67.1 F
Gainesville

How the top 20 fared

Published:

PZ - square(none)A couple of teams in the Prep Zone Power Poll lost, which prevented one of the teams from making the postseason.  Here’s a look at how all the ranked teams fared this past weekend, along with their regular season finish.  All district champions and runners-up are playoff-bound.  The new poll will be released on Wednesday night.

Prep Zone Power Poll – 2014 Football Poll #10
(School, followed by first-place votes, classification, overall record and results)

1. Mainland (Daytona Beach) (10) (6A) (9-0) – d. Seabreeze (Daytona Beach), 26-9, to clinch the 6A-District 9 title

2. First Coast (Jacksonville) (8A) (9-0) – d. Sandalwood (Jacksonville), 34-7; 8A-District 1 champions; QB De’Andre Johnson had 354 yards passing and four TDs

3. South Sumter (Bushnell) (5A) (9-0) – OFF; 5A-District 6 champions; at Leesburg in the regular season finale; Raiders go for their third consecutive unbeaten regular season

4. Clay (Green Cove Springs) (5A) (8-1) – OFF; 5A-District 4 champions; defending 5A state runners-up

5. Trinity Christian (Jacksonville) (3A) (7-2) – d. RV Providence (Jacksonville), 42-0, to win the 3A-District 1 title; Conquerors held the state’s leading rusher to 48 yard on 28 carries; RB Jamauri Wakefield entered the game averaging 289 yards per game

6. Suwannee (Live Oak) (5A) (9-0) – d. Crystal River, 42-20; 5A-District 5 champions; Bulldogs travel to #18 Columbia (Lake City) seeking their first unbeaten regular season since 1962

7. Oakleaf (Orange Park) (7A) (9-0) – d. RV Fletcher (Neptune Beach), 28-7, to win the 7A-District 3 title

8. St. Augustine (6A) (8-1) – d. Matanzas (Palm Coast), 29-6; 6A-District 4 champions

9. Trinity Catholic (Ocala) (3A) (8-1) – d. Father Lopez (Daytona Beach), 58-13, to win 3A-District 2; Celtics win their seventh consecutive district title and 26th straight district contest after rolling up 551 yards of total offense

10. Dixie County (Cross City) (1A) (8-0) – d. Chiefland, 40-6; 1A-District 7 champs; Class 1A top-ranked Bears are outscoring their opponents, 37-10, with wins against #15 Trenton and #20 Hamilton County on the road

11. Ed White (Jacksonville) (6A) (8-1) – d. Terry Parker (Jacksonville), 48-3; 6A-District 3 champions; Commanders have won eight in a row since a season-opening loss at #15 Raines (Jacksonville)

12. Bolles (Jacksonville) (4A) (7-2) – d. West Nassau (Callahan), 48-14, to earn the 4A-District 3 runner-up spot; Bulldogs had to travel last year as the runner-up and advanced all the way to the 4A title game

13. North Marion (Citra) (5A) (7-2) – d. Belleview, 47-0; 5A-District 5 runners-up; Colts are in the playoffs for the 15th consecutive year

14. University (Orange City) (8A) (8-2) – LOST at Lake Mary, 41-27, in 8A-District 2 finale; Titans finish third in the district; SEASON OVER

15T Trenton (1A) (9-1) – d. Bronson, 38-0; 1A-District 6 champions; fourth straight district title for the defending 1A state champions

15T Raines (Jacksonville) (4A) (6-3) – OFF; 4A-District 3 champions; host Ribault (Jacksonville) this Saturday in the regular season finale

17. South Lake (Groveland) (6A) (7-2) – LOST at Edgewater (Orlando), 55-44; 6A-District 10 runners-up; second straight loss for the Eagles

18. Columbia (Lake City) (6A) (7-2) – d. Middleburg, 62-3; 6A-District 3 runners-up; Tigers have allowed only 20 points over their last six games

19. Flagler Palm Coast (8A) (7-2) – d. RV Mandarin (Jacksonville), 30-19; 8A-District 1 runners-up

20. Hamilton County (Jasper) (1A) (7-2) – d. Jefferson County (Monticello), 28-6; 1A-District 5 champions

Also receiving votes:

Bishop Kenny (Jacksonville) (5A) (7-1) – d. Baker County (Glen St. Mary), 35-14, to force a three-way shootout on Monday in 5A-District 3, where they defeated Westside (Jacksonville), 22-0, to win the district title

Mandarin (Jacksonville) (8A) (6-3) – LOST to #19 Flagler Palm Coast, 30-19; Mustangs had five costly turnovers in 8A-District 1 finale that cost them a spot in the postseason

Mount Dora (5A) (8-2) – d. Tavares, 57-39; 5A-District 11 runners-up

DeLand (8A) (7-3) – d. Lake Brantley (Altamonte Springs), 47-28, to finish as 8A-District 2 runners-up; Bulldogs won their final six games of the season to make the postseason

Providence (Jacksonville) (3A) (7-2) – LOST to #5 Trinity Christian (Jacksonville), 42-0, to finish as the 3A-District 1 runner-up

Fletcher (Neptune Beach) (7A) (5-4) – LOST at #7 Oakleaf (Orange Park), 28-7, to finish as the 7A-District 3 runner-up; Senators in the playoffs for the eighth consecutive year

On the bubble:

Umatilla (4A) (7-2) – d. Trinity Christian (Deltona), 49-8; 4A-District 4 champions

The Villages (4A) (7-2) – d. Interlachen, 44-7; 4A-District 4 runners-up

Madison County (4A) (6-3) – d. Fernandina Beach, 51-0; 4A-District 2 champions

Fort White (4A) (5-3) – d. Taylor County (Perry), 42-14; 4A-District 2 runners-up

University Christian (Jacksonville) (2A) (6-3) – d. Cedar Creek Christian (Jacksonville), 53-6; 2A-District 2 champions

Lafayette (Mayo) (1A) (6-3) – d. Branford, 48-0; 1A-District 5 runners-up; senior QB Brycen Lee completed 15-of-19 for 313 yards and four TDs; 10 straight postseason appearances

Related articles

Recent articles

spot_img