USA Today Florida Network (state football poll – Week #6)

USA Today Florida Network (state football poll – Week #6)
Area teams in bold.

Class 8A
1. Venice 5-0 (9 first-place votes)
2. Seminole (Sanford) 5-1
3. Lake Mary 5-0
4. Treasure Coast 4-1
5. Bartram Trail (St. Johns) 4-1
6. Apopka 4-1
7. Vero Beach 4-1
8. Osceola (Kissimmee) 5-1
9. Riverview (Sarasota) 5-1
10. Creekside (St. Johns) 6-0
ARV: Deerfield Beach, Western (Davie), West Orange (Winter Garden), Palm Beach Central (Wellington), Palmetto (Miami).

Class 7A
1. St. Thomas Aquinas (Fort Lauderdale) 5-1 (6 first-place votes)
2. Dillard (Fort Lauderdale) 6-0 (3 first-place votes)
3. Niceville 6-0
4. Edgewater (Orlando) 5-1
5. Tampa Bay Tech 4-0
6. Buchholz (Gainesville) 4-1
7. Lakeland 4-1
8. Spruce Creek (Port Orange) 6-0
9. Viera 4-1
10. Doral Academy (Doral) 6-0
ARV: University (Orange City), Armwood (Seffner), Nease (Ponta Vedra), Martin County (Stuart), Homestead.

Class 6A
1. Jesuit (Tampa) 5-0 (9 first-place votes)
2. Miami Northwestern 4-2
3. Riverside (Jacksonville) 6-0
4. Naples 5-0
5. Jones (Orlando) 4-2
6. Dunbar (Fort Myers) 4-0
7. Mosley (Lynn Haven) 6-0
8. Hillsborough (Tampa) 3-2
9. Rickards (Tallahassee) 4-1
10. Vanguard (Ocala) 4-0
ARV: Auburndale, South Fort Myers, Lake Wales, Columbia (Lake City), Braden River (Bradenton).

Class 5A
1. Miami Central 3-2 (9 first-place votes)
2. American Heritage (Plantation) 2-2
3. Miami Killian 6-0
4. Rockledge 5-0
5. West Florida (Pensacola) 5-0
6. Raines (Jacksonville) 3-2
7. Satellite (Satellite Beach) 6-0
8. Zephyrhills 5-0
9. Ed White (Jacksonville) 4-0
10. Clearwater 5-1
ARV: Baker County (Glen St. Mary), Merritt Island, Stranahan (Fort Lauderdale), Terry Parker (Jacksonville), Clay (Green Cove Springs).

Class 4A
1. Bolles (Jacksonville) 6-0 (6 first-place votes)
2. Cocoa 3-1 (3 first-place votes)
3. Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale) 4-1
4. Gulliver Prep (Miami) 5-0
5. Lakewood (St. Peterburg) 5-0
ARV: The Villages Charter, LaSalle (Miami), Lemon Bay (Englewood), Booker T. Washington (Miami), Glades Central (Belle Glade).

Class 3A
1. Chaminade-Madonna (Hollywood) 4-1 (9 first-place votes)
2. Berkeley Prep (Tampa) 5-0
3. Miami Edison 3-1
4. Clearwater Central Catholic 4-1
5. Florida High (Tallahassee) 5-1
ARV: Lakeland Christian, Florida Christian (Miami), Trinity Catholic (Ocala), Benjamin (Palm Beach Gardens), Walton (DeFuniak Springs).

Class 2A
1. Trinity Christian (Jacksonville) 5-1 (8 first-place votes)
2. Champagnat Catholic (Hialeah) 3-2
3. First Baptist (Naples) 5-0
4. University Christian (Jacksonville) 3-2
5. Munroe (Quincy) 5-1 (1 first-place vote)
ARV: Foundation Academy (Winter Garden), Holy Trinity (Melbourne), Dade Christian (Miami), Orlando Christian Prep, Community School of Naples.

Class 1A
1. Baker 4-0 (9 first-place votes)
2. Madison County (Madison) 3-3
3. Hawthorne 5-0
4. Union County (Lake Butler) 5-0
5. Wildwood 3-1
ARV: Pahokee, Port St. Joe, Blountstown, Hilliard, Chipley.