73.5 F
Gainesville

How the top 20 fared – Week #12

Published:

PZ - square(white)Here’s a look at how all the ranked teams fared this past weekend in the first round of the FHSAA state football playoffs, along with the opponent for the second round. Three top 20 teams had their seasons come to an end last Friday – #10 St. Augustine, #14 South Sumter (Bushnell) and . #16 Sandalwood (Jacksonville).  The new regional rankings will be released late on Wednesday, November 18.

The Prep Zone Power Poll ranks the top 20 high school football, basketball, baseball & softball teams (regardless of FHSAA classification) across 26 counties in North Florida (Alachua, Baker, Bradford, Citrus, Clay, Columbia, Dixie, Duval, Flagler, Gilchrist, Hamilton, Hernando, Jefferson, Lafayette, Lake, Levy, Madison, Marion, Nassau, Putnam, Sumter, St. Johns, Suwannee, Taylor, Union & Volusia counties). It is voted on weekly by sportswriters and sportscasters.

Prep Zone Power Poll – 2015 Football Poll #12
(School, followed by first-place votes, classification, current record, results and next opponent)
1. Trinity Christian (Jacksonville) (9) (3A) (11-0) – d. Pensacola Catholic, 49-3, in the 3A Regional Semifinals; NEXT: at Taylor County (Perry)
2. Mainland (Daytona Beach) (1) (6A) (10-1) – d. Sebastian River, 35-3, in the 6A Regional Quarterfinals; NEXT: vs. Heritage (Palm Bay)
3. Columbia (Lake City) (7A) (10-1) – d. Chiles (Tallahassee), 42-27, in 7A Regional Quarterfinals; NEXT: at Lincoln (Tallahassee)
4. North Marion (Citra) (5A) (10-1) – d. Menendez (St. Augustine), 42-7, in 5A Regional Quarterfinals; NEXT: at RV Clay (Green Cove Springs)
5. Mandarin (Jacksonville) (8A) (11-0) – d. Oviedo, 24-20, in 8A Regional Quarterfinals; NEXT: vs. 8A No. 9 Lake Brantley (Altamonte Springs)
6. Buchholz (Gainesville) (7A) (10-1) – d. Edgewater (Orlando), 36-27, in 7A Regional Quarterfinals; NEXT: vs. #17 Bartram Trail (St. Johns)
7. Dunnellon (4A) (11-0) – d. Bradford (Starke), 35-6, in 4A Regional Semifinals; NEXT: at RV Santa Fe (Alachua)
8. Raines (Jacksonville) (4A) (10-1) – d. Rutherford (Panama City), 41-0, in 4A Regional Semifinals; NEXT: vs. #9 Bolles (Jacksonville)
9. Bolles (Jacksonville) (4A) (9-2) – won at 4A #4 Walton (DeFuniak Springs), 41-13, in 4A Regional Semifinals; NEXT: at #8 Raines (Jacksonville)
10. St. Augustine (6A) (9-2) – LOST at 6A No. 10 Niceville, 20-3, in 6A Regional Quarterfinals; SEASON OVER; other loss was to RV Nease (Ponte Vedra)
11. Trenton (1A) (11-0) – d. 1A No. 2 Fort Meade, 51-20, in 1A Regional Semifinals; NEXT: vs. Dixie County (Cross City)
12. Nature Coast Tech (Brooksville) (5A) (11-0) – d. Zephyrhills, 42-13, in 5A Regional Quarterfinals; NEXT: vs. River Ridge (New Port Richey)
13. Vanguard (Ocala) (6A) (9-2) – d. Sunlake (Land O’ Lakes), 40-12, in 6A Regional Quarterfinals; NEXT: vs. Gainesville High
14. South Sumter (Bushnell) (4A) (8-3) – LOST at RV Santa Fe (Alachua), 26-0, in 4A Regional Semifinals; SEASON OVER; other losses at 5A No. 5 Bishop Moore (Orlando) & #7 Dunnellon
15. Suwannee (Live Oak) (5A) (8-2) – d. Bishop Kenny (Jacksonville), 34-7, in 5A Regional Quarterfinals; NEXT: vs. RV Ribault (Jacksonville)
16. Sandalwood (Jacksonville) (8A) (8-3) – LOST at 8A No. 9 Lake Brantley (Altamonte Springs), 44-30, in 8A Regional Quarterfinals; SEASON OVER; other losses to #5 Mandarin (Jacksonville) & RV Lee (Jacksonville)
17. Bartram Trail (St. Johns) (7A) (8-3) – d. Hagerty (Oviedo), 28-21, in 7A Regional Quarterfinals; NEXT: at #6 Buchholz (Gainesville)
18T Fort White (1A) (9-2) – d. Jefferson County (Monticello), 14-8, in 1A Regional Semifinals; NEXT: vs. #18 Madison County
18T Madison County (1A) (8-3) – d. Union County (Lake Butler), 65-12, in 1A Regional Semifinals; NEXT: at #18 Fort White
20T University (Orange City) (8A) (8-2) – SEASON OVER; Titans lost their appeal on Friday as judge denies injuction over ineligible player to allow them to play in the playoffs
20T Oakleaf (Orange Park) (7A) (8-2) – SEASON OVER; did not make the playoffs

