2020 Miracle Sports state softball rankings – Poll #2

Area teams in bold

CLASS 7A
1. Bradenton Lakewood Ranch 5-0
2. Orange Park Oakleaf 4-0
3. Lake Worth Park Vista 6-0
4. Lithia Newsome 3-0
5. Jupiter 4-0
6. Windermere 4-0
7. Miami Palmetto 3-0
8. Tampa Alonso 5-0
9. Altamonte Springs Lake Brantley 7-0
10. Apopka 4-1
Honorable mention:  St. Johns Bartram Trail 3-1; Palm Beach Gardens 3-1; Wellington 3-1; Clermont East Ridge 4-0; Orlando Lake Nona 4-0; Winter Park 4-0; Oviedo Hagerty 5-2; Jacksonville Mandarin 4-1; Tampa Steinbrenner 6-2.

CLASS 6A
1. Winter Springs 5-0
2. Land O’Lakes Sunlake 6-0
3. Cooper City 3-0
4. Bartow 3-1
5. Tallahassee Lincoln 6-1
6. Melbourne 5-1
7. Jacksonville Atlantic Coast 3-0
8. Venice 4-1
9. St. Johns Creekside 3-1
10. Viera 3-1
Honorable mention: Royal Palm Beach 5-0; Palm Beach Gardens Dwyer 4-1; Miami Goleman 7-0; Boca Raton Olympic Heights 5-0; Plant City Durant 3-0; Doral Academy 4-2.

CLASS 5A
1. New Port Richey River Ridge 4-0
2. Gainesville 2-0
3. Fort Myers 3-0
4. Pembroke Pines Charter 3-1
5. Naples 5-0
5. Estero 2-1
6. Punta Gorda Charlotte 2-1
7. Auburndale 4-1
8. Lake City Columbia 3-1
9. Hillsborough 4-0
10. Lecanto 3-0
Honorable mention: Miami Southridge 4-0; Stuart South Fork 3-1; Tampa Jefferson 4-1; Palm Bay Bayside 4-1; Eau Gallie 4-2; Pace 4-2.

CLASS 4A
1. Lake Wales 4-0
2. Belleview 6-0
3. Orange Park Ridgeview 4-1
4. Rockledge 3-1
5. Key West 5-0
6. Sebring 4-1
7. Pensacola West Florida 4-1
8. Eagle Lake Lake Region 3-3
9. Dunedin 6-0
10. Brooksville Nature Coast 3-0
Honorable mention: Crawfordville Wakulla 5-1; Pompano Beach 5-1; Crystal River 3-1; Ocala Lake Weir 4-1; Jacksonville Bishop Kenny 3-1.

CLASS 3A
1. Coral Springs Charter 2-0
2. West Palm Beach Oxbridge Academy 5-1
3. Callahan West Nassau 3-0
4. Tampa Academy of Holy Names 5-0
5. Alachua Santa Fe 3-0
6. Belle Isle Cornerstone Charter 4-1
7. Tallahassee Florida High 2-0
8. Keystone Heights 4-1
9. Marianna 4-2
10. Miami Westminster 1-2
Honorable mention: Lakeland McKeel Academy 4-2; Montverde Academy 3-1; Jacksonville Providence 2-1; Baldwin 2-2; Palatka 2-1.

CLASS 2A
1. Homestead Colonial Christian 5-0
2. Tallahassee North Florida Christian 5-0
3. St. Petersburg Canterbury 8-2
4. Jacksonville Trinity Christian 1-1
5. Orange Park St. Johns Country Day 4-0
6. St. Petersburg Admiral Farragut 4-3
7. Mount Dora Christian 4-3
8. Vero Beach Master’s Academy 4-0
9. Indian Rocks Christian 5-1
10. Melbourne Holy Trinity 5-0
Honorable mention: Miami Florida Christian 4-1; Orlando Faith Christian 5-0; Winter Garden Foundation Academy 3-0; Marathon 3-2; Naples Seacrest Country Day 3-3; Belle Glade Glades Day 3-2.

CLASS 1A
1. Trenton 6-0
2. Wewahitchka 4-0
3. Cross City Dixie County 3-0
4. Hilliard 2-0
5. Milton Central 3-0
6. Mayo Lafayette 4-2
7. Bell 3-1
8. Baker 3-1
9. Madison County 2-2
10. Bonifay Holmes County 5-3
Honorable mention: Branford 2-0; Williston 2-2; Liberty County 3-2; Fort Meade 4-3.