USA Today Florida Network (state football poll – Week #7)

USA Today Florida Network (state football poll – Week #7)
Area teams in bold.

Class 8A
1. Venice 6-0 (9 first-place votes)
2. Seminole (Sanford) 6-1
3. Lake Mary 6-0
4. Treasure Coast 4-1
5. Bartram Trail (St. Johns) 5-1
6. Vero Beach 4-1
7. Osceola (Kissimmee) 5-1
8. Riverview (Sarasota) 5-1
9. Apopka 4-2
10. West Orange (Winter Garden) 5-1
ARV: Deerfield Beach, Palm Beach Central (Wellington), Western (Davie), Palmetto (Miami), Winter Park.

Class 7A
1. St. Thomas Aquinas (Fort Lauderdale) 6-1 (8 first-place votes)
2. Dillard (Fort Lauderdale) 6-0 (1 first-place vote)
3. Niceville 7-0
4. Edgewater (Orlando) 6-1
5. Tampa Bay Tech 6-0
6. Buchholz (Gainesville) 5-1
7. Lakeland 5-1
8. Spruce Creek (Port Orange) 6-0
9. Viera 4-1
10. Doral Academy (Doral) 6-0
ARV: University (Orange City), Armwood (Seffner), Martin County (Stuart), Homestead, Miramar.

Class 6A
1. Jesuit (Tampa) 6-0 (9 first-place votes)
2. Miami Northwestern 5-2
3. Naples 6-0
4. Jones (Orlando) 4-2
5. Dunbar (Fort Myers) 5-0
6. Riverside (Jacksonville) 6-1
7. Mosley (Lynn Haven) 7-0
8. Hillsborough (Tampa) 4-2
9. Rickards (Tallahassee) 5-1
10. Vanguard (Ocala) 6-0
ARV: Auburndale, Columbia (Lake City), Lake Wales, Braden River (Bradenton), South Fort Myers.

Class 5A
1. Miami Central 4-2
2. Rockledge 6-0
3. American Heritage (Plantation) 2-3
4. Miami Killian 7-0
5. West Florida (Pensacola) 6-0
6. Raines (Jacksonville) 4-2
7. Satellite (Satellite Beach) 6-0
8. Clearwater 5-1
9. Baker County (Glen St. Mary)
10. Merritt Island 5-1
ARV: Stranahan (Fort Lauderdale), Zephyrhills, Clay (Green Cove Springs), Ed White (Jacksonville), Dunnellon.

Class 4A
1. Bolles (Jacksonville) 6-0 (8 first-place votes)
2. Cocoa 4-1 (1 first-place vote)
3. Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale) 5-1
4. Gulliver Prep (Miami) 5-0
5. Lakewood (St. Peterburg) 7-0
ARV: The Villages Charter, LaSalle (Miami), Lemon Bay (Englewood), Booker T. Washington (Miami), Clewiston.

Class 3A
1. Chaminade-Madonna (Hollywood) 4-1 (8 first-place votes)
2. Berkeley Prep (Tampa) 6-0 (1 first-place vote)
3. Miami Edison 3-2
4. Florida High (Tallahassee) 5-1
5. Clearwater Central Catholic 4-2
ARV: Lakeland Christian, Florida Christian (Miami), Trinity Catholic (Ocala), Walton (DeFuniak Springs), Carrollwood Day (Tampa).

Class 2A
1. Trinity Christian (Jacksonville) 6-1
2. Champagnat Catholic (Hialeah) 4-2
3. First Baptist (Naples) 6-0
4. University Christian (Jacksonville) 4-2
5. Holy Trinity Episcopal (Melbourne) 6-0
ARV: Foundation Academy (Winter Garden), Munroe (Quincy), Dade Christian (Miami), Orlando Christian Prep, Community School of Naples.

Class 1A
1. Baker 5-0
2. Madison County (Madison) 4-3
3. Hawthorne 5-0
4. Union County (Lake Butler) 6-0
5. Pahokee 4-1
ARV: Blountstown, Port St. Joe, Wildwood, Hilliard, Chipley.