West Nassau’s Deebo Coleman Named Florida Mr. Basketball

GAINESVILLE (April 2) – Dallan “Deebo” Coleman, a 6-6 senior guard from West Nassau High School in Callahan has been named the 2021 Florida Dairy Farmers Mr. Basketball in a final round of voting by a statewide panel of high school basketball coaches and media representatives

The Georgia Tech University signee, who earlier this month was named the Class 4A Player-of-the-Year, averaged 24.7 points, 9.0 rebounds, 4.2 assists and 2.2 steals per game in leading his team to a 20-12 record and a spot in the Class 4A Final Four.

Coleman tallied 10 of the 21 first-place votes and 138 points to finish ahead of Class 6A POY

Tre Carroll of Charlotte, who had five first-place votes and 121 points.
Class 7A POY Mike James of Oak Ridge finished third (95), followed by Class 3A POY Emanuel Sharp of Bishop McLaughlin (69), Class 2A POY Aaron Jones of Evangelical Christian (42), Class 5A POY Tony Green of Naples (35) and Class 1A POY Joe Poyser of Wildwood (24).

The Florida Dairy Farmers High School Sports Awards program exemplifies Florida Dairy Farmers’ commitment to the state’s youth. These awards honor the state’s top athletes and coaches in all 30 FHSAA sanctioned sports. The program also emphasizes to young people the importance of keeping dairy products a primary part of their diet in their overall nutrition plan.

2021 FINAL VOTING RESULTS (Area winners in bold)

Player Total Points 1st-place Votes
Deebo Coleman 138 10
Tre Carroll 121 5
Mike James 95 4
Emanuel Sharp 69 0
Aaron Jones 42 1
Tony Green 35 0
Joe Poyser 24 1

NOTE: The Mr. Basketball Award was sponsored by Florida Sports News, Inc., from 1983 to 1992

Past Mr. Basketball Winners:

1983 – Frank Ford, Kissimmee Osceola
1984 – Vernon Maxwell, Gainesville Buchholz
1985 – Toney Mack, Brandon
1986 – Chris Corchiani, Hialeah Miami Lakes
1987 – Chris Corchiani, Hialeah Miami Lakes
1988 – Johnny Walker, Quincy Shanks
1989 – Douglas Edwards, Miami Senior
1990 – Clifford Rozier, Bradenton Southeast
1991 – Steve Edwards, Miami Senior
1992 – Steve Edwards, Miami Senior
1993 – James Collins, Jacksonville Jackson
1994 – LeRon Williams, Bradenton Southeast
1995 – Vince Carter, Daytona Beach Mainland
1996 – Luke Barnes, South Miami
1997 – Jason Pryor, Fort Walton Beach
1998 – Teddy Dupay, Cape Coral Mariner
1999 – Casey Sanders, Tampa Prep
2000 – Orien Greene, Gainesville
2001- Adrian McPherson, Bradenton Southeast
2002 – Amare Stoudemire, Orlando Cypress Creek
2003 – Chris Richard, Lakeland Kathleen
2004 – Darius Washington, Orlando Edgewater
2005 – Keith Brumbaugh, Deland
2006 – Nick Calathes, Winter Park Lake Howell
2007 – Nick Calathes, Winter Park Lake Howell
2008 – Ray Shipman, Miami Monsignor Pace
2009 – Brandon Knight, Ft. Lauderdale Pine Crest
2010 – Brandon Knight, Ft. Lauderdale Pine Crest
2011 – Austin Rivers, Winter Park
2012 – Joel Berry II, Lake Highland Preparatory
2013 – Joel Berry II, Lake Highland Preparatory
2014 – Joel Berry II, Lake Highland Preparatory
2015 – Antonio Blakeney, Orlando Oak Ridge
2016 – Tony Bradley, Bartow
2017 – Kevin Knox, Tampa Catholic
2018 – Vernon Carey, Jr., NSU University School
2019 – Vernon Carey, Jr., NSU University School
2020 – Isaiah Adams, Jacksonville Paxon School