84.7 F
Gainesville

Joe Pinkos’ Weekly Game Forecast for Week 10

Published:

joepinkosgameforecastJoe Pinkos’ Power Ratings are calculated by a formula based on strength of opposition and margin of victory with greater weight given to recent games. The forecasted margin of victory for each game is determined by subtracting the power rating of the lower-rated team from the power rating of its higher-rated opponent.

Game forecasts are sorted by classification/conference of favorite and listed alphabetically. The underdog’s classification/conference is noted for inter-classification/inter-conference games. Teams in The Prep Zone’s coverage area are in bold.

Class 8A
Apopka 56 over Evans
Atlantic (Delray Beach) 8 over Boca Raton
Belen Jesuit 24 over Coral Reef
Boone 31 over Colonial
Coral Gables 17 over Columbus
Coral Springs 7 over Taravella
Cypress Bay 7 over Everglades
Deerfield Beach 18 over Piper
Douglas 18 over Monarch
Dr. Phillips 42 over Cypress Creek
Ferguson 21 over Varela
Flanagan 4 over (3A) Chaminade-Madonna
Gateway 45 over (5A) Poinciana
Hialeah 18 over Hialeah Gardens
Lake Brantley 32 over Winter Springs
Lake Worth 15 over John I. Leonard
Manatee 24 over Newsome
Mandarin (Jacksonville) 4 over Flagler Palm Coast
Miami High 11 over Miami Beach
Miami Palmetto 21 over Killian
Miramar 21 over Western
North Miami 3 over Dr. Krop
North Miami Beach 16 over American
Oak Ridge 3 over Olympia
Osceola (Kissimmee) 38 over George Jenkins
Oviedo 3 over Lyman
Palm Beach Gardens 1 over Palm Beach Central
Palm Harbor University 24 over Riverview
Park Vista 42 over Santaluces
Plantation 10 over South Plantation
Ridge Community 52 over Haines City
Riverview (Sarasota) 45 over Alonso
Sandalwood (Jacksonville) 27 over DeLand
Seminole (Sanford) 30 over Lake Mary
Seminole Ridge 14 over Jupiter
South Dade 40 over Homestead
Southwest Miami 46 over Braddock
Timber Creek 39 over University (Orlando)
Treasure Coast 24 over Centennial
Vero Beach 7 over Fort Pierce Central
Wekiva 14 over West Orange
Winter Park 1 over Spruce Creek (Port Orange)

Class 7A
Bloomingdale 23 over Strawberry Crest
Braden River 35 over Sarasota
Buchholz (Gainesville) 38 over Creekside (St. Johns)
Columbia (Lake City) 28 over First Coast (Jacksonville)
Cooper City 10 over West Broward
Doral Academy 32 over South Miami
East Lake 42 over Countryside
East Ridge (Clermont) 12 over Lake Howell (Winter Park)
East River 8 over St. Cloud
Fleming Island (Orange Park) 7 over (6A) Ed White (Jacksonville)
Gaither 49 over Leto
Hagerty 58 over Edgewater
Lake Nona 34 over Celebration
Lakeland 22 over Kathleen
Lakewood Ranch 4 over North Port
Leon 1 over Chiles
Liberty 14 over Harmony
Lincoln (Tallahassee) 14 over (7A) University (Orange City)
Martin County 16 over Melbourne
Mater Academy 39 over Sunset
McArthur 27 over Nova
Miami Springs 28 over Westland Hialeah
Oakleaf (Orange Park) 1 over Bartram Trail (St. Johns)
Ocoee 35 over Lake Minneola
Palm Beach Lakes 21 over Olympic Heights
Pinellas Park 20 over Seminole
Plant 14 over Wiregrass Ranch
Plant City 28 over Lennard
Reagan 25 over Mourning
Robert E. Lee (Jacksonville) 6 over Fletcher (Neptune Beach)
Royal Palm Beach 13 over West Boca Raton
Sickles 20 over Freedom (Tampa)
South Broward 10 over Hollywood Hills
South Fort Myers 20 over Gulf Coast
St. Petersburg 21 over (6A) Sunlake
St. Thomas Aquinas 45 over Ely
Tampa Bay Tech 35 over East Bay
Venice 30 over Palmetto
Viera 31 over South Fork
West Port (Ocala) 31 over (4A) Umatilla
William T. Dwyer 41 over Forest Hill
Winter Haven 14 over Bartow

