77.7 F
Gainesville

2019-20 FABC/Source Hoops Class 1A-7A Boys Basketball state rankings

Published:

Here are the Florida high school boys basketball state rankings as compiled by SourceHoops and the Florida Association of Basketball Coaches.

Rankings and records are based on play through Saturday, Dec. 14.

Area teams in bold

CLASS 7A
1. Oak Ridge (5-0)
2. Miramar (7-1)
3. Sanford Seminole (6-0)
4. West Palm Beach Forest Hill (6-1)
5. Miami Coral Park (5-1)
6. Coral Gables (5-1)
7. Apopka (7-2)
8. Wellington (6-1)
9. Bradenton Lakewood Ranch (4-2)
10. Sarasota Riverview (4-1)
Others of Note: Boone (7-0), Dr. Phillips (6-1), Ocoee (3-3), Miami Dr. Krop (4-0), Tampa Wharton (6-0), Riverview (5-0), Miami Palmetto (6-1), West Palm Beach Dwyer (5-1), Deerfield Beach (6-2)

CLASS 6A
1. South Miami (5-0)
2. Fort Lauderdale Dillard (5-1)
3. North Miami (5-0)
4. Tarpon Springs East Lake (5-0)
5. Hialeah Mater Academy (5-2)
6. Miami Doral Academy (3-1)
7. Punta Gorda Charlotte (5-1)
8. Bartow (5-1)
9. Ocala Forest (8-0)
10. Cantonment Tate (5-0)
Others of Note: Daytona Beach Mainland (4-3), Pompano Beach Ely (4-2), Hillsborough (4-1), Tampa Bay Tech (4-1), Tallahassee Lincoln (4-0), Fort Myers Dunbar (4-0), Sebastian River (4-0), Gainesville (4-0), Seffner Armwood (5-0), Fort Lauderdale (6-1), Winter Haven (6-1)

CLASS 5A
1. Tallahassee Rickards (4-0)
2. Oakland Park Northeast (7-2)
3. Miami Belen Jesuit (6-0)
4. Fort Walton Beach Choctawhatchee (7-0)
5. Pembroke Pines Charter (6-1)
6. Jacksonville Lee (7-1)
7. Naples (6-0)
8. Port Charlotte (5-1)
9. Leesburg (3-1)
10. Lauderdale Lakes Boyd Anderson (3-3)
Others of Note: Land O’ Lakes (4-0) (5-1), Tampa Blake (7-1), Gulfport Boca Ciega (4-1), Clearwater (3-0), Naples Lely (5-1)

CLASS 4A
1. Fort Lauderdale NSU University School (6-0)
2. Jacksonville Paxon (7-1)
3. Fort Lauderdale Pine Crest (4-1)
4. Tampa Catholic (3-2)
5. Fort Lauderdale Stranahan (5-3)
6. St. Petersburg Lakewood (4-2)
7. Miami Gulliver Prep (5-0)
8. Tallahassee Godby (7-0)
9. Lake Highland Prep (5-1)
10T. The Villages (6-0)
10T. Pensacola (5-1)
Others of Note: North Broward Prep (4-2), Palatka (3-1), Jacksonville Bolles (5-1), Brooksville Central (7-0), Titusville (5-1), Astronaut (4-2), Citra North Marion (4-0), Eustis (3-2), Anclote (3-2)

CLASS 3A
1. Miami Riviera Prep (9-0)
2. Boca Raton St. Andrew’s (6-1)
3. Hollywood Chaminade-Madonna (4-1)
4. Lakeland Santa Fe Catholic (7-0)
5. Jacksonville Andrew Jackson (3-0)
6. Miami Westminster Christian (4-1)
7. Fort Lauderdale Calvary Christian (4-2)
8. Jacksonville Providence (7-1)
9. Windermere Prep (8-0)
10 (tie). Tallahassee Florida High (6-1)
10 (tie). Tampa Berkeley Prep (5-0)
Others of Note: Tampa Prep (5-0), Master’s Academy (6-1), Melbourne Holy Trinity (5-1), Tallahassee Maclay (5-2), Weston Sagemont (5-1)

CLASS 2A
1. Miami Schoolhouse Prep (4-2)
2. Orlando Christian Prep (5-1)
3. Boca Raton Grandview Prep (7-0)
4. Central Florida Christian Academy (6-1)
5. Mount Dora Christian Academy (7-0)
6. Jacksonville Impact Christian Academy (6-1)
7. Naples First Baptist Academy (6-1)
8. Jacksonville NFEI (5-2)
9. Fort Myers Evangelical Christian (4-2)
10. Lakeland Victory Christian (3-3)
Others of Note: Jacksonville Seacoast Christian (5-1), Tampa Bayshore Christian (6-1), Faith Christian (6-1)

CLASS 1A
1. Wildwood (5-0)
2. Crossroad Academy (7-1)
3. Hawthorne (6-1)
4. Madison County (3-0)
5. Hilliard (7-0)

Related articles

Recent articles

spot_img