86.4 F
Gainesville

How the top 20 regional football teams fared in Week #10

Published:

ThePrepZone.com
ThePrepZone.com

Here’s a look at how all of the regionally-ranked football teams fared in Week #10. Only two top 20 teams lost. The new regional ranking will be released on Wednesday, Nov. 1.

The Prep Zone Power Poll ranks the top 20 high school football, basketball, baseball & softball teams (regardless of FHSAA classification) across 26 counties in North Central Florida (Alachua, Baker, Bradford, Citrus, Clay, Columbia, Dixie, Duval, Flagler, Gilchrist, Hamilton, Hernando, Jefferson, Lafayette, Lake, Levy, Madison, Marion, Nassau, Putnam, Sumter, St. Johns, Suwannee, Taylor, Union & Volusia counties). It is voted on weekly by sportswriters and sportscasters. It is fueled by Divine Power Wear.

The Prep Zone Power Poll fueled by Divine Power Wear – 2017 Football Poll #10 Results
(School, followed by classification, first place votes, overall record, and how they fared last week)
1. Vanguard (Ocala) (6A) (5) (8-0) – won at Forest (Ocala), 35-0
2. St. Augustine (6A) (3) (8-0) – d. Middleburg, 38-0
3. Madison County (1A) (9-0) – d. Suwannee (Live Oak), 50-19
4. Robert E. Lee (Jacksonville) (7A) (8-1) – d. Fletcher (Neptune Beach), 20-6
5. Raines (Jacksonville) (4A) (8-1) – d. Lincoln (Tallahassee), 49-24
6. Trinity Christian (Jacksonville) (5A) (7-3) – d. RV Bishop Kenny (Jacksonville), 35-7
7. Flagler Palm Coast (8A) (9-0) – d. Mandarin (Jacksonville), 24-17 (2 OT)
8. Bartram Trail (St. Johns) (7A) (6-3) – won at Buchholz (Gainesville), 53-21
T-9. Bolles (Jacksonville) (5A) (7-2) – LOST to Ponte Vedra, 33-23
T-9. Dunnellon (4A) (7-1) – won at West Port (Ocala), 42-8
11. Columbia (Lake City) (7A) (7-2) – d. First Coast (Jacksonville), 59-16
12. Spruce Creek (Port Orange) (8A) (7-1) – d. University (Orange City), 49-34
13. University Christian (Jacksonville) (2A) (7-1) – OFF
14. Dixie County (Cross City) (1A) (10-0) – won at Williston, 49-9
15. Ribault (Jacksonville) (5A) (7-2) – won at Yulee, 20-2
16. Baker County (Glen St. Mary) (5A) (8-1) – d. Ridgeview (Orange Park), 35-21
17. Mainland (Daytona Beach) (6A) (6-3) – d. Seabreeze (Daytona Beach), 44-0 (Fri.), won at Pine Ridge (Deltona), 56-0 (Mon, 10/23)
T-18. Gainesville (6A) (7-2) – d. Lake Weir (Candler), 41-0 (Mon, 10/29); d. South Lake (Groveland), 49-14 (Thurs)
T-18. Lafayette (Mayo) (1A) (8-1) – LOST at Trenton, 47-34
20. Fleming Island (Orange Park) (7A) (7-2) – won at Ed White (Jacksonville), 20-6

Also receiving votes:
Bradford (Starke) (4A) (7-1) – d. Hamilton County (Jasper), 58-8
Hernando (Brooksville) (5A) (6-1) – LOST to Nature Coast Tech (Brooksville), 13-10
Bishop Kenny (Jacksonville) (5A) (6-3) – LOST at #6 Trinity Christian (Jacksonville), 35-7
Matanzas (Palm Coast) (6A) (6-2) – d. Deltona, 17-15
Menendez (St. Augustine) (5A) (6-3) – won at Orange Park, 50-39
St. Francis Catholic (Gainesville) (2A) (8-0) – won at Munroe (Quincy), 61-14
Wildwood (1A) (8-0) – won at The Villages, 42-35

On the bubble:
Citrus (Inverness) (5A) (5-3) – d. Lecanto, 48-0
Clay (Green Cove Springs) (5A) (6-3) – d. Palatka, 42-0
Crescent City (1A) (6-2) – won at Taylor (Pierson), 37-32
East Ridge (Clermont) (7A) (6-3) – d. Lake Howell (Winter Park), 48-34
Eastside (Gainesville) (5A) (5-3) – won at Santa Fe (Alachua), 21-7
Fletcher (Neptune Beach) (7A) (6-3) – LOST at #4 Robert E. Lee (Jacksonville), 20-6
Fort White (3A) (6-3) – d. Newberry, 48-19
Hawthorne (1A) (6-2) – d. Hilliard, 53-0
Nature Coast Tech (Brooksville) (5A) (6-2) – won at RV Hernando (Brooksville), 13-10
Ponte Vedra (5A) (6-3) – won at #T-9 Bolles (Jacksonville), 33-23
Springstead (Spring Hill) (6A) (6-2) – won at Pasco (Dade City), 48-21
Taylor County (Perry) (3A) (6-3) – won at Union County (Lake Butler), 49-7
Trenton (4A) (7-2) – d. Branford, 40-0 (Mon, 10/30); d. #T-18 Lafayette (Mayo), 47-34
Trinity Catholic (Ocala) (3A) (5-3) – won at North Marion (Citra), 27-7

Related articles

Recent articles

spot_img