USA Today Florida Network (state football poll – Week #4)

USA Today Florida Network (state football poll – Week #4)
Area teams in bold.

Class 8A
1. Venice 3-0 (8 first-place votes)
2. Seminole (Sanford) 4-0 (1 first-place vote)
3. Treasure Coast 3-0
4. Apopka 3-0
5. Lake Mary 3-0
6. Deerfield Beach 3-1
7. Bartram Trail (St. Johns) 3-1
8. Columbus (Miami) 1-2
9. Vero Beach 2-1
10. Western (Davie) 3-1
ARV: Creekside (St. Johns), West Orange (Winter Garden), Osceola (Kissimmee), Riverview (Sarasota), Palm Beach Central (Wellington).

Class 7A
1. St. Thomas Aquinas (Fort Lauderdale) 3-1 (6 first-place votes)
2. Dillard (Fort Lauderdale) 4-0 (3 first-place votes)
3. Niceville 4-0
4. Edgewater (Orlando) 3-1
5. Tampa Bay Tech 3-0
6. Buchholz (Gainesville) 3-1
7. Lake Gibson (Lakeland) 2-2
8. Lakeland 3-1
9. Spruce Creek (Port Orange) 4-0
10. Armwood (Seffner) 3-1
ARV: Gaither (Tampa), Viera, Bartow, University (Orange City), Doral Academy.

Class 6A
1. Jesuit (Tampa) 4-0 (8 first-place votes)
2. Miami Northwestern 3-1 (1 first-place vote)
3. Riverside (Jacksonville) 4-0
4. Naples 2-0
5. Jones (Orlando) 2-2
6. Dunbar (Fort Myers) 3-0
7. St. Augustine 2-1
8. Mosley (Lynn Haven) 4-0
9. Hillsborough (Tampa) 2-2
10. Rickards (Tallahassee) 3-1
ARV: Vanguard (Ocala), Columbia (Lake City), Pinellas Park (Largo), South Fort Myers, Auburndale.

Class 5A
1. Miami Central 2-2 (9 first-place votes)
2. American Heritage (Plantation) 1-2
3. Miami Killian 4-0
4. Rockledge 4-0
5. Raines (Jacksonville) 2-1
6. West Florida (Pensacola) 3-0
7. Baker County (Glen St. Mary) 3-1
8. Satellite (Satellite Beach) 4-0
9. Merritt Island 4-0
10. Zephyrhills 4-0
ARV: Clearwater, Nature Coast Tech (Brooksville), Clay (Green Cove Springs), Stranahan (Fort Lauderdale), Sebring.

Class 4A
1. Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale) 3-0 (9 first-place votes)
2. Gulliver Prep (Miami) 3-0
3. Bolles (Jacksonville) 4-0
4. Cocoa 2-1
5. Lakewood (St. Peterburg) 4-0
ARV: Booker T. Washington (Miami), The Villages, Glades Central (Belle Glade), LaSalle (Miami), Lemon Bay (Englewood).

Class 3A
1. Chaminade-Madonna (Hollywood) 3-1 (9 first-place votes)
2. Miami Edison 2-1
3. Berkeley Prep (Tampa) 4-0
4. Florida State (Tallahassee) 4-0
5. Clearwater Central Catholic 3-1
ARV: Lakeland Christian, Calvary Christian (Clearwater), Tampa Catholic, Florida Christian (Miami).

Class 2A
1. Trinity Christian (Jacksonville) 4-0 (9 first-place votes)
2. Champagnat Catholic (Hialeah) 3-1
3. University Christian (Jacksonville) 3-1
4. First Baptist (Naples) 3-0
5. Munroe (Quincy) 4-0
ARV: Dade Christian (Miami), Foundation Academy (Winter Garden), Holy Trinity (Melbourne), John Carroll Catholic (Fort Pierce), Bradenton Christian.

Class 1A
1. Baker 2-0 (9 first-place votes)
2. Wildwood 2-0
3. Madison County (Madison) 2-2
4. Hawthorne 3-0
5. Union County (Lake Butler) 3-0
ARV: Pahokee, Port St. Joe, Fort Meade, Blountstown, Hilliard.