Volleyball regional tournaments

Wednesday, November 3

7A-Region 1 Semifinal
No. 2 Windermere d. No. 3 DeLand 3-0 (26-24, 25-18, 27-25)

6A-Region 1 Semifinal
No. 1 Ponte Vedra d. No. 4 Niceville 3-0 (25-12, 25-12, 25-9)

6A-Region 3 Semifinal
No. 1 New Smyrna Beach d. No. 5 Winter Haven 3-0 (25-23, 25-14, 25-20)

5A-Region 1 Semifinals
No. 1 Mosley (Lynn Haven) d. No. 5 Middleburg 3-0 (25-18, 25-19, 25-10)
No. 2 Ridgeview (Orange Park) d. No. 6 Choctawhatchee (Fort Walton Beach) 3-0 (25-17, 25-10, 25-21)

5A-Region 2 Semifinal
No. 2 Vanguard (Ocala) d. No. 3 Gateway (Kissimmee) 3-0 (25-7, 25-11, 25-17)

Tuesday, November 2

4A-1 Region Semifinals
No. 1 Santa Fe (Alachua) d. No. 5 Yulee 3-0 (25-11, 25-12, 25-12)
No. 2 Bishop Kenny (Jacksonville) d. No. 3 South Walton (Santa Rosa Beach) 3-0 (25-12, 25-23, 25-22)

4A-2 Region Semifinals
No. 2 Lemon Bay (Englewood) d. No. 3 Weeki Wachee 3-0 (25-11, 25-19, 25-18)

3A-Region 1 Semifinals
No. 1 Pensacola Catholic d. No. 4 Trinity Christian (Jacksonville) 3-0 (25-15, 26-24, 25-14)
No. 2 Trinity Catholic (Ocala) d. No. 6 Trinity Prep (Winter Park) 3-0 (25-17, 25-18, 25-18)

2A-Region 1 Semifinals
No. 1 Oak Hall (Gainesville) d. No. 5 Christ’s Church (Jacksonville) 3-1 (25-14, 22-25, 25-14, 25-19)
No. 2 Harvest Community (Jacksonville) d. No. 6 St. John’s Country Day (Orange Park) 3-1 (22-25, 25-17, 25-13, 25-23)

2A-Region 3 Semifinal
No. 2 St. John Lutheran (Ocala) d. No. 3 Victory Christian (Lakeland) 3-0 (25-11, 27-25, 25-14)

1A-Region 3 Semifinals
No. 1 Dixie County (Cross City) d. No. 4 Lafayette (Mayo) 3-0 (25-21, 25-21, 25-18)
No. 3 Bell d. No. 2 Branford 3-1 (25-18, 25-22, 10-25, 25-18)

1A-Region 4 Semifinals
No. 1 Taylor (Pierson) d. No. 4 Williston 3-0 (25-19, 26-24, 25-21)
No. 3 Newberry d. No. 2 Union County (Lake Butler) 3-2 (25-22, 27-25, 22-25, 18-25, 15-13)

Saturday, November 6

6A-Region 1 Final
No. 2 Leon (Tallahassee) (25-4) at No. 1 Ponte Vedra (27-1)

6A-Region 3 Final
Viera (16-9) at New Smyrna Beach (22-6)

5A-Region 1 Final
No. 2 Ridgeview (Orange Park) (17-7) at Mosley (Lynn Haven) (20-8)

5A-Region 2 Final
No. 2 Vanguard (Ocala) (12-17) at No. 1 Wesley Chapel (19-4)

4A-Region 1 Final
No. 2 Bishop Kenny (Jacksonville) (20-9) at No. 1 Santa Fe (Alachua) (26-3)

3A-Region 1 Final
No. 2 Trinity Catholic (Ocala) (23-4) at No. 1 Pensacola Catholic (27-1)

2A-Region 1 Final
No. 2 Harvest Community (Jacksonville) (19-4) at No. 1 Oak Hall (Gainesville) (21-8)

2A-Region 3 Final
No. 2 St. John Lutheran (Ocala) (20-5) at No. 1 Orangewood Christian (Maitland) (20-9)

1A-Region 3 Final
No.3 Bell (14-12) at No. 1 Dixie County (Cross City) (15-9)

1A-Region 4 Final
No. 3 Newberry (18-10) at No. 1 Taylor (Pierson) (21-3)