USA Today Florida Network (state football poll – Week #3)

Area teams in bold.
First-place votes in parenthesis

Class 8A
1. Venice 2-0 (8)
2. Seminole (Sanford) 3-0 (1)
3. Treasure Coast 2-0
4. Apopka 3-0
5. Lake Mary 3-0
6. Deerfield Beach 2-1
7. Bartram Trail (St. Johns) 2-1
8. Columbus (Miami)
9. Vero Beach 1-1
10. Western (Davie) 1-1
ARV: Creekside (St. Johns), West Orange (Winter Garden), Osceola (Kissimmee), Riverview (Sarasota), Sarasota.

Class 7A
1. St. Thomas Aquinas (Fort Lauderdale) 2-1 (6)
2. Dillard (Fort Lauderdale) 3-0 (3)
3. Lakeland 3-0
4. Niceville 3-0
5. Buchholz (Gainesville) 3-0
6. Tampa Bay Tech 3-0
7. Edgewater (Orlando) 2-1
8. Spruce Creek (Port Orange) 3-0
9. Armwood (Seffner) 2-1
10. Gaither (Tampa) 2-1
ARV: Viera, Lake Gibson (Lakeland), Atlantic (Delray Beach), Crestview, Bartow.

Class 6A
1. Jesuit (Tampa) 3-0 (7)
2. Miami Northwestern 2-1 (2)
3. Riverside (Jacksonville) 3-0
4. Jones (Orlando) 2-1
5. Naples 2-0
6. Lincoln (Tallahassee) 2-1
7. Lake Minneola 2-1
8. Hillsborough (Tampa) 2-1
9. Dunbar (Fort Myers) 2-0
10. St. Augustine 2-1
ARV: Rickards (Tallahassee), Vanguard (Ocala), Columbia (Lake City), Mosley, Pinellas Park (Largo).

Class 5A
1. Miami Central 1-2 (8)
2. American Heritage (Plantation) 1-2 (1)
3. Miami Killian 3-0
4. Rockledge 3-0
5. Raines (Jacksonville) 1-1
6. West Florida (Pensacola) 2-0
7. Baker County (Glen St. Mary) 2-1
8. Satellite 3-0
9. Sebring 2-1
10. Suwannee (Live Oak) 2-0
ARV: Merritt Island, Clearwater, Zephyrhills, Nature Coast Tech (Brooksville), Clay (Green Cove Springs), Stranahan (Fort Lauderdale).

Class 4A
1. Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale) 2-0 (9)
2. Gulliver Prep (Miami) 2-0
3. Bolles (Jacksonville) 3-0
4. Cocoa 2-1
5. Lakewood (St. Petersburg)
ARV: Booker T. Washington (Miami0, The Villages, Glades Central (Belle Glade), LaSalle (Miami), Lemon Bay (Englewood).

Class 3A
1. Chaminade-Madonna (Hollywood) 2-1 (9)
2. Miami Edison 2-1
3. Berkeley Prep (Tampa) 3-0
4. Florida High (Tallahassee) 4-0
5. Clearwater Central Catholic 2-1
ARV: Lakeland Christian, Calvary Christian (Clearwater), Tampa Catholic, Benjamin (Palm Beach Gardens), First Academy (Orlando).

Class 2A
1. Trinity Christian (Jacksonville) 3-0 (9)
2. Champagnat Catholic (Hialeah) 2-1
3. Foundation Academy (Winter Garden) 1-0
4. University Christian (Jacksonville) 2-1
5. First Baptist (Naples) 2-0
ARV: Munroe (Quincy), Dade Christian (Miami), Holy Trinity (Melbourne), St. John Paul II (Tallahassee), John Carroll Catholic (Fort Pierce)

Class 1A
1. Madison County (Madison) 1-1 (6)
2. Baker 1-0 (3)
3. Wildwood 1-0
4. Hawthorne 2-0
5. Fort Meade 2-0
ARV: Pahokee, Union County (Lake Butler), Port St. Joe, Blountstown, Lafayette (Mayo).