89 F
Gainesville

2016 Miracle Sports state softball rankings – Poll #3

Published:

This is the third of eight polls to be distributed. The Miracle Sports state softball poll is conducted weekly utilizing former and current high school and college coaches from across the state. Area teams in bold.

http://miraclesports.moonfruit.com/#

All Classification Poll
1. Oakleaf (Orange Park) 8A
2. American Heritage (Plantation) 6A
3. Coral Springs Charter 5A
4. Gainesville 7A (Tie)
4. Tate 7A (Tie)
6. Newsome 9A
7. North Ft Myers 6A
8. Westminster Chr. 4A
9. Lake Region 7A
10. West Orange 9A

Class 9A
1. Newsome 14-0
2. West Orange 16-1
3. Palmetto (Miami) 17-1
4. Jupiter 13-2
5. Palm Beach Gardens 14 -2
6. Park Vista 13-2
7. Boone 13-1
8. Spruce Creek (Port Orange) 13-3
9. Western 16-5
10. Monarch 15-1
ARV – Mandarin (Jacksonville) 13-3 Treasure Coast 13-2 Osceola 8-2, Palm Harbor University 12-9 Flagler Palm Coast 7-5 South Dade 9-5

Class 8A
1. Oakleaf (Orange Park) 18-0
2. St. Thomas Aquinas 13-3
3. Hagerty 13-2
4. George Jenkins 16-3
5. Winter Springs 13-2
6. Lakewood Ranch 15-3
7. Sickles 11-4
8. Plant City 14-2
9. Countryside 14-3
10. Wellington 13-3
ARV – St. Cloud 11-4 Forest (Ocala) 12-8 Atlantic Coast (Jacksonville) 12-4 Seminole 9-2 Chiles 11-4 Bartow 9-3 Lake Minneola 11-5 Spanish River 10-2 Steinbrenner 10-3 Lincoln 12-6

Class 7A
1. Gainesville 14-1 (Tie)
1. Tate 15-1 (Tie)
3. Lake Region 14-0
4. Viera 18-1
5. Pembroke Pines Charter 10-1
6. Chamberlain 14-1
7. Niceville 10-4
8. Gaither 13-3
9. Braden River 13-1
10. Escambia 15-4
ARV – South Fork 9-2 Crestview 9-5 Milton 6-3 Fort Myers 12-4 Creekside (St. Johns) 12-4 Mitchell 14-4 New Smyrna Beach 10-4 Deltona 12-2 Charlotte 11-3 Milton 7-4 Naples 9-3

Class 6A
*=Includes forfeit win
1. American Heritage (Plan) 14-1
2. N. Ft. Myers 15-0
3. Belleview 13-1
4. Rockledge 15-1
5. Springstead (Spring Hill) 12-1
6. Land O’ Lakes 15-2*
7. Suncoast 10-3
8. Ponte Vedra 14-3
9. Clay (Green Cove Springs) 12-3
10. Arnold 13-4
ARV – Miami Springs 10-1 River Ridge 11-5 Dunnellon 12-6 Barron Collier 13-4 West Florida 9-7 Orange Park 9-5 Gulf Breeze 8-3 Mosley 10-6

Class 5A
1. Coral Springs Charter 16-1
2. South Sumter (Bushnell) 12-1
3. Nature Coast Tech (Brooksville) 14-1
4. Baker County (Glen St. Mary) 10-4
5. Lincoln Park 13-2
6. Gulliver Prep 6-3
7. Astronaut 10-2
8. Suwannee (Live Oak) 13-3
9. West Nassau (Callahan) 13-4
10. Bishop Moore 15-2
ARV- Walton 13-2 Godby 15-5 Space Coast 11-6 Melbourne Central Cath 13-5 Eustis 13-3

Class 4A
1. Westminster Chr. 11-4
2. Academy of the Holy Names 13-2
3. Bishop Verot 14-4
4. American Heritage 10-1 (Delray)
5. Montverde Academy 13-2
6. Tampa Catholic 13-6
7. Westminster Acad. 10-2 (Fort Lauderdale)
8. Interlachen 11-6
9. Trinity Christian (Jacksonville) 11-4
10. FSU School 9-7
ARV- Berkeley Prep 10-6 First Academy 8-8 Oasis 6-7 Ransom Everglades 4-2

Class 3A
1. John Carroll Cath. 14-1
2. University Christian (Jacksonville) 13-3
3. Moore Haven 10-3
4. Lakeland Chr. 12-3
5. Rocky Bayou Chr. 12-0
6. Marathon 13-3
7. St. Johns County Day (Orange Park) 9-8
8. Cornerstone 13-3
9. Cambridge 8-3
10. Bishop McLaughlin Cath. 10-6
ARV- Southwest Florida Chr 14-5 Masters Acad. (Oviedo) 12-12 Admiral Farragut 10-2 Archbishop Curley 9-2

Class 2A
1. Aucilla Christian (Monticello) 6-4
2. Canterbury (St Pete) 5-3
3. Mount Dora Christian 14-5
4. Sarasota Chr. 8-1
5. Central Fl Chr. 13-3
6. Countryside Chr. 11-6
7. Grandview Prep 3-1
8. Masters Acad. (Vero Beach) 5-4
9. Calvary Chr. 11-7
10. Covenant Chr. 7-2
ARV- Trinity Christian (Deltona) 11-4 Seven Rivers Christian (Lecanto) 10-4 Academy at the Lakes 5-4

Class 1A
1. Wewahitchka 15-1
2. Chiefland 14-1
2. Fort White 15-1
4. Union County (Lake Butler) 11-3
5. Liberty Co. 12-5
6. Baldwin 17-4
7. Lafayette (Mayo) 14-4
8. Trenton 11-4
9. Holmes Co. 15-3
10. Jay 14-4
ARV- Branford 11-6 Northview 9-7 Taylor (Pierson) 12-3 Paxton 7-5 Sneads 11-8 Poplar Springs 6-3 Ft. Meade 12-7

Related articles

Recent articles

spot_img