USA Today Florida Network (state football poll – Week #8)

USA Today Florida Network (state football poll – Week #8)
Area teams in bold.

Class 8A
1. Venice 7-0 (9 first-place votes)
2. Seminole (Sanford) 7-1
3. Lake Mary 7-0
4. Treasure Coast 5-1
5. Bartram Trail (St. Johns) 6-1
6. Osceola (Kissimmee) 6-1
7. Riverview (Sarasota) 5-1
8. Apopka 5-2
9. West Orange (Winter Garden) 7-1
10. Miami Palmetto 6-1
ARV: Deerfield Beach, Vero Beach, Palm Beach Central (Wellington), Western (Davie), Winter Park.

Class 7A
1. St. Thomas Aquinas (Fort Lauderdale) 7-1 (7 first-place votes)
2. Dillard (Fort Lauderdale) 7-0 (2 first-place votes)
3. Edgewater (Orlando) 7-1
4. Tampa Bay Tech 7-0
5. Niceville 7-1
6. Buchholz (Gainesville) 6-1
7. Spruce Creek (Port Orange) 7-0
8. Lakeland 6-1
9. Homestead 6-1
10. Lake Gibson 5-3
ARV: Armwood (Seffner), Martin County (Stuart), Miramar University (Orange City), Wharton (Tampa), Lehigh (Lehigh Acres).

Class 6A
1. Jesuit (Tampa) 7-0 (9 first-place votes)
2. Miami Northwestern 6-2
3. Naples 7-0
4. Jones (Orlando) 5-2
5. Dunbar (Fort Myers) 6-0
6. Mosley (Lynn Haven) 8-0
7. Riverside (Jacksonville) 6-1
8. Hillsborough (Tampa) 5-2
9. Vanguard (Ocala) 7-0
10. Auburndale 7-0
ARV: Columbia (Lake City), Braden River (Bradenton), South Fort Myers, Lincoln (Tallahassee), Rickards (Tallahassee).

Class 5A
1. Miami Central 5-2 (7 first-place votes)
2. Rockledge 7-0 (2 first-place votes)
3. Miami Killian 8-0
4. American Heritage (Plantation) 3-3
5. Raines (Jacksonville) 5-2
6. Clearwater 6-1
7. Baker County (Glen St. Mary) 5-2
8. Wakulla (Crawfordville) 5-2
9. West Florida (Pensacola) 6-1
10. Merritt Island 6-1
ARV: Satellite (Satellite Beach), Zephyrhills, Clay (Green Cove Springs), Ed White (Jacksonville), Dunnellon.

Class 4A
1. Bolles (Jacksonville) 6-0 (8 first-place votes)
2. Cocoa 5-1 (1 first-place vote)
3. Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale) 5-2
4. Gulliver Prep (Miami) 5-1
5. Lakewood (St. Petersburg) 8-0
ARV: The Villages Charter, LaSalle (Miami), Lemon Bay (Englewood), Booker T. Washington (Miami), Clewiston.

Class 3A
1. Chaminade-Madonna (Hollywood) 5-1 (9 first-place votes)
2. Berkeley Prep (Tampa) 6-0
3. Florida High (Tallahassee) 6-1
4. Miami Edison 3-3
5. Lakeland Christian 7-0
ARV: Walton (DeFuniak Springs), Florida Christian (Miami), Trinity Catholic (Ocala), Clearwater Central Catholic, Carrollwood Day (Tampa).

Class 2A
1. Trinity Christian (Jacksonville) 6-2 (6 first-place votes)
2. Champagnat Catholic (Hialeah) 5-2 (3 first-place votes)
3. University Christian (Jacksonville) 5-2
4. Holy Trinity Episcopal (Melbourne) 7-0
5. First Baptist (Naples) 6-1
ARV: Munroe (Quincy), Orlando Christian Prep, Community School of Naples, Zephyrhills Christian, Glades Day (Belle Glade).

Class 1A
1. Hawthorne 6-0 (7 first-place votes)
2. Madison County (Madison) 4-3 (2 first-place votes)
3. Union County (Lake Butler) 7-0
4. Pahokee 5-1
5. Baker 5-1
ARV: Blountstown, Port St. Joe, Hilliard, Chipley, Chiefland.