Class 6A
Armwood 13 over Hillsborough
Auburndale 17 over Lake Wales
Blake 27 over King
Boca Ciega 27 over Dixie Hollins
Boyd Anderson 49 over Northeast (Oakland Park)
Boynton Beach 3 over Dillard
Carol City 1 over Northwestern
Chamberlain 14 over Brandon
Charlotte 10 over Port Charlotte
Clearwater 51 over Osceola Fundamental
Choctawhatchee 11 over Fort Walton Beach
Deltona 13 over Matanzas (Palm Coast)
Escambia 34 over Booker T. Washington (Pensacola)
Fort Myers 35 over East Lee County
Gainesville 21 over (5A) Eastside (Gainesville)
Heritage 34 over Bayside
Island Coast 14 over Ida Baker
Lake Gibson 4 over Sebring
Leesburg 7 over Lake Weir (Ocala)
Lehigh 21 over Estero
Mainland (Daytona Beach) 68 over Seabreeze (Daytona Beach)
Mitchell 20 over Land O’ Lakes
Naples 17 over Barron Collier
Navarre 3 over Gulf Breeze
Nease (Ponte Vedra) 20 over Englewood (Jacksonville)
New Smyrna Beach 7 over Pine Ridge (Deltona)
Niceville 17 over Crestview
Norland 28 over (3A) American Heritage (Delray Beach)
Northeast (St. Petersburg) 3 over Largo
North Fort Myers 34 over Cape Coral
Okeechobee 6 over Jensen Beach
Pace 4 over Milton
Palmetto Ridge 3 over Golden Gate
Sebastian River 14 over Eau Gallie
Springstead (Spring Hill) 31 over Pasco (Dade City)
St. Augustine 21 over Middleburg
Tate 7 over Pine Forest
Vanguard (Ocala) 34 over Forest (Ocala)

Class 5A
American Heritage (Plantation) 34 over Hallandale
Baker County (Glen St. Mary) 41 over Ridgeview (Orange Park)
Belleview 34 over (1A) Crescent City
Bishop Kenny (Jacksonville) 38 over Wolfson (Jacksonville)
Bishop Moore (Orlando) 42 over Eustis
Cardinal Gibbons 24 over Stranahan
Citrus (Inverness) 19 over Lecanto
Clay (Green Cove Springs) 10 over Palatka
Crystal River 35 over Weeki Wachee
Dunbar 51 over Mariner
Gibbs 28 over Dunedin
Hardee 29 over DeSoto
Hudson 41 over Gulf
Immokalee 6 over Lely
Jefferson 19 over Robinson
Jesuit 52 over Spoto
Lakewood 22 over Tarpon Springs
Lemon Bay 15 over Bayshore
Menendez (St. Augustine) 1 over Orange Park
Merritt Island 9 over Rockledge
Miami Jackson 14 over Coconut Creek
Mosley 10 over Bay
Nature Coast Tech (Brooksville) 39 over Hernando (Brooksville)
Palm Bay 38 over Satellite
Paxon (Jacksonville) 1 over Stanton College Prep (Jacksonville)
Ponte Vedra 49 over Terry Parker (Jacksonville)
Port St. Lucie 3 over Westwood
Rickards 20 over Godby
Ridgewood 20 over Fivay
River Ridge 6 over Wesley Chapel
South Lake (Groveland) 3 over Tavares
Southeast 1 over Booker
Titusville 38 over Space Coast
Wakulla (Crawfordville) 55 over (Ind.) Arlington Country Day (Jacksonville)
West Florida Tech 31 over Pensacola
Yulee 13 over Ribault (Jacksonville)
Zephyrhills 28 over Anclote

Class 4A
Avon Park 41 over Lake Placid
Bishop Verot 1 over Tenoroc
Bolles (Jacksonville) 14 over Raines (Jacksonville)
Booker T. Washington (Miami) 20 over Edison
Bradford (Starke) 30 over Interlachen
Cocoa 62 over Atlantic (Port Orange)
Dunnellon 40 over The Villages
East Gadsden 16 over Walton
Glades Central 3 over Clewiston
Jones 8 over Lake Highland Prep
Marianna 17 over Rutherford
Monsignor Pace 9 over Keys Gate Charter
Mulberry 27 over Gateway Charter
Santa Fe (Alachua) 28 over Keystone Heights
South Sumter (Bushnell) 14 over Mount Dora
University School 11 over (5A) Suncoast
West Nassau (Callahan) 17 over Andrew Jackson (Jacksonville)

Class 3A
Berkeley Prep 17 over (5A) Middleton
Calvary Christian (Clearwater) 17 over St. Petersburg Catholic
Clearwater Central Catholic 3 over Cardinal Mooney
Everglades Prep 31 over (4A) Somerset Academy
John Carroll Catholic 3 over Holy Trinity Episcopal
Melbourne Central Catholic 35 over (2A) Champagnat Catholic
Oxbridge Academy 35 over Cardinal Newman
Providence (Jacksonville) 10 over (7A) Atlantic Coast (Jacksonville)
Somerset Charter 33 over (Ind.) Somerset Canyons
Tampa Catholic 10 over Lakeland Christian
Taylor County (Perry) 14 over Florida High (Tallahassee)
The First Academy (Orlando) 38 over Father Lopez (Daytona Beach) 
Trinity Catholic (Ocala) 28 over Trinity Prep (Winter Park)
Trinity Christian (Jacksonville) 25 over Episcopal (Jacksonville)
Westminster Christian 7 over (7A) Riverdale

