78 F
Gainesville

2016 Miracle Sports state softball rankings – Poll #5

Published:

This is the fifth of eight polls to be distributed. The Miracle Sports state softball poll is conducted weekly utilizing former and current high school and college coaches from across the state. Area teams in bold.

http://miraclesports.moonfruit.com/#

All Classification Poll
1. West Orange 9A
2. Gainesville 7A
3. St. Thomas Aquinas 8A
4. Palm Beach Gardens 9A
5. Oakleaf (Orange Park) 8A
6. American Heritage (Plantation) 6A
7. Coral Springs Charter 5A
8. Viera 7A
9. North Fort Myers 6A
10. Hagerty 8A

Class 9A
1. West Orange 22-1
2. Palm Beach Gardens 18 -2
3. Newsome 18-2
4. Jupiter 17-3
5. Mandarin (Jacksonville) 18-3
6. Park Vista 14-3
7. Palmetto (Miami) 20-3
8. Western 17-5
9. Boone 17-2
10. Monarch 15-1
ARV – Spruce Creek (Port Orange) 17-4, Treasure Coast 13-2, South Dade 10-5, Palm Harbor University 13-10, Osceola 14-4.

Class 8A
1. St. Thomas Aquinas 15-3
2. Oakleaf (Orange Park) 20-1
3. Hagerty 18-2
4. Plant City 17-2
5. George Jenkins 18-3
6. Lakewood Ranch 19-3
7. Winter Springs 15-4
8. Wellington 15-4
9. Countryside 17-3
10. Sickles 15-5
ARV- Steinbrenner 15-4, Chiles 16-5, St. Cloud 12-7, Bartow 15-5, Lake Minneola 12-5, Seminole 11-4, Spanish River 11-4, Atlantic Coast (Jacksonville) 12-7.

Class 7A
1. Gainesville 17-1
2. Viera 20-1
3. Lake Region 17-2
4. Pembroke Pines Charter 15-3
5. Tate 18-3
6. Gaither 16-4
7. Niceville 14-4
8. South Fork 17-3
9. Braden River 13-2
10. Chamberlain 17-5
ARV – Deltona 16-2, Fort Myers 15-4, Naples 13-5, Escambia 15-5, Mitchell 15-4, Creekside (St. Johns) 12-4, New Smyrna Beach 12-5, Charlotte 16-3, Milton 10-4.

Class 6A
*=Includes forfeit win
1. American Heritage (Plantation) 15-2
2. North Fort Myers 15-2
3. Rockledge 20-2
4. Springstead (Spring Hill) 21-1
5. Land O’ Lakes 20-2*
6. Clay (Green Cove Springs) 15-4
7. Suncoast 14-3
8. Belleview 16-4
9. Mosley 13-6
10. Barron Collier 17-4
ARV – Ponte Vedra 16-5, Arnold 15-5, Miami Springs 15-1, Dunnellon 15-7, River Ridge 12-8, Orange Park 9-7.

Class 5A
1. Coral Springs Charter 17-2
2. South Sumter (Bushnell) 16-2
3. Nature Coast Tech (Brooksville) 20-3
4. Lincoln Park 21-5
5. Astronaut 15-2
6. Suwannee (Live Oak) 17-5
7. Baker County (Glen St. Mary) 16-5
8. Bishop Moore 18-2
9. Walton 15-2
10. Godby 16-6
ARV – West Nassau (Callahan) 15-6, Marianna 15-6, Mariner 19-5, Gulf 14-4, Bayshore 11-3, Melbourne Central Catholic 16-5, Eustis 14-4, Gulliver Prep 8-7, Monsignor Pace 14-6, Space Coast 13-11.

Class 4A
*=Includes forfeit win
1. Westminster Christian 15-4
2. American Heritage (Delray Beach) 12-1
3. Bishop Verot 14-7
4. Academy of the Holy Names 14-3*
5. Tampa Catholic 15-6
6. Montverde Academy 14-4
7. Calvary Christian 13-8
8. FSU School 12-9
9. Berkeley Prep 10-7
10. Trinity Christian (Deltona) 12-6
ARV – Westminster Academy 12-6, Interlachen 12-8, Ransom Everglades 10-7, First Academy 9-11.

Class 3A
1. Lakeland Christian 12-3
2. Moore Haven 12-4
3. Rocky Bayou Christian 13-0
4. John Carroll Catholic 17-3
5. Cambridge 10-3
6. Cornerstone 14-4
7. University Christian (Jacksonville) 13-5
8. Marathon 16-6
9. Southwest Florida Christian 14-5
10. Indian Rocks 10-4
ARV – St. Johns County Day (Orange Park) 11-9, Oak Hall (Gainesville) 10-3, Masters Academy (Oviedo) 13-13, Admiral Farragut 12-2, Archbishop Curley 10-3, Bishop McLaughlin Catholic 11-7.

Class 2A
*=Includes forfeit win(s)
1. Aucilla Christian (Monticello) 11-5
2. Sarasota Christian 11-1
3. Canterbury (St Pete) 7-9
4. Central Florida Christian 15-5**
5. Countryside Christian 11-6
6. Grandview Prep 7-2
7. Masters Academy (Vero Beach) 9-8
8. Mount Dora Christian 14-9
9. Calvary Christian 13-8
10. Seven Rivers Christian (Lecanto) 12-5
ARV – Covenant Christian 9-4, Academy at the Lakes 6-4.

Class 1A
1. Wewahitchka 18-1
2. Chiefland 17-1
2. Fort White 16-0
4. Union County (Lake Butler) 13-3
5. Baldwin 17-5
6. Lafayette (Mayo) 16-6
7. Trenton 13-7
8. Holmes County 16-3
9. Franklin County 13-8
10. South Walton 11-6
ARV – Liberty County 12-7, Jay 15-6, Taylor (Pierson) 13-3, Branford 11-7, Paxton 11-2, Sneads 12-8, Poplar Springs 6-4, Fort Meade 13-7, Northview 10-10.

Related articles

Recent articles

spot_img