FHSAA Boys Basketball regional playoffs – Thursday, Feb. 18

District tournament results

Region Quarterfinals

7A-Region 1
Bartram Trail (St. Johns) 55, Lake Mary 25
Seminole (Sanford) 69, Oakleaf (Orange Park) 44

6A-Region 1
Columbia (Lake City) 96, Tate (Cantonment) 73
Fletcher (Neptune Beach) 60, Mainland (Daytona Beach) 52
Forest (Ocala) 48, Fleming Island (Orange Park) 43

5A-Region 1
Robert E. Lee (Jacksonville) 81, St. Augustine 47
Ponte Vedra 60, Terry Parker (Jacksonville) 39

5A-Region 2
Leesburg 82, Land O’Lakes 76

4A-Region 1
West Nassau (Callahan) 57, Bishop Kenny (Jacksonville) 44
Paxon (Jacksonville) 71, Bolles (Jacksonville) 65 (OT)

4A-Region 2
Santa Fe (Alachua) 58, Central (Brooksville) 37
Eastside bye over The Villages
Eustis 39, Nature Coast Tech (Brooksville) 36

3A-Region 1
Andrew Jackson (Jacksonville) 82, Florida High (Tallahassee) 65
Bishop Snyder (Jacksonville) 63, Maclay (Tallahassee) 58
Trinity Prep (Winter Park) 68, P.K. Yonge (Gainesville) 66 (OT)
First Academy (Orlando) 60, St. Joseph Academy (St. Augustine) 45

2A-Region 1
FAMU (Tallahassee) 82, Redeemer Christian (Ocala) 45
St. John Paul II (Tallahassee) 63, Saint Francis Catholic Academy (Gainesville) 56
University Christian (Jacksonville) 45, North Florida Educational Institute (Jacksonville) 41
Impact Christian Academy (Jacksonville) 68, Christ’s Church Academy (Jacksonville) 44

2A-Region 3
Mount Dora Christian Academy 71, Calvay Christian Academy (Ormond Beach) 51
Central Florida Christian Academy (Ocoee) 71, Halifax Academy (Daytona Beach) 16

Region Semifinals

1A-Region 3
Madison County 48, Bell 32
Trenton 77, Hamilton County (Jasper) 75

1A-Region 4
Hawthorne 54, Vanguard (Lake Wales) 39
Wildwood 79, Williston 42

Tuesday, February 23 (Region Semifinals)

7A-Region 1
Bartram Trail (St. Johns) (14-13) at Seminole (Sanford) (15-7)

6A-Region 1
Columbia (Lake City) (19-5) at Lincoln (Tallahassee) (13-6)
Fletcher (Neptune Beach) (19-9) at Forest (Ocala) (16-6)

5A-Region 1
Robert E. Lee (Jacksonville) (18-9) at Ponte Vedra (22-4)

5A-Region 2
Leesburg (14-4) at Fivay (Hudson) (23-2)

4A-Region 1
Paxon (Jacksonville) (20-7) at West Nassau (Callahan) (18-11)

4A-Region 2
Eastside (Gainesville) (21-2) at Santa Fe (Alachua) (17-5)
Eustis (10-11) at Lake Highland Prep (Orlando) (12-7)

3A-Region 1
Andrew Jackson (Jacksonville) (17-6) at Bishop Snyder (Jacksonville) (20-8)

2A-Region 1
University Christian (Jacksonville) (16-11) at Impact Christian Academy (Jacksonville) (17-8)

2A-Region 3
Mount Dora Christian Academy (21-6) at Central Florida Christian Academy (Ocoee) (20-7)

Region Finals

1A-Region 3
Madison County (13-7) at Trenton (14-14)

1A-Region 4
Hawthorne (13-9) at Wildwood (20-7)