66.1 F
Gainesville

ThePrepZone.com state baseball poll – 2018 Poll #4

Published:

ThePrepZone.com
ThePrepZone.com

Gainesville – Here is ThePrepZone.com state baseball poll for the 2018 season. This is the fourth poll of the year.  The next rankings will be available on Monday, April 30.  Teams in The Prep Zone’s coverage area in bold.

ALL-CLASSIFICATION
1. Clearwater Calvary Christian (4A) (23-0)
2. Plantation American Heritage (6A) (20-2)
3. Pembroke Pines Flanagan (9A) (19-1)
4. Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas (8A) (20-3)
5. Niceville (7A) (20-2)
6. Jacksonville Providence (4A) (20-3)
7. Ft. Lauderdale Calvary Christian Academy (4A) (9-15)
8. Orlando Bishop Moore (5A) (20-3)
9. Rockledge (6A) (21-2)
10. Vero Beach (9A) (20-2)

CLASS 9A
1. Pembroke Pines Flanagan (19-1)
2. Vero Beach (20-2)
3. Lantana Santaluces (20-2)
4. Lake Mary (18-3)
5. Pembroke Pines West Broward (16-4)
6. Miami Palmetto (17-4)
7. Orlando Timber Creek (16-6)
8. Orlando Cypress Creek (17-4)
9. Miami Columbus (17-5)
10. Parkland Stoneman Douglas (14-6)
Honorable mention: Lake Worth Park Vista (17-5), Port St. Lucie Treasure Coast (14-5), Kissimmee Gateway (15-4), Jacksonville Mandarin (16-5), Lithia Newsome (14-6), Kissimmee Osceola (16-5), Apopka (17-6), Port Orange Spruce Creek (14-7).

CLASS 8A
1. Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas (20-3)
2. Lakeland George Jenkins (18-3)
3. Davie Nova (18-2)
4. Oviedo Hagerty (18-4)
5. Wellington (19-3)
6. Tampa Sickles (18-4)
7. Gainesville Buchholz (18-5)
8. Tampa Plant (18-4)
9. Bradenton Lakewood Ranch (16-6-1)
10. Tampa Wharton (15-5)
Honorable mention: Valrico Bloomingdale (14-7), Westland Hialeah (14-8), Tarpon Springs East Lake (16-7), Tallahassee Chiles (12-9), Plant City (14-5), Tallahassee Leon (15-6-1), Lakeland (16-7), Winter Park Lake Howell (12-8), Boca Raton Spanish River (17-5), Bartow (15-8), Tallahassee Lincoln (13-9), Hialeah Gardens Mater Academy (13-4).

CLASS 7A
1. Niceville (20-2)
2. Naples Gulf Coast (19-4)
3. Cantonment Tate (17-5)
4. St. Johns Creekside (18-3)
5. Venice (16-7)
6. Pace (16-6)
7. Doral Academy (15-6-1)
8. Winter Haven (17-6)
9. Palm Beach Gardens Dwyer (16-8)
10. Miami Belen Jesuit (15-8)
Honorable mention: New Smyrna Beach (16-7), Miami Sunset (14-6), Punta Gorda Charlotte (14-7), Ponte Vedra Nease (11-8), Tampa King (17-6), Ft. Myers Riverdale (16-5), Jensen Beach (14-6), Daytona Beach Father Lopez (16-6), Tampa Leto (18-4).

CLASS 6A
1. Plantation American Heritage (20-2)
2. Rockledge (21-2)
3. Lynn Haven Mosley (18-4)
4. Green Cove Springs Clay (17-5)
5. Merritt Island (15-6)
6. Naples Lely (18-4)
7. Tampa Jesuit (16-7)
8. Land O’ Lakes (17-5)
9. Spring Hill Springstead (16-6)
10. Lake Wales (18-5)
Honorable mention: Miami Springs (17-5), Tampa Jefferson (14-7), Orange Park Ridgeview (16-6), Southwest Ranches Archbishop McCarthy (13-9-1), Melbourne Eau Gallie (13-8), Miami Goleman (14-8), Citra North Marion (15-7), Panama City Beach Arnold (16-7), Dunedin (15-8), Dade City Pasco (16-7).

