Miracle Sports state softball rankings – Poll #11 (FINAL)

Final poll for 2019

Area teams in bold

ALL-CLASSIFICATION
1. Winter Springs (8A) 31-0
2. Bradenton Lakewood Ranch (8A) 30-1
3. Coral Springs Charter (5A) 29-1
4. Orange Park Oakleaf (8A) 25-5
5. Lake Worth Park Vista (9A) 29-3
6. Sebring (6A) 21-1
7. Trenton (1A) 27-0
8. Jacksonville Trinity Christian Academy (4A) 20-6
9. Lithia Newsome (9A) 23-5
10. Eagle Lake Lake Region (7A) 22-9

CLASS 9A
*1. Lake Worth Park Vista 29-3
2. Lithia Newsome 23-5
3. Apopka 27-2
4. Palm Beach Gardens 22-6
5. Port Orange Spruce Creek 25-5
6. Pembroke Pines West Broward 23-5
7. Jacksonville Mandarin 24-3
8. Miami Coral Reef 21-10
9. Altamonte Springs Lake Brantley 19-7
10. Palm Harbor University 20-9
Honorable mention: Coral Gables 17-10, Oviedo 17-11, Orlando Timber Creek 17-8, Orlando Dr. Phillips 21-6, Hialeah American 18-6, Winter Garden West Orange 15-13.

CLASS 8A
*1. Winter Springs 31-0
2. Bradenton Lakewood Ranch 30-1
3. Orange Park Oakleaf 25-5
4. Cooper City 19-7-1
5. Wellington 25-3
6. Bartow 25-4
7. Tarpon Springs East Lake 27-2
8. Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas 17-8
9. Clermont East Ridge 22-8
10. Oviedo Hagerty 20-10
Honorable mention: Tampa Sickles 22-8, Lakeland George Jenkins 17-10, Tallahassee Chiles 21-8, Plant City 20-5, St. Cloud 19-8-1.

CLASS 7A
*1. Eagle Lake Lake Region 22-9
2. St. Johns Creekside 25-5
3. Doral Academy 22-5
4. Fort Myers 26-5
5. Land O’Lakes Sunlake 24-3
6. Gainesville 19-8
7. Pembroke Pines Charter 22-6-1
8. Niceville 20-7
9. Estero 27-3
10. Viera 19-8
Honorable mention: Melbourne 23-6, St. Johns Bartram Trail 22-5, Cantonment Tate 19-8, Palm Beach Dwyer 24-5, Middleburg 11-13, Okeechobee 10-17.

CLASS 6A
*1. Sebring 21-1
2. Crystal River 20-7
3. Orange Park Ridgeview 22-9
4. Rockledge 22-9
5. Pensacola West Florida 24-5
6. Fort Walton Beach Choctawhatchee 24-2
7. Plantation American Heritage 18-9
8. Lake Wales 19-9
9. Crawfordville Wakulla 20-5
10. Belleview 22-7
Honorable mention: Tampa Robinson 22-8, Land O’Lakes 22-6, Spring Hill Springstead 20-7, North Fort Myers 20-11, Dunnellon 18-7, Wesley Chapel 15-7.

CLASS 5A
*1. Coral Springs Charter 29-1
2. Mariana 27-2-1
3. Brooksville Hernando 27-4
4. Alachua Santa Fe 22-7
5. Eustis 26-2
6. Glen St. Mary Baker County 20-7
7. Wachula Hardee 18-14
8. Lakeland McKeel Academy 19-9
9. Callahan West Nassau 17-12
10. Key West 15-7
Honorable mention: Palatka 16-11, Keystone Heights 16-10, Miami Gulliver Prep 13-8, Orlando Bishop Moore 18-9, Cocoa 19-9, Cocoa Beach 20-7.

CLASS 4A
*1. Jacksonville Trinity Christian Academy 20-6
2. West Palm Beach Oxbridge Academy 23-5
3. Miami Westminster Christian 23-9
4. Tampa Catholic 19-9
5. Clearwater Calvary Christian 24-4
6. Jacksonville Providence 16-11
7. Montverde Academy 15-10
8. Hollywood Chaminade-Madonna 8-4
9. Fort Myers Bishop Verot 13-13
10. West Palm Beach King’s Academy 16-7
Honorable mention: Panama City North Bay Haven 16-10-1, Tampa Academy of Holy Names 14-10-1, Tallahassee Florida High 15-12, Orlando The First Academy 17-12.

CLASS 3A
*1. St. Petersburg Admiral Farragut 20-10
2. Jacksonville University Christian 18-5
3. Fort Pierce John Carroll Catholic 16-13-1
4. Belle Isle Cornerstone Charter 18-10
5. Moore Haven 11-9
6. Tallahassee North Florida Christian 12-7
7. Bradenton Christian 15-8
8. Bradenton St. Stephen’s Episcopal 18-5
9. Seffner Christian 19-9
10. Marathon 16-9
Honorable mention: Orange Park St. Johns Country Day 12-6, Fort Myers Evangelical Christian 15-7, Windermere Prep 13-6, Fort Myers Southwest Florida Christian 12-7.

CLASS 2A
*1. Land O’Lakes Academy at the Lakes 19-7
2. Mount Dora Christian 26-5
3. Naples Seacrest Country Day 19-5-1
4. St. Petersburg Canterbury 19-9
5. Palatka Peniel Baptist Academy 21-5
6. Belle Glade Glades Day 11-8
7. Lecanto Seven Rivers Christian 15-4
8. Deltona Trinity Christian 19-8
9. Homestead Colonial Christian 14-6
10. Jacksonville Christ’s Church Academy 13-9
Honorable mention: Jacksonville Eagle’s View 12-10, Sarasota Christian 7-5, Brooksville Hernando Christian 12-10, Winter Park Geneva 11-9.

CLASS 1A
*1. Trenton 27-0
2. Sneads 21-9
3. Wewahitchka 20-7
4. Frostproof 19-10
5. Bonifay Holmes County 19-9-1
6. Bell 20-6
7. Bratt Northview 20-5
8. Mayo Lafayette 11-13
9. Hilliard 16-9
10. Madison County 20-6
Honorable mention: Jay 20-7, Paxton 16-6, Chiefland 15-7, Cross City Dixie County 12-12, Williston 14-14, Panama City Bozeman 10-10-1, Milton Central 16-6.

* State champion