89.5 F
Gainesville

Joe Pinkos’ Game Forecasts – Week #10

Published:

joepinkosgameforecastJoe Pinkos’ Power Ratings are calculated by a formula based on strength of opposition and margin of victory with greater weight given to recent games. The forecasted margin of victory for each game is determined by subtracting the power rating of the lower-rated team from the power rating of its higher-rated opponent.

Game forecasts are sorted by classification/conference of favorite and listed alphabetically. The underdog’s classification/conference is noted for inter-classification/inter-conference games. Teams in The Prep Zone coverage area are in bold.

Class 8A
American 34 over North Miami Beach
Apopka 42 over Evans
Atlantic (Delray Beach) 3 over Boca Raton
Belen Jesuit 17 over Coral Reef
Boone 34 over Colonial
Coral Gables 6 over Columbus
Cypress Bay 3 over Everglades
Deerfield Beach 34 over Piper
Douglas 17 over Monarch
Dr. Phillips 56 over Cypress Creek
Gateway 56 over (5A) Poinciana
Hialeah 37 over Hialeah Gardens
John I. Leonard 3 over Lake Worth
Killian 17 over Miami Palmetto
Lake Brantley 18 over Winter Springs
Manatee 10 over Newsome
Mandarin (Jacksonville) 10 over Flagler Palm Coast
Miami High 28 over Miami Beach
Miramar 14 over Western
North Miami 3 over Dr. Krop
Oak Ridge 14 over Olympia
Osceola (Kissimmee) 32 over George Jenkins
Oviedo 31 over Lyman
Palm Beach Gardens 7 over Palm Beach Central
Palm Harbor University 14 over Riverview
Park Vista 14 over Santaluces
Plantation 24 over South Plantation
Ridge Community 27 over Haines City
Riverview (Sarasota) 7 over Alonso
Sandalwood (Jacksonville) 3 over DeLand
Seminole (Sanford) 14 over Lake Mary
Seminole Ridge 17 over Jupiter
South Dade 59 over Homestead
Southwest Miami 18 over Braddock
Spruce Creek (Port Orange) 1 over Winter Park
Taravella 4 over Coral Springs
Timber Creek 34 over University (Orlando)
Treasure Coast 21 over Centennial
University (Orange City) 13 over (7A) Lincoln
Varela 16 over Ferguson
Vero Beach 18 over Fort Pierce Central
West Orange 22 over Wekiva

Class 7A
Bloomingdale 3 over Strawberry Crest
Braden River 38 over Sarasota
Buchholz (Gainesville) 35 over Creekside (St. Johns)
Columbia (Lake City) 28 over First Coast (Jacksonville)
Doral Academy 23 over South Miami
East Lake 3 over Countryside
East Ridge (Clermont) 14 over Lake Howell (Winter Park)
Edgewater 6 over Hagerty
Gaither 21 over Leto
Harmony 17 over Liberty
Hollywood Hills 7 over South Broward
Kathleen 1 over Lakeland
Lake Nona 1 over Celebration
Lakewood Ranch 6 over North Port
Leon 4 over Chiles
Martin County 21 over Melbourne
Mater Academy 1 over Sunset
McArthur 15 over Nova
Miami Springs 59 over Westland Hialeah
Oakleaf (Orange Park) 1 over Bartram Trail (St. Johns)
Ocoee 11 over Lake Minneola
Palm Beach Lakes 27 over Olympic Heights
Pinellas Park 28 over Seminole
Plant 49 over Wiregrass Ranch
Plant City 20 over Lennard
Reagan 38 over Mourning
Robert E. Lee (Jacksonville) 1 over Fletcher (Neptune Beach)
Sickles 24 over Freedom (Tampa)
South Fort Myers 7 over Gulf Coast
St. Cloud 20 over East River
St. Thomas Aquinas 20 over Ely
Tampa Bay Tech 6 over East Bay
Venice 14 over Palmetto
Viera 13 over South Fork
West Boca Raton 3 over Royal Palm Beach
West Broward 11 over Cooper City
William T. Dwyer 18 over Forest Hill
Winter Haven 15 over Bartow

