2019 Miracle Sports state softball rankings – Poll #9

softballGames through April 15

Area teams in bold

ALL-CLASSIFICATION
1. Bradenton Lakewood Ranch (8A) 18-0
2. Winter Springs (8A) 20-0
3. Orange Park Oakleaf (8A) 18-2
4. Coral Springs Charter (5A) 17-1
5. Eustis (5A) 17-1
6. Jacksonville Mandarin (9A) 18-1
7. Bartow (8A) 19-2
8. Apopka (9A) 17-1
9. Tarpon Springs East Lake (8A) 19-1
10. Wellington (8A) 18-1

CLASS 9A
1. Jacksonville Mandarin 18-1
2. Apopka 17-1
3. Lake Worth Park Vista 19-2
4. Port Orange Spruce Creek 17-3
5. Lithia Newsome 14-3
6. Palm Beach Gardens 16-4
7. Pembroke Pines West Broward 17-4
8. Altamonte Springs Lake Brantley 16-4
9. Palmetto 16-4
10. Orlando Timber Creek 12-4
Honorable mention: Tampa Alonso 10-6, Orlando Dr. Phillips 16-3, Palm Harbor University 15-6, Miami Coral Reef 13-8, Port St. Lucie Centennial 12-4, Orlando Lake Nona 12-4, Orlando Olympia 12-7, Orange City University 11-9, Port St. Lucie Treasure Coast 12-5.

CLASS 8A
1. Bradenton Lakewood Ranch 18-0
2. Winter Springs 20-0
3. Orange Park Oakleaf 18-2
4. Bartow 19-2
5. Tarpon Springs East Lake 19-1
6. Wellington 18-1
7. Cooper City 15-3-1
8. Plant City 13-2
9. Lakeland George Jenkins 15-6
10. Clermont East Ridge 15-5
Honorable mention:, St. Cloud 15-5-1, Oviedo Hagerty 14-6, Tampa Sickles 15-6, Winter Park Lake Howell 14-5, Tampa Freedom 11-2, South Plantation 14-4, Lutz Steinbrenner 13-4, Tallahassee Chiles 15-7.

CLASS 7A
1. Doral Academy 16-4
2. Pembroke Pines Charter 17-3-1
3. St. Johns Bartram Trail 15-3
4. Estero 19-2
5. Fort Myers 19-4
6. Niceville 14-4
7. St. Johns Creekside 14-3
8. Gainesville 15-6
9. Land O’Lakes Sunlake 15-2
10. Melbourne 16-4
Honorable mention: Lake City Columbia 14-5, Punta Gorda Charlotte 13-5, Tampa Chamberlain 14-4, Stuart Martin County 10-2, Palm Coast Matanzas 17-2, Palm Beach Gardens Dwyer 16-4, Cantonment Tate 14-4.

CLASS 6A
1. Sebring 18-1
2. Pensacola West Florida 17-2
3. Fort Walton Beach Choctawhatchee 17-1
4. Crawfordville Wakulla 15-3
5. Dunnellon 14-4
6. New Port Richey River Ridge 15-5
7. Plantation American Heritage 10-6
8. Belleview 16-4
9. Land O’Lakes 18-3
10. Lake Wales 13-8
Honorable mention: Spring Hill Springstead 16-5, Fort Lauderdale Archbishop McCarthy 15-2, Crystal River 14-4, Immokalee 15-5, Tampa Robinson 17-5, Rockledge 13-5, Miami Goleman 16-1.

CLASS 5A
1. Coral Springs Charter 17-1
2. Eustis 17-1
3. Mariana 16-0-1
4. Brooksville Hernando 20-1
5. Glen St. Mary Baker County 16-4
6. Alachua Santa Fe 16-4
7. Lakeland McKeel Academy 15-5
8. Miami Gulliver Prep 9-4
9. DeFuniak Springs Walton 14-6
10. Keystone Heights 14-6
Honorable mention: Cocoa Beach 16-4, Callahan West Nassau 13-8, Pierson Taylor 10-4, Starke Bradford 14-7, Bushnell South Sumter 14-7, Key West 11-6, Cocoa 14-7.

CLASS 4A
1. West Palm Beach Oxbridge Academy 17-3
2. Jacksonville Trinity Christian Academy 11-5
3. Miami Westminster Academy 15-6
4. Clearwater Calvary Christian 16-3
5. Jacksonville Providence 12-6
6. Montverde Academy 12-6
7. Tampa Catholic 15-6
8. Fort Lauderdale Westminster Academy 14-4
9. Chaminade-Madonna 7-2
10. Tavernier Coral Shores 15-1
Honorable mention: Jacksonville Episcopal 7-5, Tampa Academy of Holy Names 11-7-1, Tallahassee Florida High 10-8, West Palm Beach King’s Academy 12-4, Miami Florida Christian 7-2, Panama City North Bay Haven 11-7.

CLASS 3A
1. Jacksonville University Christian 13-2
2. Bradenton Saint Stephen’s Episcopal 15-4
3. Tallahassee North Florida Christian 10-2
4. Orange Park St. Johns Country Day 10-4
5. Lakeland Christian 7-6
6. Windermere Prep 10-2
7. Orlando Faith Christian 15-5
8. Moore Haven 10-6
9. Marathon 12-6
10. Fort Myers Southwest Florida Christian 7-5
Honorable mention: Belle Isle Cornerstone Charter Academy 11-8, Spring Hill Bishop McLaughlin 11-7, Fort Myers Evangelical Christian 13-6, St. Petersburg Admiral Farragut 12-9, Seffner Christian 10-6.

CLASS 2A
1. Naples Seacrest Country Day 16-2-1
2. Mount Dora Christian 20-2
3. St. Petersburg Canterbury 14-7
4. Land O’Lakes Academy at the Lakes 10-6
5. Lecanto Seven Rivers Christian 11-3
6. Homestead Colonial Christian 10-4
7. Deltona Trinity Christian 13-4
8. Sarasota Christian 7-2
9. Vero Beach Master’s Academy 7-3
10. Palatka Peniel Baptist Academy 13-4
Honorable mention: Jacksonville Eagle’s View 9-7, Brooksville Hernando Christian 8-7.

CLASS 1A
1. Trenton 17-0
2. Bell 15-3
3. Madison County 15-4
4. Jay 14-5
5. Bratt Northview 12-4
6. Eastpoint Franklin County 15-5
7. Wewahitchka 12-5
8. Paxton 11-2
9. Sneads 16-5
10. Milton Central 12-4
Honorable mention: Bonifay Holmes County 15-6-1, Chiefland 11-6, Liberty County 11-6, Hilliard 9-7, Bethlehem 9-2, Frostproof 11-7, Fort Meade 13-7.