Class 2A
Cambridge Christian 48 over Carrollwood Day
Community School of Naples 20 over Southwest Florida Christian
First Baptist 25 over Moore Haven
Foundation Academy 27 over (Ind.) West Oaks Academy
Harvest Community (Jacksonville) 13 over Cedar Creek Christian (Jacksonville)
Indian Rocks Christian 10 over (Ind.) Triumph Christian
Marco Island Academy 7 over Evangelical Christian
North Florida Christian 35 over FAMU DRS
Northside Christian 13 over Admiral Farragut
St. John Neumann 17 over (Ind.) Bell Creek Academy
Trinity Christian (Deltona) 37 over Halifax Academy (Daytona Beach)
University Christian (Jacksonville) 11 over (1A) Dixie County (Cross City)
Village Academy 6 over International School of Broward
Victory Christian 68 over Cornerstone Charter

Class 1A
Baker 17 over Northview
Baldwin 7 over Union County (Lake Butler)
Bronson 3 over (NFFC) St. Francis Catholic Academy (Gainesville)
Chipley 1 over Liberty County
Cottondale 1 over Graceville
Fort Meade 19 over Frostproof
Fort White 34 over Hawthorne
Hilliard 40 over (2A) Eagle’s View Academy (Jacksonville)
Holmes County 41 over Wewahitchka
Jefferson County (Monticello) 4 over Bell
Lafayette (Mayo) 11 over Hamilton County (Jasper)
Pahokee 28 over Taylor (Pierson)
Port St. Joe 14 over Freeport
South Walton 26 over Bozeman
Trenton 42 over Branford
Vernon 7 over Sneads
West Gadsden 37 over (Ind.) Maclay
Williston 24 over Chiefland

Independent
Clearwater Academy International 20 over (2A) Seffner Christian
Cocoa Beach 20 over (2A) Warner Christian (South Daytona) 
Gulliver Prep 11 over (4A) Hialeah-Miami Lakes
IMG Academy 38 over Long Beach Poly CA
Jordan Christian Prep 38 over Wildwood
North Bay Haven 7 over (NFFC) Munroe Day

Florida Independent Football Conference (FIFC)
Playoff Semifinals
Palm Glades Prep 1 over Highlands Christian
Palmer Trinity 10 over Hillel

Gold Coast Football Conference (GCFC)
Archbishop McCarthy 10 over Key West
Coral Springs Charter 7 over Pompano Beach
North Broward Prep 1 over Calvary Christian (Fort Lauderdale)
Pembroke Pines Charter 45 over Inlet Grove
Westminster Academy 22 over Coral Glades

North Florida Football Conference (NFFC)
Aucilla Christian (Monticello) 15 over Rocky Bayou Christian (Niceville)
Oak Hall (Gainesville) 14 over St. John Paul II Catholic (Tallahassee)
St. Joseph Academy (St. Augustine) 56 over Florida Deaf (St. Augustine)

Southeastern Football Conference (SFC)
Playoff Quarterfinals
King’s Academy 56 over Marathon
Glades Day 16 over Coral Shores
Pine Crest 9 over Immaculata-LaSalle
Benjamin 29 over Ransom Everglades

Consolation Game
St. Andrew’s 28 over Archbishop Curley

Sunshine State Athletic Conference (SSAC)
Coastal League Playoff Quarterfinals
Windermere Prep 21 over Boca Raton Christian
Faith Christian 1 over Legacy
Orlando Christian Prep 31 over Orangewood Christian
St. Edward’s 41 over Jupiter Christian

Coral League Playoff Quarterfinals
St. Stephen’s Episcopal 8 over Bishop McLaughlin
Zephyrhills Christian 18 over Mount Dora Christian
Seven Rivers Christian (Lecanto) 16 over Shorecrest Prep
Christ’s Church Academy (Jacksonville) 11 over Bradenton Christian

More SSAC games…
All Saints Academy 14 over Canterbury (St. Petersburg)
Berean Christian 13 over International Community
Bishop Snyder (Jacksonville) 12 over Merritt Island Christian
Canterbury (Fort Myers) 24 over St. John Lutheran (Ocala)
Central Florida Christian 28 over Ocala Christian Academy
First Academy-Leesburg 1 over Santa Fe Catholic
Keswick Christian 14 over Lake Mary Prep
Out-of-Door Academy 20 over The Master’s Academy

Forecast Record
Last Week 223-30, 88.1%
Season 1,587-350, 81.9%

Related articles

Recent articles

spot_img