Class 6A
Armwood 31 over Hillsborough
Auburndale 17 over Lake Wales
Boca Ciega 6 over Dixie Hollins
Boyd Anderson 39 over Northeast (Oakland Park)
Brandon 21 over Chamberlain
Carol City 6 over Northwestern
Charlotte 21 over Port Charlotte
Choctawhatchee 42 over Fort Walton Beach
Dillard 28 over Boynton Beach
Ed White (Jacksonville) 1 over (7A) Fleming Island (Orange Park)
Escambia 17 over Booker T. Washington (Pensacola)
Fort Myers 49 over East Lee County
Gainesville 27 over (5A) Eastside (Gainesville)
Heritage 56 over Bayside
Ida Baker 9 over Island Coast
Jensen Beach 17 over Okeechobee
King 3 over Blake
Largo 19 over Northeast (St. Petersburg)
Leesburg 21 over Lake Weir (Ocala)
Lehigh 1 over Estero
Mainland (Daytona Beach) 48 over Seabreeze (Daytona Beach)
Matanzas (Palm Coast) 4 over Deltona
Mitchell 25 over Land O’ Lakes
Naples 11 over Barron Collier
Navarre 31 over Gulf Breeze
Nease (Ponte Vedra) 25 over Englewood (Jacksonville)
New Smyrna Beach 27 over Pine Ridge (Deltona)
Niceville 21 over Crestview
Norland 34 over Hialeah-Miami Lakes
North Fort Myers 34 over Cape Coral
Osceola Fundamental 10 over Clearwater
Pace 8 over Milton
Palmetto Ridge 24 over Golden Gate
Pasco 3 over Springstead (Spring Hill)
Sebastian River 21 over Eau Gallie
Sebring 1 over Lake Gibson
St. Augustine 35 over Middleburg
Sunlake 6 over (7A) St. Petersburg
Tate 8 over Pine Forest
Vanguard (Ocala) 14 over Forest (Ocala)

Class 5A
American Heritage (Plantation) 1 over Hallandale
Baker County (Glen St. Mary) 11 over Ridgeview (Orange Park)
Bay 1 over Mosley
Bishop Kenny (Jacksonville) 28 over Wolfson (Jacksonville)
Bishop Moore (Orlando) 42 over Eustis
Cardinal Gibbons 28 over Stranahan
Clay (Green Cove Springs) 4 over Palatka
Coconut Creek 13 over Miami Jackson
Crystal River 3 over Weeki Wachee
Dunbar 34 over Mariner
Fivay 6 over Ridgewood
Gibbs 47 over Dunedin
Godby 1 over Rickards
Hardee 21 over DeSoto
Hoover AL 7 over North Marion (Citra)
Hudson 31 over Gulf
Immokalee 14 over Lely
Jefferson 10 over Robinson
Jesuit 36 over Spoto
Lakewood 10 over Tarpon Springs
Lecanto 21 over Citrus (Inverness)
Lemon Bay 20 over Bayshore
Merritt Island 23 over Rockledge
Nature Coast Tech (Brooksville) 31 over Hernando (Brooksville)
Orange Park 1 over Menendez (St. Augustine)
Palm Bay 47 over Satellite
Paxon (Jacksonville) 10 over Stanton College Prep (Jacksonville)
Ponte Vedra 24 over Terry Parker (Jacksonville)
Ribault (Jacksonville) 8 over Yulee
River Ridge 34 over Wesley Chapel
South Lake 32 over Tavares
Southeast 7 over Booker
Suncoast 27 over (GCFC) Inlet Grove
Suwannee (Live Oak) 51 over (Ind.) International School of Broward
Titusville 3 over Space Coast
Wakulla (Crawfordville) 63 over (Ind.) Arlington Country Day (Jacksonville)
West Florida Tech 7 over Pensacola
Westwood 20 over Port St. Lucie
Zephyrhills 27 over Anclote

Class 4A
Astronaut 52 over Somerset Academy
Avon Park 34 over Lake Placid
Bishop Verot 4 over Tenoroc
Bolles (Jacksonville) 7 over Raines (Jacksonville)
Booker T. Washington (Miami) 21 over Edison
Bradford (Starke) 33 over Interlachen
Cocoa 63 over Atlantic (Port Orange)
Dunnellon 34 over The Villages
Glades Central 7 over Clewiston
Lake Highland Prep 1 over Jones
Marianna 12 over Rutherford
Monsignor Pace 11 over Keys Gate Charter
Mulberry 26 over Gateway Charter
PK Yonge (Gainesville) 52 over (NFFC) St. Francis Catholic (Gainesville)
Santa Fe (Alachua) 35 over Keystone Heights
South Sumter (Bushnell) 21 over Mount Dora
Umatilla 1 over (7A) West Port (Ocala)
University School 11 over (2A) Village Academy
Walton 37 over East Gadsden
West Nassau (Callahan) 23 over Andrew Jackson (Jacksonville)

