73.1 F
Gainesville

ThePrepZone.com state baseball poll – 2018 Poll #3

Published:

ThePrepZone.com
ThePrepZone.com

Gainesville – Here is ThePrepZone.com state baseball poll for the 2018 season. This is the third poll of the year.  The next rankings will be available on Monday, April 23.  Teams in The Prep Zone’s coverage area in bold.

ALL-CLASSIFICATION
1. Clearwater Calvary Christian (4A) (20-0)
2. Plantation American Heritage (6A) (18-2)
3. Ft. Lauderdale Calvary Christian Academy (4A) (7-14)
4. Niceville (7A) (19-1)
5. Pembroke Pines Flanagan (9A) (16-1)
6. Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas (8A) (17-3)
7. Jacksonville Providence (4A) (18-3)
8. Lynn Haven Mosley (6A) (17-3)
9. Jacksonville Bolles (5A) (17-3)
10 Oviedo Hagerty (8A) (16-3)

CLASS 9A
1. Pembroke Pines Flanagan (16-1)
2. Miami Palmetto (16-2)
3. Pembroke Pines West Broward (15-3)
4. Vero Beach (17-2)
5. Lantana Santaluces (19-2)
6. Lake Mary (16-2)
7. Orlando Cypress Creek (15-3)
8. Orlando Timber Creek (14-5)
9. Parkland Stoneman Douglas (12-5)
10. Miami Columbus (15-4)
Honorable mention: Lake Worth Park Vista (14-5), Port St. Lucie Treasure Coast (13-5), Kissimmee Gateway (12-4), Jacksonville Mandarin (15-4), Lithia Newsome (12-5), Kissimmee Osceola (15-4), Apopka (14-5).

CLASS 8A
1. Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas (17-3)
2. Oviedo Hagerty (16-3)
3. Lakeland George Jenkins (17-2)
4. Davie Nova (16-1)
5. Wellington (17-3)
6. Tampa Sickles (17-3)
7. Bradenton Lakewood Ranch (15-5-1)
8. Gainesville Buchholz (16-5)
9. Tampa Plant (15-4)
10. Valrico Bloomingdale (13-5)
Honorable mention: Ocala Forest (14-5), Westland Hialeah (13-7), Tampa Wharton (13-5), Tarpon Springs East Lake (15-6), Tallahassee Chiles (11-8), Palmetto (14-6), Plant City (12-5), Tallahassee Leon (14-5-1), Lakeland (13-6), Winter Park Lake Howell (11-7), Boca Raton Spanish River (16-4), Bartow (14-7), Sarasota (11-9), St. Cloud (11-5).

CLASS 7A
1. Niceville (19-1)
2. Venice (16-5)
3. Naples Gulf Coast (17-4)
4. Cantonment Tate (15-5)
5. St. Johns Creekside (15-3)
6. Pace (14-5)
7. Palm Beach Gardens Dwyer (15-7)
8. Doral Academy (13-6-1)
9. Miami Belen Jesuit (13-7)
10. New Smyrna Beach (16-5)
Honorable mention: Miami Sunset (13-5), Punta Gorda Charlotte (12-7), Ponte Vedra Nease (10-7), Winter Haven (14-6), Tampa King (16-5), Tampa Leto (16-4), Daytona Beach Father Lopez (14-5), Jensen Beach (12-6), Ft. Myers Riverdale (14-4).

CLASS 6A
1. Plantation American Heritage (18-2)
2. Lynn Haven Mosley (17-3)
3. Rockledge (18-2)
4. Merritt Island (15-5)
5. Land O’ Lakes (16-3)
6. Green Cove Springs Clay (15-5)
7. Tampa Jesuit (13-7)
8. Miami Springs (17-3)
9. Naples Lely (15-4)
10. Tampa Jefferson (12-5)
Honorable mention: Orange Park Ridgeview (13-5), Southwest Ranches Archbishop McCarthy (12-8-1), Cape Coral Island Coast (13-5), Melbourne Eau Gallie (12-6), Miami Goleman (14-7), Spring Hill Springstead (14-6), Lake Wales (16-4).

