2020 FHSAA district volleyball tournaments

Here are the FHSAA district volleyball tournament match-ups involving teams in The Prep Zone’s coverage area:

5-1A at Lafayette (Mayo)
Oct 12
5 Hilliard 3, 4 Hamilton County (Jasper) 0

Oct 13
5 Hilliard 3, 1 Madison County 0
2 Lafayette (Mayo) 3, 3 Taylor County (Perry) 1

Oct 15
2 Lafayette (Mayo) 3, 5 Hilliard 2 (Championship game)

6-1A at Bell
Oct 12
4 Dixie County (Cross City) 3, 5 Fort White 0

Oct 13
1 Union County (Lake Butler) 1, 4 Dixie County (Cross City) 0 (forfeit)
2 Bell 3, 3 Branford 0

Oct 15
2 Bell 3, 1 Union County (Lake Butler) 1 (Championship game)

7-1A at Williston
Oct 12
5 Trenton 3, 4 Bronson 0

Oct 13
5 Trenton 3, 1 Chiefland 0
2 Newberry 3, 3 Williston 1

Oct 15
2 Newberry 3, 5 Trenton 0 (Championship game)

8-1A at TBA
Oct 13
1 Crescent City 3, 4 Hawthorne 0
2 Fort Meade 3, 3 Wildwood 1

Oct 15
1 Crescent City 3, 2 Fort Meade 1 (Championship game)

1-2A at North Florida Christian (Tallahassee)
Oct 12
4 Community Christian (Jacksonville) 3, 5 NFC (Tallahassee) 0
2 Aucilla Christian (Monticello) 3, 7 FAMU (Tallahassee) 0
6 Rocky Bayou Christian (Niceville) 3, 3 Wakulla Christian (Crawfordville) 0

Oct 13
1 St John Paul II (Tallahassee) 3, 4 Community Christian (Jacksonville) 2
2 Aucilla Christian (Monticello) 3, 6 Rocky Bayou Christian (Niceville) 0

Oct 15
1 St. Johns Paul II (Tallahassee) 3, 2 Aucilla Christian (Monticello) 2 (Championship game)

2-2A at Harvest Community (Jacksonville)
Oct 13
2 Eagle’s View (Jacksonville) 3, 3 Beaches Chapel (Jacksonville) 1

Oct 15
Championship
1 Harvest Community (Jacksonville) 3, 2 Eagle’s View (Jacksonville) 0 (Championship game)

3-2A at St. Johns Country Day (Orange Park)
Oct 13
1 St. Johns Country Day (Orange Park) 3, 4 Peniel Baptist (Palatka) 0
3 Christ’s Church Academy (Jacksonville) 3, 2 First Coast Christian (Jacksonville) 0

Oct 15
3 Christ’s Church Academy (Jacksonville) 3, 1 St. Johns Country Day (Orange Park) 2 (Championship game)

4-2A at Meadowbrook Academy (Ocala)
Oct 12
4 St. John Lutheran (Ocala) 3, 5 St. Francis Catholic Academy (Gainesville) 0
3 Seven Rivers Christian (Lecanto) 3, 6 Countryside Christian (Gainesville) 1

Oct 13
4 St. John Lutheran (Ocala) 3, 1 Redeemer Christian School (Ocala) 1
2 Meadowbrook Academy (Ocala) 3, 3 Seven Rivers Christian (Lecanto) 1

Oct 15
4 St. John Lutheran (Ocala) 3, Meadowbrook Academy (Ocala) 2 (Championship game)

5-2A at Mount Dora Christian
Oct 13
4 First Academy-Leesburg 3, 5 Trinity Christian (Deltona) 0

Oct 15
4 First Academy-Leesburg 3, 1 Calvary Christian Academy 0
2 Mount Dora Christian 3, 6 Lake Mary Prep 0

Oct 16
2 Mount Dora Christian 3, 4 First Academy-Leesburg (Championship game)

