USA Today Florida Network (state football poll – FINAL)

USA Today Florida Network (state football poll – FINAL)
Area teams in bold.

Class 8A
1. Seminole (Sanford) 8-1 (9 first-place votes)
2. Venice 9-1
3. Treasure Coast (Port St. Lucie) 7-1
4. West Orange (Winter Garden) 9-1
5. Lake Mary 9-1
6. Bartram Trail (St. Johns) 8-2
7. Apopka 8-2
8. Osceola (Kissimmee) 8-2
9. Deerfield Beach 8-2
10. Riverview (Sarasota) 8-2
ARV: Vero Beach, Palm Beach Central (Wellington), Western (Davie), Columbus (Miami), Miami Palmetto.

Class 7A
1. St. Thomas Aquinas (Fort Lauderdale) 9-1 (8 first-place votes)
2. Edgewater (Orlando) 9-1
3. Tampa Bay Tech 10-0 (1 first-place vote)
4. Buchholz (Gainesville) 9-1
5. Dillard (Fort Lauderdale) 8-1
6. Niceville 9-1
7. Lakeland 9-1
8. Homestead 8-1
9. Spruce Creek (Port Orange) 8-1
10. Lake Gibson (Lakeland) 6-3
ARV: Martin County (Stuart), Wharton (Tampa), Miramar, Doral Academy, Armwood (Seffner).

Class 6A
1. Jesuit (Tampa) 10-0 (9 first-place votes)
2. Naples 9-0
3. Jones (Orlando) 8-2
4. Miami Northwestern 7-3
5. Dunbar (Fort Myers) 9-0
6. Riverside (Jacksonville) 9-1
7. Hillsborough (Tampa) 8-2
8. Vanguard (Ocala) 10-0
9. Auburndale 8-0
10. Pine Forest (Pensacola) 8-1
ARV: Mosley (Lynn Haven), Lincoln (Tallahassee), Pinellas Park (Largo), Lake Wales, Mainland (Daytona Beach).

Class 5A
1. Miami Central 7-2 (8 first-place votes)
2. Miami Killian 10-0 (1 first-place vote)
3. American Heritage (Plantation) 5-3
4. Raines (Jacksonville) 7-2
5. Merritt Island 9-1
6. Clearwater 9-1
7. Baker County (Glen St. Mary) 8-2
8. Rockledge 8-2
9. Wakulla (Crawfordville) 8-2
10. West Florida (Pensacola) 8-1
ARV: Zephyrhills, Dunnellon, Sebring, North Marion (Citra), Ed White (Jacksonville).

Class 4A
1. Cocoa 8-1 (6 first-place votes)
2. Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale) 7-2 (3 first-place votes)
3. Gulliver Prep (Miami) 6-1
4. Bolles (Jacksonville) 6-2
5. The Villages Charter 10-0
ARV: Lakewood (St. Petersburg), LaSalle (Miami), Lemon Bay (Englewood), South Walton (Santa Rosa), Booker T. Washington (Miami).

Class 3A
1. Chaminade-Madonna (Hollywood) 7-1 (8 first-place votes)
2. Berkeley Prep (Tampa) 9-0 (1 first-place vote)
3. Florida High (Tallahassee) 7-1
4. Lakeland Christian 9-0
5. Walton (DeFuniak Springs) 9-1
ARV: Trinity Catholic (Ocala), Clearwater Central Catholic, Carrollwood Day (Tampa), Miami Edison, Florida Christian (Miami).

Class 2A
1. Champagnat Catholic (Hialeah) 7-2 (9 first-place votes)
2. Trinity Christian (Jacksonville) 6-4
3. First Baptist (Naples) 8-1
4. Orlando Christian Prep 8-1
5. Munroe (Quincy) 7-2
ARV: Holy Trinity Episcopal (Melbourne), Zephyrhills Christian, University Christian (Jacksonville), Glades Day (Belle Glade), John Carroll Catholic (Fort Pierce).

Class 1A
1. Hawthorne 7-0 (9 first-place votes)
2. Madison County 7-3
3. Union County (Lake Butler) 10-0
4. Pahokee 7-1
5. Blountstown 8-1
ARV: Port St. Joe, Baker, Hilliard, Chipley, Chiefland.