USA Today Florida Network (state football poll – Week #9)

USA Today Florida Network (state football poll – Week #9)
Area teams in bold.

Class 8A
1. Seminole (Sanford) 8-1 (8 first-place votes)
2. Venice 7-1 (1 first-place vote)
3. Treasure Coast 6-1
4. Bartram Trail (St. Johns) 7-1
5. West Orange (Winter Garden) 8-1
6. Lake Mary 7-1
7. Riverview (Sarasota) 7-1
8. Apopka 5-2
9. Osceola (Kissimmee) 6-2
10. Miami Palmetto 6-1
ARV: Deerfield Beach, Vero Beach, Palm Beach Central (Wellington), Western (Davie), Winter Park.

Class 7A
1. St. Thomas Aquinas (Fort Lauderdale) 8-1 (7 first-place votes)
2. Edgewater (Orlando) 8-1
3. Tampa Bay Tech 8-0 (1 first-place vote)
4. Buchholz (Gainesville) 7-1 (1 first-place vote)
5. Dillard (Fort Lauderdale) 7-1
6. Niceville 8-1
7. Lakeland 7-1
8. Homestead 7-1
9. Spruce Creek (Port Orange) 7-1
10. Lake Gibson (Lakeland) 6-3
ARV: Armwood (Seffner), Martin County (Stuart), Miramar, University (Orange City), Lehigh (Lehigh Acres).

Class 6A
1. Jesuit (Tampa) 8-0 (9 first-place votes)
2. Miami Northwestern 7-2
3. Naples 8-0
4. Jones (Orlando) 6-2
5. Dunbar (Fort Myers) 7-0
6. Mosley (Lynn Haven) 9-0
7. Riverside (Jacksonville) 7-1
8. Hillsborough (Tampa) 6-2
9. Vanguard (Ocala) 8-0
10. Auburndale 8-0
ARV: Lincoln (Tallahassee), Pine Forest (Pensacola), St. Augustine, Columbia (Lake City), Pinellas Park (Largo).

Class 5A
1. Miami Central 6-2 (7 first-place votes)
2. Miami Killian 9-0 (2 first-place votes)
3. American Heritage (Plantation) 4-3
4. Raines (Jacksonville) 5-2
5. Merritt Island 7-1
6. Clearwater 7-1
7. Rockledge 7-1
8. Baker County (Glen St. Mary) 6-2
9. Wakulla (Crawfordville) 6-2
10. West Florida (Pensacola) 7-1
ARV: Satellite (Satellite Beach), Zephyrhills, Clay (Green Cove Springs), Dunnellon, Terry Parker (Jacksonville).

Class 4A
1. Cocoa 6-1 (7 first-place votes)
2. Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale) 6-2 (2 first-place votes)
3. Bolles (Jacksonville) 6-1
4. Gulliver Prep (Miami) 5-1
5. Lakewood (St. Petersburg) 8-0
ARV: The Villages Charter, LaSalle (Miami), Lemon Bay (Englewood), Booker T. Washington (Miami), South Walton (Santa Rosa).

Class 3A
1. Chaminade-Madonna (Hollywood) 6-1 (7 first-place votes)
2. Berkeley Prep (Tampa) 7-0 (2 first-place votes)
3. Florida High (Tallahassee) 6-1
4. Miami Edison 4-3
5. Lakeland Christian 8-0
ARV: Walton (DeFuniak Springs), Florida Christian (Miami), Trinity Catholic (Ocala), Clearwater Central Catholic, Carrollwood Day (Tampa).

Class 2A
1. Champagnat Catholic (Hialeah) 6-2
2. Trinity Christian (Jacksonville) 6-3
3. Holy Trinity Episcopal (Melbourne) 8-0
4. First Baptist (Naples) 6-1
5. Munroe (Quincy) 6-2
ARV: Orlando Christian Prep, Zephyrhills Christian, Glades Day (Belle Glade), University Christian (Jacksonville), Foundation Academy (Winter Garden).

Class 1A
1. Hawthorne 7-0
2. Madison County (Madison) 5-3
3. Union County (Lake Butler) 8-0
4. Pahokee 6-1
5. Blountstown 6-1
ARV: Port St. Joe, Hilliard, Chipley, Chiefland, Newberry.