50.5 F
Gainesville

The Prep Zone Week 12 results, week 13 Media Pick’ems (Playoffs)

Published:

For the first time in this 2020 football season we have a new leader in The Prep Zone Media Picks!

Joshua Wilson of FloridaHSFootball.com got off to such a great start and had a huge lead at one point, but the playoffs have caught up to him the past few weeks, and so has Mike Ridaught of The Prep Zone.

Mike, with a 7-3 week last week, is now three games clear of Josh and four games ahead of John Patton of the Ocala Star-Banner.

Here are the current standings, followed by this week’s games and last week’s results:

Mike Ridaught (The Prep Zone): 95-30 (.760)
Joshua Wilson (FloridaHSFootball.com): 92-33 (.736)
John Patton (Ocala Star-Banner): 91-34 (.728)
Corey Davis (The Gainesville Sun): 88-37 (.704)
Marty Pallman (The Prep Zone): 88-37 (.704)
Tyler TenBieg (The Prep Zone): 82-43 (.656)

Friday, November 27
8A-Region 1 Semifinal – Seminole (Sanford) (8-0) at Sandalwood (Jacksonville) (8-2)
7A-Region 1 Semifinal – Atlantic Coast (Jacksonville) (5-5) at Fleming Island (Orange Park) (9-2)
7A-Region 1 Semifinal – Niceville (9-0) at Buchholz (Gainesville) (8-1)
6A-Region 1 Semifinal – Pace (5-3) at St. Augustine (8-2)
5A-Region 1 Semifinal – Baker County (Glen St. Mary) (8-2) at Pine Forest (Pensacola) (4-4)
5A-Region 2 Semifinal – Clay (Green Cove Springs (9-1) at Vanguard (Ocala) (7-1)
3A-Region 1 Final – Florida High (Tallahassee) (10-0) at Trinity Christian (Jacksonville) (9-1)
3A-Region 2 Final – John Caroll Catholic (Fort Pierce) (9-1) at Trinity Catholic (Ocala) (6-3)
2A-Region 1 Final – University Christian (jacksonville) (6-4) at North Florida Christian (Tallahassee) (6-2)
1A-Region 4 Final – Hawthorne (8-2) at Wildwood (9-1)

Marty Pallman (6-4)
Bartram Trail
Sandalwood
Lincoln – X
Buchholz
Robert E. Lee – X
St. Augustine
Orange Park – X
South Sumter
Newberry – X
Hawthorne

Corey Davis (5-5)
Bartram Trail
Sandalwood
Lincoln – X
Navarre – X
Robert E. Lee – X
St Augustine
Orange Park – X
South Sumter
Newberry – X
Hawthorne

Mike Ridaught (7-3)
Bartram Trail
Sandalwood
Lincoln – X
Buchholz
Robert E. Lee – X
St. Augustine
Menendez
South Sumter
Newberry – X
Hawthorne

John Patton (5-5)
Oakleaf – X
Sandalwood
Lincoln – X
Navarre – X
Robert E. Lee – X
St. Augustine
Menendez
South Sumter
Newberry – X
Hawthorne

Tyler TenBieg (7-3)
Bartram Trail
Sandalwood
Lincoln – X
Buchholz
Robert E. Lee – X
Escambia – X
Menendez
South Sumter
Wildwood
Hawthorne

Joshua Wilson (3-7)
Bartram Trail
Flagler Palm Coast – X
Lincoln – X
Buchholz
Robert E. Lee – X
Escambia – X
Orange Park – X
South Sumter
Newberry – X
Fort Meade – X

Related articles

Recent articles

spot_img