ROSTERS – 2019 North Florida All-Star Series Inaugural Softball Classic

Tuesday, June 11 – at Oakleaf (Orange Park)

East 3, North 1
South 6, West 1
West 4, North 2 (3rd-place game)
South 4, East 1 Championship

Game recaps

Broadcast links (3rd-place & championship games)

All photos credited to:  Charlie A. Jackson, Madison Caveman Photography

Special thanks to Oakleaf High School for hosting this year’s inaugural event. We would also like to thank all the coaches, parents, volunteers, players, and their sponsors, for helping us to launch this game.

For more information or questions about next year’s event, please text Mike at 352-258-8450 or email mike@ThePrepZone.com.

 

NORTH - Softball

NORTH ALL-STARS
NO. POSITION(S) NAME (SCHOOL) SPONSOR
#1 SS/OF/P Alexa Gatlin (Pedro Menendez) Menendez Athletic Boosters
#2 C/OF Soraya Hernandez (Jacksonville Mandarin) Mandarin High Booster Club
#7 OF Serena Hernandez (Jacksonville Mandarin) Mandarin High Booster Club
#9 C/3B/1B Linzie Lafavor (Jacksonville Trinity Christian) Lafavor Family
#10 SS/2B/OF Jessica Urrutia (Jacksonville Mandarin) Mandarin High Booster Club
#11 P Bailey Cooley (Jacksonville Trinity Christian) Cooley Family
#12 P/2B Shelbea Holland (Fernandina Beach) Rushing Construction, LLC
#15 CF/LF/RF Maggie Wendt (Jacksonville University Christian) Married to the Mop
#17 SS/3B Jenae Wash (St. Johns Creekside) VENUS Swimwear and Fashion
#18 3B Emily Sikes (St. Johns Bartram Trail) Sikes Family
#19 SS/2B/3B/OF/P Olivia Creamer (St. Johns Bartram Trail) Creamer Family
#22 OF/2B Kaylee Beauford (Jacksonville Mandarin) Mandarin High Booster Club
#25 C/3B Hallie Kern (Jacksonville Mandarin) Mandarin High Booster Club
#30 SS Catilyn Boalch Baldwin Bolach Family
HEAD COACH: Jen Harman, St. Johns Bartram Trail
ASSISTANT COACHES: Natalia Gonzalez, Jacksonville Mandarin; Neil Luciano, St. Johns Creekside

EAST - Softball

EAST ALL-STARS
NO. POSITION(S) NAME (SCHOOL) SPONSOR
#0 1B/IF/OF Sydney Lewis Clay (Green Cove Springs Clay) High School
#2 IF Haleigh Wright (Middleburg) Wright Family
#3 2B/3B/SS/C Savannah Channell (Keystone Heights) Keystone Heights High School
#4 C/1B Olivia Wannall-Wilber (Middleburg) Robert & Cheryl Curry
#5 P Bri Enter (Orange Park St. Johns Country Day) Enter Family
#6 2B/3B/IF/OF Caitlynne Lamug (Orange Park Oakleaf) Oakleaf High Booster Club
#7 P/1B Madisyn Davis (Orange Park Oakleaf) Oakleaf High Booster Club
#8 C Maggie Wilkes (Orange Park St. Johns Country Day) Wilkes Family
#10 OF/RF/2B Haley Crosby (Middleburg) Crosby Family
#18 P/1B Cambria Arturo Oakleaf Oakleaf High Booster Club
#19 3B Baylee Goddard (Orange Park Oakleaf) Oakleaf High Booster Club
#20 2B/SS/IF/OF Jasmine Lamug Oakleaf Oakleaf High Booster Club
#22 DP/IF/C/OF/1B Dakotah Worley (Green Cove Springs Clay) Clay High School
#25 1B/UT Kiersten Sanchez Middleburg Oakleaf Carpet Care
HEAD COACH: Christina Thompson, Oakleaf
ASSISTANT COACHES: Casey Thompson, Ridgeview, Matt Lewis, Clay

SOUTH - Softball

SOUTH ALL-STARS
NO. POSITION(S) NAME SCHOOL SPONSOR
#1 SS/2B Courtney Robinson (Alachua Santa Fe) Alachua Pest Services, LLC
#2 SS/C Bailey Bates (Clermont East Ridge) USA Medical Equipment
#3 P/2B/OF Kayla Betts (Eustis) Eustis High School
#4 1B Elayna Berry (Ocala Lake Weir) Lake Weir High School
#6 1B/CF/UT Kierstyn Kohlmaier Belleview Belleview High Athletic Booster Club
#7 OF Leea Hanks (Eustis) Eustis High School
#8 CF/OF Jenna Smith (Gainesville Buchholz) Buchholz High School
#9 1B/IF Drew Wrask (Gainesville Buchholz) Buchholz High School
#12 3B/C Trinity Girovasi (Belleview) Belleview High Athletic Booster Club
#14 OF Hannah Malloy (Ocala Lake Weir) Lake Weir High School
#15 OF/SS McKenzie Jones (Deltona) Deltona High School Athletics
#16 P Hailey Raulerson (Alachua Santa Fe) Alachua Pest Services, LLC
#32 C/SS/CF Shelby Sparkman (Gainesville P.K. Yonge) P.K. Yonge DRS
#91 OF Armya “Cookie” Taylor (Ocala Lake Weir) Lake Weir High School
HEAD COACH: Brittany Beall, Eustis
ASSISTANT COACH: Brandon Surber, Ocala Lake Weir

WEST - Softball

WEST ALL-STARS
NO. POSITION(S) NAME (SCHOOL) SPONSOR
#1 P/SS Cris’Deona Beasley (Lake City Columbia) Columbia High School
#3 SS/2B Laila Dickey (Madison County) Madison County High School
#4 LF/CF Talia Brown (Starke Bradford) Bradford Softball Boosters
#9 2B/3B/C Ragan Barnes (Mayo Lafayette) Lady Hornet Booster Club
#10 1B Grace Guthrie (Trenton) Scott & Amie Guthrie
#11 3B/C Ashlyn Rogers (Monticello Aucilla Christian) Aucilla Christian Acd. Softball Boosters
#12 P/SS/CF Kylee Barry (Bell) Bell Softball Diamond Club, Inc.
#14 CF/OF Caroline Jennings (Madison County) Madison County High School
#15 1B Macie Thomas (Chiefland) Thomas Family
#20 P Kensley Durrance (Bell) Bell Softball Diamond Club, Inc.
#21 1B/3B Dara Gaylard (Lake City Columbia) Columbia High School
#32 3B Taniah Bowers (Trenton) Bowers Family
#44 C Amber R. Thompson (Madison County) Madison County High School
HEAD COACH: Todd Bryant, Trenton
ASSISTANT COACHES: Clint Anderson, Trenton; Krystal Holley, Bell