Class 3A
American Heritage (Delray Beach) 28 over (4A) Gulliver Prep
Berkeley Prep 11 over (5A) Middleton
Calvary Christian (Clearwater) 27 over St. Petersburg Catholic
Chaminade-Madonna 84 over (Ind.) Archbishop Carroll
Clearwater Central Catholic 35 over Cardinal Mooney
Florida High (Tallahassee) 4 over Taylor County (Perry)
John Carroll Catholic 27 over Holy Trinity Episcopal
Melbourne Central Catholic 1 over (2A) Champagnat Catholic
Oxbridge Academy 49 over Cardinal Newman
Providence (Jacksonville) 22 over Duval Charter (Jacksonville)
Somerset Charter 8 over Everglades Prep
Tampa Catholic 17 over Lakeland Christian
The First Academy (Orlando) 24 over Father Lopez (Daytona Beach)
Trinity Christian (Jacksonville) 48 over Episcopal (Jacksonville)
Trinity Prep (Winter Park) 3 over Trinity Catholic (Ocala)
Westminster Christian 25 over (7A) Riverdale

Class 2A
Bradenton Christian 1 over (Ind.) Canterbury (Fort Myers)
Cambridge Christian 38 over Carrollwood Day
Cedar Creek Christian (Jacksonville) 46 over Harvest Community (Jacksonville)
Community School of Naples 1 over Southwest Florida Christian
Dade Christian 17 over Glades Day
First Baptist 14 over Moore Haven
Foundation Academy 26 over Agape Christian
Marco Island Academy 8 over Evangelical Christian
North Florida Christian 40 over FAMU DRS
Northside Christian 10 over Admiral Farragut
Seffner Christian 20 over Out-of-Door Academy
Trinity Christian (Deltona) 14 over Halifax Academy
University Christian (Jacksonville) 9 over (1A) Dixie County (Cross City)
Victory Christian 35 over Cornerstone Charter
Warner Christian (South Daytona) 4 over (Ind.) Cocoa Beach

Class 1A
Baker 26 over Northview
Crescent City 6 over (5A) Belleview
Fort Meade 18 over Frostproof
Fort White 22 over Hawthorne
Graceville 10 over Cottondale
Hamilton County (Jasper) 25 over Lafayette (Mayo)
Hilliard 23 over (2A) Eagle’s View Academy (Jacksonville)
Holmes County 3 over Wewahitchka
Jefferson County (Monticello) 24 over Bell
Liberty County 11 over Chipley
Newberry 44 over Bronson
Pahokee 41 over Taylor (Pierson)
Port St. Joe 51 over Freeport
South Walton 18 over Bozeman
Trenton 63 over Branford
Union County (Lake Butler) 29 over Baldwin
Vernon 35 over Sneads
West Gadsden 11 over (2A) Maclay
Williston 13 over Chiefland

Independent
IMG Academy 36 over Eastern Christian Academy MD
North Bay Haven 15 over (NFFC) Munroe Day
Potter’s House Christian (Jacksonville) 30 over Bishop Snyder (Jacksonville)

Florida Independent Football Conference (FIFC)
Playoff Semifinals
Hillel 4 over Miami Community Charter
Palmer Trinity 24 over Highlands Christian

Gold Coast Football Conference (GCFC)
Key West 35 over Coral Glades
North Broward Prep 28 over Pembroke Pines Charter

North Florida Football Conference (NFFC)
John Paul II Catholic (Tallahassee) 1 over Oak Hall (Gainesville) 
Rocky Bayou Christian 39 over Aucilla Christian (Monticello)
St. Joseph Academy (St. Augustine) 10 over Florida Deaf (St. Augustine)

Southeastern Football Conference (SFC)
Playoff Semifinals
Coral Springs Charter 14 over St. Pope John Paul II
Pine Crest 1 over Calvary Christian (Fort Lauderdale)

National Division vs. American Division seeded games
Benjamin 12 over Archbishop Curley Notre Dame
Coral Shores 11 over Marathon
Florida Christian 24 over Ransom Everglades
Immaculata-LaSalle 35 over Miami Country Day
King’s Academy 7 over St. Andrew’s
Westminster Academy 13 over Pompano Beach

Sunshine State Athletic Conference (SSAC)
Playoff Quarterfinals
St. Stephen’s Episcopal 3 over Seven Rivers Christian (Lecanto)
Orlando Christian Prep 8 over Boca Raton Christian
Santa Fe Catholic 32 over Orangewood Christian
Berean Christian 47 over Christ’s Church Academy (Jacksonville)

More SSAC games…
All Saints Academy (Winter Haven) 27 over St. John Lutheran (Ocala)
Bishop McLaughlin (Spring Hill) 26 over Ocala Christian Academy
Canterbury (St. Petersburg) 29 over Mount Dora Christian
Central Florida Christian 19 over Lake Mary Prep
First Academy-Leesburg 22 over The Master’s Academy
International Community 16 over Keswick Christian
Jupiter Christian 10 over Faith Christian
St. Edward’s 31 over Merritt Island Christian
Windermere Prep 18 over Legacy

Forecast Record
Last Week 205-37, 84.7%
Season 1,807-421, 81.1%

Related articles

Recent articles

spot_img