Tampa Sickles (20-4)
6. Gainesville Buchholz (20-5)
7. Wellington (19-4)
8. Tampa Plant (20-4)
9. Bradenton Lakewood Ranch (17-7-1)
10. Lakeland (17-8)
Honorable mention: Tampa Wharton (15-7), Valrico Bloomingdale (16-7), Westland Hialeah (15-9), Tarpon Springs East Lake (18-7), Tallahassee Chiles (13-10), Plant City (16-6), Winter Park Lake Howell (14-9), Boca Raton Spanish River (18-6), Tallahassee Lincoln (14-10), Hialeah Gardens Mater Academy (15-5).

CLASS 7A
1. Niceville (22-2)
2. Cantonment Tate (19-5)
3. Pace (18-6)
4. Doral Academy (18-6-1)
5. Naples Gulf Coast (20-5)
6. Winter Haven (19-6)
7. Venice (17-8)
8. Palm Beach Gardens Dwyer (17-8)
9. Tampa Leto (19-4)
10. Miami Belen Jesuit (16-9)
Honorable mention: St. Johns Creekside (18-6), New Smyrna Beach (17-8), Miami Sunset (15-6), Punta Gorda Charlotte (17-7), Ponte Vedra Nease (13-10), Tampa King (17-8), Ft. Myers Riverdale (17-7), Jensen Beach (15-6), Daytona Beach Father Lopez (18-6), Viera (17-7), Mitchell (New Port Richey) (19-6).

CLASS 6A
1. Plantation American Heritage (21-3)
2. Rockledge (23-2)
3. Green Cove Springs Clay (20-5)
4. Lynn Haven Mosley (19-5)
5. Merritt Island (16-6)
6. Lake Wales (20-5)
7. Naples Lely (20-5)
8. Land O’ Lakes (19-6)
9. Orange Park Ridgeview (19-6)
10. Panama City Beach Arnold (17-8)
Honorable mention: Spring Hill Springstead (16-9), Tampa Jesuit (16-9), Miami Springs (17-6), Tampa Jefferson (15-7), Southwest Ranches Archbishop McCarthy (14-10-1), Melbourne Eau Gallie (14-10), Miami Goleman (14-9), Citra North Marion (15-8), Dade City Pasco (16-7), Crawfordville Wakulla (16-7).

CLASS 5A
1. Orlando Bishop Moore (22-3)
2. Jacksonville Bolles (20-4)
3. Miami Monsignor Pace (17-6)
4. Jacksonville Bishop Kenny (16-7)
5. Pompano Beach (17-6)
6. Brooksville Hernando (20-5)
7. Brooksville Nature Coast (20-4)
8. Glen St. Mary Baker County (19-6)
9. Melbourne Central Catholic (17-8)
10. Bushnell South Sumter (18-6)
Honorable mention: Satellite Beach Satellite (18-5), Key West (16-9), Titusville (12-5), Marianna (17-8), LaBelle (16-7), Fernandina Beach (18-6), Yulee (17-8), Hudson Fivay (16-7), Pierson Taylor (18-5), Avon Park (18-4-1), North Broward Prep (17-8), Miami Mater Lakes Academy (16-8).

CLASS 4A
1. Clearwater Calvary Christian (25-0)
2. Fort Lauderdale Calvary Christian (10-14)
3. Jacksonville Providence (20-5)
4. Palm Beach Gardens Benjamin (20-4)
5. Jacksonville Trinity Christian (16-7)
6. Ocala Trinity Catholic (14-5)
7. Delray Beach American Heritage (19-5)
8. Orlando The First Academy (18-7)
9. Pensacola Catholic (17-7)
10. Tampa Berkeley Prep (16-9)
Honorable Mention: Miami Florida Christian (17-8), Fort Lauderdale Westminster Academy (15-7), Clearwater Central Catholic (15-8), Miami Westminster Christian (16-9), Sarastota Cardinal Mooney (15-9).

CLASS 3A
1. Tallahassee North Florida Christian (20-3)
2. Tampa Carrollwood Day (18-3)
3. Fort Myers Canterbury (20-5)
4. Lakeland Santa Fe Catholic (19-6)
5. Spring Hill Bishop McLaughlin (18-6)
6. St. Petersburg Northside Christian (16-6)
7. Oviedo The Master’s Academy (17-6)
8. Sarasota Out-of-Door Academy (15-7)
9. Tampa Cambridge Christian (18-5)
10. Bradenton Saint Stephens Academy (17-4)
Honorable Mention: Fort Myers Southwest Florida Christian (20-5), Tallahassee St. John Paul II (17-7), Lake Mary Prep (16-8), Lakeland Christian (16-9), Jacksonville University Christian (15-9), Maitland Orangewood Christian (15-9), St. Petersburg Catholic (15-9).

CLASS 2A
1. Naples Seacrest Country Day (17-8)
2. Miami Christian (18-5)
3. Lake Worth Trinity Christian (14-9)
4. Jacksonville Christ’s Church (14-7)
5. Lecanto Seven Rivers Christian (14-6)
6. Fort Pierce St. Andrews Episcopal Academy (15-4)
7. Lake Worth Christian (13-7)
8. South Daytona Warner Christian (15-8)
9. St. Petersburg Keswick Christian (13-8)
10. Crawfordville Wakulla Christian (13-5)
Honorable Mention: Palatka Peniel Baptist Academy (14-8), Mount Dora Christian Academy (15-9), St. Petersburg Canterbury (13-8), Land O’Lakes Academy at the Lakes (12-9), Miami Brito (12-11).

CLASS 1A
1. Panama City Bozeman (23-2)
2. Trenton (17-6)
3. Sneads (20-4)
4. Freeport (15-6)
5. Williston (15-6)
6. Mayo Lafayette (13-7)
7. Lake Butler Union County (16-8)
8. Paxton (16-4)
9. Branford (14-5)
10. Malone (16-7)
Honorable Mention: Bratt Northview (14-8), Jay (12-6), Baker (11-7), Blountstown (14-10), Fort Meade (13-12), Madison County (11-11).

Related articles

Recent articles

spot_img