Football – 1st-round playoff results and 2nd-round matchups

Friday, November 12
Regional Quarterfinals

8A-Region 1
No. 2 Bartram Trail (St. Johns) 42, No. 7 Lake Brantley (Altamonte Springs) 7
No. 3 Apopka 42, No. 6 Creekside (St. Johns) 0

7A-Region 1
No. 1 Buchholz (Gainesville) 35, No. 8 Fleming Island (Orange Park) 7 (Thursday, November 11)
No. 5 University (Orange City) 35, No. 4 Fletcher (Neptune Beach) 14
No. 7 Nease (Ponte Vedra) 24, No. 2 Spruce Creek (Port Orange) 21
No. 3 Niceville 20, No. 6 Atlantic Coast (Jacksonville) 6

6A-Region 1
No. 5 Riverside (Jacksonville) 17, No. 4 Columbia (Lake City) 3
No. 6 Lincoln (Tallahassee) 34, No. 3 Gainesville 7

6A-Region 2
No. 1 Vanguard 38, No. 8 Heritage (Palm Bay) 0
No. 2 Auburndale 41, No. 7 Belleview 7
No. 3 Jones (Orlando) 35, No. 6 Mainland (Daytona Beach) 28

5A-Region 1
No. 1 Baker County (Glen St. Mary) 28, No. 8 Ed White (Jacksonville) 12
No. 5 West Florida (Pensacola) 35, No. 4 North Marion (Citra) 14
No. 2 Raines (Jacksonville) 24, No. 7 Terry Parker (Jacksonville) 10
No. 3 Wakulla (Crawfordville) 52, No. 6 Bishop Kenny (Jacksonville) 24

5A-Region 2
No. 1 Merritt Island 50, No. 8 Leesburg 0
No. 5 Rockledge 41, No. 4 Seabreeze (Daytona Beach) 0
No. 7 Bishop Moore (Orlando) 21, No. 2 Dunnellon 20
No. 6 Satellite 41, No. 3 Tavares 7

5A-Region 3
No. 5 Nature Coast Tech (Brooksville) 24, No. 4 Chamberlain (Tampa) 21

4A-Region 1
No. 4 Baldwin 28, No. 5 Marianna 14
No. 6 Gadsden County (Havana) 16, No. 3 Andrew Jackson (Jacksonville) 14

4A-Region 2
No. 4 South Sumter (Bushnell) 48, No. 5 Hernando (Brooksville) 14
No. 3 Keystone Heights 50, No. 6 Umatilla 0

3A-Region 1
No. 4. P.K Yonge (Gainesville) 55, No. 5 Crescent City 7
No. 3 FSU High (Tallahassee) 55, No. 6 Episcopal (Jacksonville) 13

2A-Region 1
No. 3 University Christian (Jacksonville) 66, No. 6 Rocky Bayou Christian (Niceville) 0

1A-Region 2
No. 3 Madison County 38, No. 6 Wewahitchka 0

1A-Region 3
No. 4 Lafayette (Mayo) 21, No. 5 Fort White 0
No. 3 Union County (Lake Butler) 49, No. 6 Trenton 13

1A-Region 4
No. 4 Wildwood 29, No. 5 Fort Meade 13
No. 3 Bradford (Starke) 51, No. 6 Newberry 13

Friday, November 19
Regional Semifinals

8A-Region 1
No. 3 Apopka (9-2) at No. 2 Bartram Trail (St. Johns) (9-2)

7A-Region 1
No. 5 University (Orange City) (7-2) at No. 1 Buchholz (Gainesville) (10-1)
No. 7 Nease (Ponte Vedra) (8-3) at No. 3 Niceville (10-1)

6A-Region 1
No. 5 Riverside (Jacksonville) (10-1) at No. 1 Pine Forest (Pensacola) (9-1)

6A-Region 2
No. 5 Lake Wales (9-2) at No. 1 Vanguard (Ocala) (11-0)

5A-Region 1
No. 5 West Florida (Pensacola) (9-1) at No. 1 Baker County (Glen St. Mary) (9-2)
No. 3 Wakulla (Crawfordville) (9-2) at No. 2 Raines (Jacksonville) (8-2)

5A-Region 3
No. 5 Nature Coast Tech (Brooksville) (8-3) at No. 1 Clearwater (10-1)

4A-Region 1
No. 4 Baldwin (7-3) at No. 1 South Walton (Santa Rosa Beach) (9-1)
No. 6 Gadsden County (Havana) (3-6) at No. 2 Bolles (Jacksonville) (6-2)

4A-Region 2
No. 4 South Sumter (Bushnell) (7-4) at No. 1 Cocoa (8-1)
No. 3 Keystone Heights (10-1) at No. 2 The Villages (10-0)

3A-Region 1
No. 4 P.K. Yonge (Gainesville) (8-3) at No. 1 Trinity Catholic (Ocala) (6-2)

2A-Region 1
No. 4 St. John Paul II (9-2) at No. 1 Trinity Christian (Jacksonville) (6-4)
No. 3 University Christian (Jacksonville) (7-4) at No. 2 Munroe (Quincy) (7-2)

1A-Region 2
No. 3 Madison County (8-3) at No. 2 Port St. Joe (8-1)

1A-Region 3
No. 4 Lafayette (Mayo) (8-3) at No. 1 Chiefland (9-1)
No. 3 Union County (Lake Butler) (11-0) at No. 2 Hilliard (9-1)

1A-Region 4
No. 4 Wildwood (6-4) at No. 1 Hawthorne (7-0)
No. 3 Bradford (Starke) (6-5) at No. 2 Pahokee (7-1)