CLASS 5A
1. Orlando Bishop Moore (20-3)
2. Jacksonville Bolles (18-4)
3. Jacksonville Bishop Kenny (15-6)
4. Miami Monsignor Pace (16-6)
5. Pompano Beach (15-6)
6. Melbourne Central Catholic (17-6)
7. Brooksville Hernando (18-5)
8. Brooksville Nature Coast (19-4)
9. Satellite Beach Satellite (18-5)
10. Key West (16-8)
Honorable mention: Titusville (12-5), Glen St. Mary Baker County (15-6), Marianna (15-8), LaBelle (16-5), Fernandina Beach (16-6), Yulee (16-7), Bushnell South Sumter (15-6), Hudson Fivay (16-6), Pierson Taylor (16-5), Avon Park (16-4-1).

CLASS 4A
1. Clearwater Calvary Christian (23-0)
2. Jacksonville Providence (20-3)
3. Fort Lauderdale Calvary Christian (9-15)
4. Jacksonville Trinity Christian (15-5)
5. Delray Beach American Heritage (18-5)
6. Palm Beach Gardens Benjamin (19-4)
7. Pensacola Catholic (16-5)
8. Ocala Trinity Catholic (13-5)
9. Tampa Berkeley Prep (15-8)
10. Miami Westminster Christian (15-9)
Honorable Mention: Orlando The First Academy (15-7), Miami Florida Christian (13-6), Clearwater Central Catholic (13-7), Fort Lauderdale Westminster Academy (12-7), Hialeah Educational Academy (14-9), Sarasota Cardinal Mooney (13-8), Windermere Prep (13-9).

CLASS 3A
1. Fort Myers Canterbury (19-3)
2. Tampa Carrollwood Day (17-2)
3. Tallahassee North Florida Christian (18-3)
4. Spring Hill Bishop McLaughlin (16-5)
5. Lakeland Santa Fe Catholic (17-6)
6. St. Petersburg Northside Christian (14-6)
7. Sarasota Out-of-Door Academy (14-6)
8. Fort Pierce John Carroll Catholic (15-5)
9. Oviedo The Master’s Academy (15-5)
10. Jacksonville University Christian (15-9)
Honorable Mention: Fort Myers Southwest Florida Christian (18-4), Tallahassee St. John Paul II (16-6); Bradenton St. Stephens Academy (14-4), Tampa Cambridge Christian (15-5), Lake Mary Prep (14-8), Lakeland Christian (14-9), Maitland Orangewood Christian (14-9).

CLASS 2A
1. Miami Christian (18-3)
2. Naples Seacrest Country Day (16-7)
3. Lake Worth Trinity Christian (14-9)
4. Kissimmee City of Life Christian (16-4)
5. Fort Pierce St. Andrews Episcopal Academy (15-4)
6. Jacksonville Christ’s Church (12-7)
7. Lecanto Seven Rivers Christian (12-5)
8. St. Petersburg Keswick Christian (12-7)
9. Brito Miami Private (11-10)
10. Lake Worth Christian (12-7)
Honorable Mention: Mount Dora Christian Academy (14-7), Crawfordville Wakulla Christian (12-5), South Daytona Warner Christian (13-7), Brevard HEAT (10-4), Land O’Lakes Academy at the Lakes (12-7), St. Petersburg Canterbury (11-8).

CLASS 1A
1. Panama City Bozeman (21-2)
2. Trenton (16-5)
3. Sneads (19-3)
4. Williston (15-5)
5. Paxton (16-2)
6. Freeport (14-5)
7. Jay (10-5)
8. Bratt Northview (14-7)
9. Branford (13-4)
10. Mayo Lafayette (12-6)
Honorable Mention: Malone (14-7), Lake Butler Union County (14-8), Baker (10-6), Fort Meade (12-11), Blountstown (14-9).

Related articles

Recent articles

spot_img