USA Today Florida Network (state football poll – Week #5)

USA Today Florida Network (state football poll – Week #5)
Area teams in bold.

Class 8A
1. Venice 4-0 (8 first-place votes)
2. Seminole (Sanford) 5-0 (1 first-place vote)
3. Lake Mary 4-0
4. Treasure Coast 3-1
5. Bartram Trail (St. Johns) 4-1
6. Apopka 3-1
7. Vero Beach 3-1
8. Osceola (Kissimmee) 3-1
9. Riverview (Sarasota) 4-1
10. Deerfield Beach 3-2
ARV: Creekside (St. Johns), Western (Davie), West Orange (Winter Garden), Palm Beach Central (Wellington), Palmetto (Miami).

Class 7A
1. St. Thomas Aquinas (Fort Lauderdale) 4-1 (6 first-place votes)
2. Dillard (Fort Lauderdale) 5-0 (3 first-place votes)
3. Niceville 5-0
4. Edgewater (Orlando) 4-1
5. Tampa Bay Tech 4-0
6. Buchholz (Gainesville) 3-1
7. Lakeland 4-1
8. Spruce Creek (Port Orange) 5-0
9. Armwood (Seffner) 4-1
10. Viera 3-1
ARV: University (Orange City), Doral Academy, Gaither (Tampa), Nease (Ponta Vedra), Martin County (Stuart).

Class 6A
1. Jesuit (Tampa) 5-0 (8 first-place votes)
2. Miami Northwestern 4-1 (1 first-place vote)
3. Riverside (Jacksonville) 5-0
4. Naples 4-0
5. Jones (Orlando) 3-2
6. Dunbar (Fort Myers) 3-0
7. Mosley (Lynn Haven) 5-0
8. Hillsborough (Tampa) 2-2
9. Rickards (Tallahassee) 3-1
10. Vanguard (Ocala) 4-0
ARV: Auburndale, Pinellas Park (Largo), South Fort Myers, Lake Wales, Columbia (Lake City).

Class 5A
1. Miami Central 2-2 (9 first-place votes)
2. American Heritage (Plantation) 1-2
3. Miami Killian 5-0
4. Rockledge 4-0
5. West Florida (Pensacola) 4-0
6. Raines (Jacksonville) 2-2
7. Satellite (Satellite Beach) 5-0
8. Zephyrhills 4-0
9. Ed White (Jacksonville) 3-0
10. Clearwater 4-1
ARV: Baker County (Glen St. Mary), Merritt Island, Stranahan (Fort Lauderdale), Terry Parker (Jacksonville), Bishop Kenny (Jacksonville).

Class 4A
1. Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale) 4-0 (8 first-place votes)
2. Cocoa 3-1 (1 first-place vote)
3. Gulliver Prep (Miami) 4-0
4. Bolles (Jacksonville) 5-0
5. Lakewood (St. Peterburg) 5-0
ARV: Booker T. Washington (Miami), The Villages Charter, Glades Central (Belle Glade), LaSalle (Miami), Lemon Bay (Englewood).

Class 3A
1. Chaminade-Madonna (Hollywood) 3-1 (9 first-place votes)
2. Miami Edison 2-1
3. Berkeley Prep (Tampa) 4-0
4. Clearwater Central Catholic 4-1
5. Florida High (Tallahassee) 4-1
ARV: Lakeland Christian, Florida Christian (Miami), Tampa Catholic, Trinity Catholic (Ocala), Benjamin (Palm Beach Gardens).

Class 2A
1. Trinity Christian (Jacksonville) 5-0 (9 first-place votes)
2. Champagnat Catholic (Hialeah) 3-1
3. First Baptist (Naples) 4-0
4. Munroe (Quincy) 5-0
5. University Christian (Jacksonville) 3-2
ARV: Foundation Academy (Winter Garden), Holy Trinity (Melbourne), Dade Christian (Miami), Orlando Christian Prep, Community School of Naples.

Class 1A
1. Baker 3-0 (7 first-place votes)
2. Madison County 3-2 (2 first-place votes)
3. Wildwood 3-0
4. Hawthorne 4-0
5. Union County (Lake Butler) 4-0
ARV: Port St. Joe, Blountstown, Pahokee, Hilliard, Fort Meade.