Also receiving votes:

Ponte Vedra (5A) (8-3) – LOST to RV Ribault (Jacksonville), 24-14, in Regional Quarterfinals; SEASON OVER; other losses to Menendez (St. Augustine) & #17 Bartram Trail (St. Johns), in overtime

Clay (Green Cove Springs) (5A) (8-3) – d. Eastside (Gainesville), 44-0, in 5A Regional Quarterfinals; NEXT: vs. #4 North Marion (Citra)

Nease (Ponte Vedra) (6A) (7-4) – LOST to Choctaw (Fort Walton Beach), 49-42, in 6A Regional Quarterfinals; SEASON OVER; other losses at RV Ponte Vedra, at #17 Bartram Trail (St. Johns) & vs. Matanzas (Palm Coast)

Santa Fe (Alachua) (4A) (7-3) – d. #14 South Sumter (Bushnell), 26-0, in 4A Regional Semifinals; NEXT: vs. #7 Dunnellon

Lee (Jacksonville) (7A) (7-4) – LOST at Lincoln (Tallahassee), 41-38 (OT), in 7A Regional Quarterfinals; SEASON OVER; other losses to #8 Raines (Jacksonville), at #3 Columbia (Lake City) & at First Coast (Jacksonville), in overtime

Deltona (6A) (6-4) – LOST at Heritage (Palm Bay), 56-14, in 6A Regional Quarterfinals; SEASON OVER; other losses to #20 University (Orange City), at 8A Spruce Creek (Port Orange), vs. #2 Mainland (Daytona)

Ribault (Jacksonville) (4A) (7-4) – d. RV Ponte Vedra, 24-14, in 4A Regional Semifinals; NEXT: at #15 Suwannee (Live Oak)

On the bubble (in alphabetical order):

Dixie County (Cross City) (1A) (8-2) – won at 1A No. 4 Pahokee, 16-13, in 1A Regional Quarterfinals; losses at Liberty County & to #11 Trenton; NEXT: at #11 Trenton

Gainesville (6A) (7-4) – d. Mitchell (New Port Richey), 42-21, in 6A Regional Quarterfinals; losses to #3 Columbia & #4 North Marion on the road, and #6 Buchholz & #13 Vanguard at home; NEXT: at #13 Vanguard (Ocala)

University Christian (Jacksonville) (2A) (8-3) – d. Maclay (Tallahassee), 59-6, in 2A Regional Semifinals; losses at Dixie County (Cross City) by one, at nationally-ranked Brentwood Academy (TN) & to #1 Trinity Christian (Jacksonville); NEXT: at North Florida Christian (Tallahassee)

Related articles

Recent articles

spot_img