CLASS 5A
1. Jacksonville Bolles (17-3)
2. Orlando Bishop Moore (18-3)
3. Jacksonville Bishop Kenny (14-5)
4. Pompano Beach (13-6)
5. Miami Monsignor Pace (13-6)
6. Brooksville Nature Coast (17-3)
7. Satellite Beach Satellite (16-4)
8. Titusville (11-3)
9. Melbourne Central Catholic (14-6)
10. Key West (16-8)
Honorable mention: Fort Lauderdale Cardinal Gibbons (14-6), Glen St. Mary Baker County (12-6), Coconut Creek North Broward Prep (14-7), Marianna (13-8), LaBelle (14-4), Fernandina Beach (15-5), Yulee (14-6), Lakeland McKeel Academy (14-7), Bushnell South Sumter (13-5), Brooksville Hernando (15-5), Hudson Fivay (14-6).

CLASS 4A
1. Clearwater Calvary Christian (20-0)
2. Fort Lauderdale Calvary Christian (6-13)
3. Jacksonville Providence (18-3)
4. Jacksonville Trinity Christian (13-4)
5. Palm Beach Gardens Benjamin (16-3)
6. Pensacola Catholic (16-4)
7. Miami Florida Christian (13-3)
8. Delray Beach American Heritage (12-5)
9. Tampa Berkeley Prep (13-7)
10. Ocala Trinity Catholic (10-6)
Honorable Mention: Hialeah Educational Academy (14-7), Orlando The First Academy (13-7), Miami Westminster Christian (14-8), Fort Lauderdale Westminster Academy (11-6), Clearwater Central Catholic (11-7).

CLASS 3A
1. Fort Myers Canterbury (17-3)
2. Tampa Carrollwood Day (15-2)
3. Spring Hill Bishop McLaughlin (15-4)
4. Tallahassee North Florida Christian (16-3)
5. Bradenton Saint Stephens Academy (12-2)
6. Fort Pierce John Carroll Catholic (14-4)
7. Sarasota Out-of-Door Academy (12-5)
8. Lakeland Santa Fe Catholic (16-6)
9. Jacksonville University Christian (14-8)
10. Tampa Cambridge Christian (14-3)
Honorable Mention: Fort Myers Southwest Florida Christian (16-3), Oviedo The Master’s Academy (13-5), Lake Mary Prep (12-7), St. Petersburg Northside Christian (11-6), Lakeland Christian (13-8), Maitland Orangewood Christian (14-7).

CLASS 2A
1. Miami Christian (16-3)
2. Lake Worth Trinity Christian (14-7)
3. Jacksonville Christ’s Church (11-5)
4. Naples Seacrest Country Day (13-7)
5. Fort Pierce St. Andrew’s Episcopal Academy (13-3)
6. St. Petersburg Keswick Christian (11-6)
7. Lecanto Seven Rivers Christian (11-5)
8. Kissimmee City of Life Christian (13-4)
9. Mount Dora Christian Academy (13-5)
10. Crawfordville Wakulla Christian (11-4)
Honorable Mention: Brevard HEAT (9-4), South Daytona Warner Christian (11-7), Lake Worth Christian (9-7), Brito Miami Private (9-9).

CLASS 1A
1. Panama City Bozeman (19-2)
2. Williston (13-3)
3. Trenton (14-4)
4. Sneads (16-3)
5. Freeport (12-4)
6. Paxton (12-2)
7. Jay (9-4)
8. Blountstown (13-6)
9. Bratt Northview (12-7)
10. Branford (11-4)
Honorable Mention: Malone (13-6), Bonifay Holmes County (11-7), Mayo Lafayette (10-6), Lake Butler Union County (10-8), Fort Meade (11-9), Baker (7-6).

Related articles

Recent articles

spot_img