2019 Miracle Sports state softball rankings – Poll #10

softballGames through April 22

Area teams in bold

ALL-CLASSIFICATION
1. Bradenton Lakewood Ranch (8A) 21-0
2. Winter Springs (8A) 22-0
3. Coral Springs Charter (5A) 20-1
4. Eustis (5A) 20-1
5. Jacksonville Mandarin (9A) 18-1
6. Tarpon Springs East Lake (8A) 19-1
7. Apopka (9A) 20-1
8. Trenton (1A) 19-0
9. Sebring (6A) 20-1
10. Wellington (8A) 20-2

CLASS 9A
1. Jacksonville Mandarin 21-1
2. Apopka 20-1
3. Lake Worth Park Vista 21-2
4. Port Orange Spruce Creek 20-3
5. Lithia Newsome 15-4
6. Palm Beach Gardens 17-5
7. Pembroke Pines West Broward 18-4
8. Altamonte Springs Lake Brantley 19-4
9. Orlando Timber Creek 15-4
10. Palmetto 17-5
Honorable mention: Palm Harbor University 17-6, Orlando Dr. Phillips 16-4, Miami Coral Reef 15-8, Port St. Lucie Centennial 14-4, Orlando Lake Nona 14-6, Port St. Lucie Treasure Coast 13-6, Tampa Alonso 10-8, Orlando Olympia 12-8, Orange City University 12-10.

CLASS 8A
1. Bradenton Lakewood Ranch 21-0
2. Winter Springs 22-0
3. Tarpon Springs East Lake 21-1
4. Wellington 20-2
5. Orange Park Oakleaf 19-4
6. Bartow 21-3
7. Cooper City 15-4-1
8. Plant City 15-3
9. Lakeland George Jenkins 15-6
10. Lutz Steinbrenner 15-4
Honorable mention: St. Cloud 17-5-1, Oviedo Hagerty 17-7, Clermont East Ridge 17-6, Tampa Sickles 17-6, Winter Park Lake Howell 14-6, Tampa Freedom 13-2, South Plantation 16-4, Tallahassee Chiles 17-7.

CLASS 7A
1. Doral Academy 18-4
2. Pembroke Pines Charter 18-4-1
3. St. Johns Bartram Trail 19-3
4. Estero 22-2
5. St. Johns Creekside 17-3
6. Fort Myers 19-4
7. Niceville 15-5
8. Land O’Lakes Sunlake 19-2
9. Melbourne 19-4
10. Gainesville 16-7
Honorable mention: Deltona 14-5, Tampa Chamberlain 16-4, Palm Beach Gardens Dwyer 19-4, Lake City Columbia 14-6, Punta Gorda Charlotte 14-6, Stuart Martin County 11-3, Palm Coast Matanzas 17-4, Cantonment Tate 15-6, Boca Raton Olympic Heights 15-5.

CLASS 6A
1. Sebring 20-1
2. Fort Walton Beach Choctawhatchee 20-1
3. Pensacola West Florida 19-3
4. Crawfordville Wakulla 16-4
5. Dunnellon 18-4
6. New Port Richey River Ridge 16-5
7. Plantation American Heritage 11-7
8. Belleview 17-6
9. Land O’Lakes 19-4
10. Lake Wales 14-8
Honorable mention: Spring Hill Springstead 18-5, Fort Lauderdale Archbishop McCarthy 18-2, Crystal River 14-6, Immokalee 15-5, Tampa Robinson 18-5, Rockledge 14-7, Miami Goleman 18-1.

CLASS 5A
1. Coral Springs Charter 20-1
2. Eustis 20-1
3. Mariana 19-1-1
4. Brooksville Hernando 22-2
5. Glen St. Mary Baker County 17-5
6. Alachua Santa Fe 17-5
7. Lakeland McKeel Academy 16-6
8. Miami Gulliver Prep 11-5
9. DeFuniak Springs Walton 14-7
10. Cocoa Beach 19-5
Honorable mention: Keystone Heights 15-8, Callahan West Nassau 13-10, Pierson Taylor 13-4, Starke Bradford 15-8, Bushnell South Sumter 16-7, Key West 12-6, Cocoa 16-7.

CLASS 4A
1. West Palm Beach Oxbridge Academy 18-4
2. Clearwater Calvary Christian 18-3
3. Jacksonville Trinity Christian Academy 13-6
4. Tampa Catholic 15-6
5. Miami Westminster Christian 15-7
6. Jacksonville Providence 12-7
7. Montverde Academy 12-8
8. Fort Lauderdale Westminster Academy 14-6
9. Chaminade-Madonna 7-3
10. Tavernier Coral Shores 17-1
Honorable mention: Jacksonville Episcopal 8-5, West Palm Beach King’s Academy 14-5, Tampa Academy of Holy Names 11-8-1, Tallahassee Florida High 12-9, Miami Florida Christian 7-2, Panama City North Bay Haven 13-7.

CLASS 3A
1. Jacksonville University Christian 15-2
2. Bradenton Saint Stephen’s Episcopal 17-4
3. Tallahassee North Florida Christian 11-3
4. Orange Park St. Johns Country Day 11-4
5. Windermere Prep 11-3
6. Orlando Faith Christian 17-6
7. Moore Haven 10-7
8. Marathon 13-7
9. Belle Isle Cornerstone Charter Academy 11-9
10. Seffner Christian 15-6
Honorable mention: Fort Myers Southwest Florida Christian 8-6, Spring Hill Bishop McLaughlin 12-8, Fort Myers Evangelical Christian 14-6, St. Petersburg Admiral Farragut 13-10, Lakeland Christian 7-8.

CLASS 2A
1. Naples Seacrest Country Day 16-2-1
2. Mount Dora Christian 20-3
3. St. Petersburg Canterbury 15-7
4. Deltona Trinity Christian 16-4
5. Land O’Lakes Academy at the Lakes 11-7
6. Lecanto Seven Rivers Christian 12-3
7. Palatka Peniel Baptist Academy 15-4
8. Homestead Colonial Christian 12-5
9. Sarasota Christian 7-2
10. Vero Beach Master’s Academy 8-4
Honorable mention: Jacksonville Eagle’s View 10-7, Brooksville Hernando Christian 10-8, Winter Park Geneva 9-7, Merritt Island Christian 7-5.

CLASS 1A
1. Trenton 20-0
2. Bell 17-3
3. Madison County 17-4
4. Jay 16-5
5. Bratt Northview 16-4
6. Eastpoint Franklin County 17-5
7. Wewahitchka 16-5
8. Sneads 17-6
9. Paxton 14-3
10. Milton Central 14-5
Honorable mention: Bonifay Holmes County 16-7-1, Chiefland 12-6, Hilliard 11-8Williston 13-10, Bethlehem 11-4, Frostproof 13-8, Fort Meade 14-9.