1-3A at Florida High (Tallahassee)
Oct 15
5 Florida High (Tallahassee) 3, 4 Maclay (Tallahassee) 0

Oct 16
5 Florida High (Tallahassee) 3, 1 Oak Hall (Gainesville) 2
2 Pensacola Catholic 3, 3 P.K. Yonge (Gainesville) 0

Oct 17
5 Florida High (Tallahassee) vs. 2 Pensacola Catholic (Championship game)

2-3A at Episcopal (Jacksonville)
Oct 12
4 Episcopal (Jacksonville) 3, 5 Bishop Snyder (Jacksonville) 0
7 University Christian (Jacksonville) 3, 2 Baldwin 0
6 Providence (Jacksonville) 3, 3 Wolfson (Jacksonville) 0

Oct 13
4 Episcopal (Jacksonville) 3, 1 Trinity Christian (Jacksonville) 2
6 Providence (Jacksonville) 3, 7 University Christian (Jacksonville) 0

Oct 15
6 Providence (Jacksonville) 3, 4 Episcopal (Jacksonville) 0 (Championship game)

3-3A at TBA
Oct 12
4 Father Lopez (Daytona Beach) 3, 5 St. Joseph Academy (St. Augustine) 0

Oct 13
4 Father Lopez (Daytona Beach) 3, 1 Interlachen 0
3 Trinity Catholic (Ocala) 3, 2 Taylor (Pierson) 0

Oct 15
3 Trinity Catholic (Ocala) 3, 4 Father Lopez (Daytona Beach) 0 (Championship game)

2-4A at Suwannee (Live Oak)
Oct 13
1 Marianna 3, 4 Godby (Tallahassee) 0
3 Santa Fe (Alachua) 3, 2 Suwannee (Live Oak) 0

Oct 15
3 Santa Fe (Alachua) 3, 1 Marianna 0 (Championship game)

3-4A at Yulee
Oct 12
4 Keystone Heights 3, 5 Eastside (Gainesville) 0
2 Fernandina Beach 3, 7 West Nassau (Callahan) 0
3 Yulee 3, 6 Bradford (Starke) 0

Oct 13
1 Baker County (Glen St. Mary) 3, 4 Keystone Heights 0
3 Yulee 3, 2 Fernandina Beach 1

Oct 15
3 Yulee 3, 1 Baker County (Glen St. Mary) 1 (Championship game)

4-4A at Bishop Kenny (Jacksonville)
Oct 13
5 Raines (Jacksonville) 3, 4 Ribault (Jacksonville) 0 5

Oct. 14
5 Raines (Jacksonville) 3, 1 Ed White (Jacksonville) 2
3 Bishop Kenny (Jacksonville) 3, 2 Bolles (Jacksonville) 0

Oct 15
3 Bishop Kenny (Jacksonville) 3, 5 Raines (Jacksonville) 0 (Championship game)

5-4A at The Villages
Oct 12
5 Crystal River 3, 4 South Sumter (Bushnell) 0
6 Citrus (Inverness) 3, 3 The Villages 1

Oct 13
5 Crystal River 3, 1 Dunnellon 0
2 North Marion (Citra) 3, 6 Citrus (Inverness) 0

Oct 15
5 Crystal River 3, 2 North Marion (Citra) 1 (Championship game)

6-4A at Weeki Wachee
Oct 12
4 Weeki Wachee 3, 5 Cypress Creek (Wesley Chapel) 0
2 Hudson 3, 7 Central (Brooksville) 0
6 Wesley Chapel 3, 3 Nature Coast Tech (Brooksville) 0

Oct 13
4 Weeki Wachee 3, 1 Hernando (Brooksville) 0
6 Wesley Chapel 3, 2 Hudson 0

Oct 15
4 Weeki Wachee 3, 6 Wesley Chapel 1 (Championship game)

9-4A at Tavares
Oct 12
4 Tavares 3, 5 Mount Dora 0
7 Menendez (St. Augustine) 3, 2 Umatilla 0
6 Eustis 3, 3 Palatka 1

Oct 13
4 Tavares 3, 1 Atlantic (Port Orange) 1
7 Menendez (St. Augustine) 3, 6 Eustis 0

Oct 15
4 Tavares 3, 7 Menendez (St. Augustine) 0 (Championship game)

3-5A at Stanton (Jacksonville)
Oct 12
4 Middleburg 3, 5 Westside (Jacksonville) 0
2 Orange Park 3, 7 Paxon (Jacksonville) 0
6 Stanton (Jacksonville) 3, 3 Lee (Jacksonville) 0

Oct 13
1 Ridgeview (Orange Park) 3, 4 Middleburg 2
2 Orange Park 3, 6 Stanton (Jacksonville) 1

Oct 15
1 Ridgeview (Orange Park) 3, 2 Orange Park 0 (Championship game)

4-5A at St. Augustine
Oct 12
4 Ponte Vedra 3, 5 St. Augustine 0

Oct 13
4 Ponte Vedra 3, 1 Clay (Green Cove Springs) 0
2 Seabreeze (Daytona Beach) 3, 3 Terry Parker (Jacksonville) 0

Oct 15
4 Ponte Vedra 3, 2 Seabreeze (Daytona Beach) 0 (Championship game)

5-5A at Belleview
Oct 12
2 Vanguard (Ocala) 3, 3 Belleview 0

Oct 15
2 Vanguard (Ocala) 3, 1 Lake Weir (Ocala) 0 (Championship game)

6-5A at Leesburg
Oct 13
1 Lake Minneola 3, 4 Leesburg 0
3 Pine Ridge (Deltona) 3, 2 Deltona 1

Oct 15
3 Pine Ridge (Deltona) XX, 1 Lake Minneola XX (Championship game)

4-6A at Creekside (St. Johns)
Oct 12
4 First Coast (Jacksonville) 3, 5 Englewood (Jacksonville) 2
3 Fletcher (Neptune Beach) 3, 6 Atlantic Coast (Jacksonville) 1

Oct 13
1 Fleming Island (Orange Park) 3, 4 First Coast (Jacksonville) 0
2 Creekside (St. Johns) 3, 3 Fletcher (Neptune Beach) 1

Oct. 15
2 Creekside (St. Johns) 3, 1 Fleming Island (Orange Park) 1 (Championship game)

5-6A at Gainesville
Oct 13
2 Forest (Ocala) 3, 3 Buchholz (Gainesville) 1

Oct 15
2 Forest (Ocala) 3, 1 Gainesville 0 (Championship game)

6-6A at New Smyrna Beach
Oct 13
3 South Lake (Groveland) 3, 2 Mainland (Daytona Beach) 0

Oct 15
1 New Smyrna Beach 3, 3 South Lake (Groveland) 0 (Championship game)

1-7A at Sandalwood (Jacksonville)
Oct 13
3 Mandarin (Jacksonville) 3, 2 Oakleaf (Orange Park) 1

Oct 15
3 Mandarin (Jacksonville) 3, 1 Sandalwood (Jacksonville) 0 (Championship game)

2-7A at Bartram Trail (St. Johns)
Oct 13
2 Nease (Ponte Vedra) 3, 3 Flagler Palm Coast 1

Oct 15
1 Bartram Trail (St. Johns) 3, 2 Nease (Ponte Vedra) 0 (Championship game)

4-7A at University (Orange City)
Oct 13
2 DeLand 3, 3 Spruce Creek (Port Orange) 0

Oct 14
2 DeLand 3, 1 University (Orange City) 0 (Championship game)

5-7A at East Ridge (Clermont)
Oct 13
3 East Ridge (Clermont) 3, 2 West Port (Ocala) 0

Oct 15
3 East Ridge (Clermont) 3, 1 Apopka 0