58.7 F
Gainesville

2012 Classification Rankings – Week 8 | FloridaHSFootball.com

Published:

via: FloridaHSFootball.com

Here are the Week 8 Classification Rankings from FloridaHSFootball.com.
(Rank, Team, First Place Votes In Parenthesis, Record, Points, Previous Ranking)

CLASS 8A

1. Orlando Dr. Phillips (9), 7-0, 140, 1
2. Tampa Plant (1), 5-1, 128, 2
3. Orlando Timber Creek (2), 6-0, 124, 4
4. Neptune Beach Fletcher, 5-1, 98, 5
5. Altamonte Springs Lake Brantley, 6-1, 89, 7
6. Lake Mary, 6-0, 68, 9
7. South Plantation, 6-0, 61, 8
8. Weston Cypress Bay, 4-2, 57, 3
9. Vero Beach, 4-1, 48, 10
10. Palm Beach Gardens, 6-1, 40, 11
11. Homestead South Dade, 6-1, 24, 12
12. Tarpon Springs East Lake, 5-2, 19, NR

Other Team Receiving Votes:
Miami Columbus 18, Miami Killian 12, Davie Western 5, Apopka 3, Wellington Palm Beach Central 1, Southwest Miami 1

CLASS 7A

1. Bradenton Manatee (12), 6-0, 144, 1
2. Palm Beach Gardens Dwyer, 6-0, 130, 2
3. Tallahassee Lincoln, 6-0, 117, 3
4. Jacksonville First Coast, 7-0, 104, 4
5. Fort Pierce Central, 5-0, 89, 5
6. Lakeland, 7-0, 81, 6
7. Kissimmee Osceola, 6-0, 75, 7
8. Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas, 4-2, 68, 8
9. Clearwater Countryside, 6-1, 38, 9
10. Orlando Evans, 5-1, 33, 10
11. Oakland Park Northeast, 5-1, 26, 11
12. Plant City Durant, 6-0, 18, 12

Other Teams Receiving Votes:
Plantation 9, Oviedo 4

CLASS 6A

1. Gainesville (11), 7-0, 143, 1
2. Naples, 6-0, 127, 2
3. Seffner Armwood (1), 6-1, 114, 3
4. Lake City Columbia, 5-1, 95, 5
5. Miami Central, 3-2, 85, 4
6. Largo, 6-0, 84, 6
7. St. Augustine, 6-0, 72, 7
8. Miami Carol City, 6-1, 60, 8
9. Miami Northwestern, 5-1, 59, 9
10. New Smyrna Beach, 6-0, 34, 11
11. Winter Haven, 5-1, 31, 10
12. Lakeland Lake Gibson, 7-0, 20, NR

Other Teams Receiving Votes:
St. Johns Bartram Trail 5, South Fort Myers 3, Navarre 3, Spring Hill Springstead 1

CLASS 5A

1. Dade City Pasco (6), 6-0, 128, 1
2. Crawfordville Wakulla (2), 6-0, 125, 2
3. Palmetto (1), 6-0, 114, 3
4. Plantation American Heritage (1), 5-1, 107, 4
5. Tallahassee Godby, 6-0, 105, 5
6. Tampa Robinson (2), 6-0, 103, 6
7. St. Petersburg Lakewood, 6-0, 63, 8
8. Immokalee, 5-2, 56, 9
9. Fort Lauderdale Cardinal Gibbson, 6-0, 40, T11
10. Pensacola West Florida Tech, 6-0, 29, T11
11. Ponte Vedra, 5-1, 23, NR
12. Miami Norland, 5-2, 20, 7

Other Teams Receiving Votes:
Merritt Island 17, Miami Jackson 6

CLASS 4A

1. Miami Booker T. Washington (12), 5-1, 144, 1
2. Bushnell South Sumter, 7-0, 132, 2
3. Jacksonville Bolles, 6-1, 116, 3
4. Jacksonville Raines, 6-0, 109, 4
5. Cocoa, 4-2, 85, NR
6. Orlando Jones, 5-1, 84, 6

Other Teams Receiving Votes:
Yulee 14

CLASS 3A

1. Davie University School (11), 6-0, 141, 1
2. Madison County, 7-0, 124, T2
3. Delray Beach American Heritage, 6-0, 123, T2
4. Jacksonville Trinity Christian, 5-1, 107, 4
5. West Palm Beach Cardinal Newman, 7-0, 63, 5
6. Tampa Berkeley Prep, 6-0, 49, 6

Other Team Receiving Votes:
Clearwater Central Catholic 38, Orlando First Academy 21, Pensacola Catholic 16

CLASS 2A

1. Miami Dade Christian (6), 7-0, 134, 3
2. Belle Glade Glades Day (5), 6-1, 131, 2
3. South Daytona Warner Christian (1), 6-1, 112, 4
4. Tallahassee North Florida Christian, 4-2, 106, 1
5. Jacksonville University Christian, 5-1, 85, 5
6. St. Petersburg Admiral Farragut, 6-1, 70, 6

Other Teams Receiving Votes:
Lake Mary Prep 32, Largo Indian Rocks Christian 14

CLASS 1A

1. Lake Butler Union County (9), 7-0, 141, 1
2. Trenton (3), 6-0, 135, 2
3. Bonifay Holmes County, 5-1, 119, 3
4. Newberry, 5-2, 90, NR
5. Bristol Liberty County, 5-2, 57, NR
6. Bratt Northview, 4-2, 52, 6

Other Teams Receiving Votes:
Cross City Dixie County 22, Pierson Taylor 21, Chiefland 16, Blountstown 14, Monticello Jefferson County 10, Port St. Joe 7

Related articles

Recent articles

spot_img
%d bloggers like this: