2020 Miracle Sports state softball rankings – Poll #3

Area teams in bold

CLASS 7A
1. Bradenton Lakewood Ranch 7-0
2. Orange Park Oakleaf 6-0
3. Lake Worth Park Vista 9-0
4. Windermere 7-0
5. Miami Palmetto 7-0
6. Tampa Alonso 6-0
7. Altamonte Springs Lake Brantley 8-0
8. St. Johns Bartram Trail 5-1
9. Clermont East Ridge 6-0
10. Jupiter 5-1
10. Lithia Newsome 5-1
Honorable mention: Oviedo Hagerty 8-2, Orlando Lake Nona 7-0, Winter Park 7-0, Palm Beach Gardens 5-2, Apopka 5-2, Tampa Steinbrenner 9-2, Jacksonville Mandarin 4-2, Oviedo 8-2, Orlando Olympia 7-1, DeLand 5-1, Kissimmee Osceola 6-2, Davie Western 5-2.

CLASS 6A
1. Cooper City 6-0
2. Boca Raton Olympic Heights 8-0
3. Winter Springs 6-1
4. Tallahassee Lincoln 8-1
5. Melbourne 7-1
6. Land O’Lakes Sunlake 6-1
7. St. John’s Creekside 5-1
8. Plant City Durant 5-0
9. Bartow 6-2
10. Viera 5-1
Honorable mention: Jacksonville Atlantic Coast 4-1, Royal Palm Beach 8-0, New Port Richey Mitchell 5-1, Pinellas Park 5-1, Miami Goleman 8-0, Bradenton Braden River 6-2, Venice 7-2.

CLASS 5A
1. Fort Myers 6-0
2. Gainesville 5-0
3, Naples 7-0
4. New Port Richey River Ridge 6-1
5. Pembroke Pines Charter 5-2
6. Palm Bay Bayside 5-1
7. Tampa Jefferson 6-2
8. Punta Gorda Charlotte 5-2
9. Lake City Columbia 7-3
10. North Fort Myers 6-2
Honorable mention: St. Petersburg 5-2, Lecanto 3-1, Estero 3-2, Hillsborough 4-2, Miami Southridge 4-2, Melbourne Eau Gallie 6-3, Pace 4-2.

CLASS 4A
1. Belleview 9-0
2. Lake Wales 6-1
3. Orange Park Ridgeview 6-1
4. Pensacola West Florida 6-1
5. Brooksville Nature Coast 7-0
6. Dunedin 9-0
7. Key West 5-1
8. Tampa Robinson 8-2
9. Sebring 6-2
10. Crawfordville Wakulla 5-1
Honorable mention: Rockledge 4-2, Brooksville Hernando 5-2, Inverness Citrus 5-2, Titusville 5-2, LaBelle 8-1, Jacksonville Bishop Kenny 4-2.

CLASS 3A
1. Coral Springs Charter 5-1
2. Callahan West Nassau 5-0
3. West Palm Beach Oxbridge Academy 7-2
4. Alachua Santa Fe 6-1
5. Tampa Academy of Holy Names 5-1
6. Tallahassee Florida High 4-0-1
7. Belle Isle Cornerstone Charter 6-2
8. Palatka 7-1
9. Orlando The First Academy 7-1
10. Frostproof 5-1
Honorable mention: Keystone Heights 5-2, Marianna 5-2, Baldwin 4-2, Jacksonville Providence 4-2, Cocoa 5-2, Wesley Chapel Cypress Creek 5-2, Miami Westminster 2-2, Montverde Academy 5-3.

CLASS 2A
1. Homestead Colonial Christian 6-0
2. St. Petersburg Canterbury 9-3
3. Orlando Faith Christian 8-0
4. Melbourne Holy Trinity 7-1
5. Tallahassee North Florida Christian 5-2
6. Orange Park St. Johns Country Day 5-1
7. Seffner Christian 7-2
8. Jacksonville Trinity Christian 2-3
9. Naples Seacrest Country Day 3-4
10. Indian Rocks Christian 6-2
Honorable mention: St. Petersburg Admiral Farragut 4-4, Mount Dora Christian 6-5, Vero Beach Master’s Academy 4-3, Winter Garden Foundation Academy 4-1, Miami Florida Christian 4-2, Belle Glade Glades Day 4-3, Marathon 4-4.

CLASS 1A
1. Trenton 8-0
2. Wewahitchka 7-0
3. Cross City Dixie County 6-1
4. Jay 6-2
5. Holmes County 8-3
6. Milton Central 3-1
7. Mayo Lafayette 7-2
8. Baker 4-2
9. Madison County 3-3
10. Fort Meade 5-3
Honorable mention: Liberty County 4-3, Hilliard 2-2, Branford 3-2, Chipley 4-3, Williston 3-3.