2019 Miracle Sports state softball rankings – Poll #8

softballGames through April 8

Area teams in bold

ALL-CLASSIFICATION
1. Bradenton Lakewood Ranch (8A) 14-0
2. Winter Springs (8A) 18-0
3. Orange Park Oakleaf (8A) 17-1
4. Estero (7A) 17-0
5. Coral Springs Charter (5A) 11-1
6. Eustis (5A) 15-1
7. Jacksonville Mandarin (9A) 12-1
8. Bartow (8A) 17-2
9. Apopka (9A) 14-1
10. Pembroke Pines Charter (7A) 16-2-1

CLASS 9A
1. Jacksonville Mandarin 15-1
2. Apopka 14-1
3. Pembroke Pines West Broward 16-2
4. Port Orange Spruce Creek 15-3
5. Altamonte Springs Lake Brantley 14-4
6. Lake Worth Park Vista 17-2
7. Palm Beach Gardens 14-5
8. Lithia Newsome 12-3
9. Palm Harbor University 14-5
10. Palmetto 15-4
Honorable mention: Orlando Timber Creek 11-3, Tampa Alonso 8-5, Orlando Dr. Phillips 13-2, Miami Coral Reef 13-7, Orlando Olympia 12-4, Orange City University 9-7.

CLASS 8A
1. Bradenton Lakewood Ranch 14-0
2. Winter Springs 18-0
3. Orange Park Oakleaf 17-1
4. Bartow 17-2
5. Tarpon Springs East Lake 17-1
6. Wellington 15-1
7. Cooper City 12-3-1
8. Lakeland George Jenkins 13-4
9. Tampa Sickles 12-3
10. Plant City 12-2
Honorable mention: Clermont East Ridge 12-5, Tampa Freedom 10-1, South Plantation 13-2, Lutz Steinbrenner 11-4, Winter Park Lake Howell 12-4, St. Cloud 13-5-1, Valrico Bloomingdale 11-3.

CLASS 7A
1. Estero 17-0
2. Pembroke Pines Charter 16-2-1
3. St. Johns Bartram Trail 15-1
4. Doral Academy 12-3
5. Fort Myers 13-3
6. Niceville 12-4
7. St. Johns Creekside 13-3
8. Gainesville 14-4
9. Land O’Lakes Sunlake 12-2
10. Stuart Martin County 9-1
Honorable mention: Melbourne 15-3, Punta Gorda Charlotte 12-4, Tampa Chamberlain 12-4, Lake City Columbia 11-5, Palm Coast Matanzas 13-2, Fort Myers Riverdale 12-4, Palm Beach Gardens Dwyer 14-4.

CLASS 6A
1. Sebring 15-0
2. Fort Walton Beach Choctawhatchee 17-0
3. Pensacola West Florida 14-2
4. Crawfordville Wakulla 13-2
5. New Port Richey River Ridge 15-3
6. Dunnellon 13-3
7. Plantation American Heritage 10-6
8. Belleview 14-4
9. Land O’Lakes 15-2
10. Lake Wales 13-7
Honorable mention: Spring Hill Springstead 14-4, Fort Lauderdale Archbishop McCarthy 14-2-1, Crystal River 11-4, Immokalee 12-3, Tampa Robinson 12-4, Rockledge 11-5, Miami Goleman 14-1.

CLASS 5A
1. Coral Springs Charter 11-1
2. Eustis 15-1
3. Mariana 14-0-1
4. Alachua Santa Fe 15-3
5. Brooksville Hernando 17-1
6. Miami Gulliver Prep 9-3
7. Glen St. Mary Baker County 15-4
8. DeFuniak Springs Walton 12-5
9. Lakeland McKeel Academy 10-5
10. Keystone Heights 11-5
Honorable mention: Callahan West Nassau 11-7, Cocoa Beach 12-3, Pierson Taylor 10-4, Starke Bradford 12-6, Bushnell South Sumter 12-6, Key West 8-6, Cocoa 12-6.

CLASS 4A
1. West Palm Beach Oxbridge Academy 15-3
2. Jacksonville Trinity Christian Academy 11-5
3. Miami Westminster Academy 13-8
4. Clearwater Calvary Christian 15-2
5. Tampa Academy of Holy Names 11-5
6. Jacksonville Episcopal 7-3
7. Montverde Academy 12-5
8. Fort Lauderdale Westminster Academy 12-3
9. Tavernier Coral Shores 11-1
10. Tampa Catholic 12-6
Honorable mention: Tallahassee Florida High 9-6, West Palm Beach King’s Academy 9-4, Miami Florida Christian 6-2, Panama City North Bay Haven 10-6, Baldwin 8-6.

CLASS 3A
1. Jacksonville University Christian 11-2
2. Bradenton Saint Stephen’s Episcopal 14-2
3. Tallahassee North Florida Christian 8-2
4. Orange Park St. Johns Country Day 8-3
5. Lakeland Christian 7-4
6. Windermere Prep 9-2
7. Fort Myers Southwest Florida Christian 7-3
8. Orlando Faith Christian 11-4
9. Moore Haven 9-3
10. Marathon 11-5
Honorable mention: Belle Isle Cornerstone Charter Academy 8-6, Spring Hill Bishop McLaughlin 9-6, Fort Myers Evangelical Christian 13-6, Oviedo Master’s Academy 6-5, St. Petersburg Admiral Farragut 11-9.

CLASS 2A
1. Naples Seacrest Country Day 15-2-1
2. Mount Dora Christian 16-2
3. Lecanto Seven Rivers Christian 11-1
4. Land O’Lakes Academy at the Lakes 10-5
5. St. Petersburg Canterbury 11-7
6. Homestead Colonial Christian 8-4
7. Deltona Trinity Christian 9-4
8. Sarasota Christian 7-2
9. Vero Beach Master’s Academy 7-2
10. Palatka Peniel Baptist Academy 10-4
Honorable mention: Jacksonville Eagle’s View 8-6, Brooksville Hernando Christian 6-5, Kissimmee City of Life Christian 8-6, Jacksonville Christ’s Church Academy 5-6, Belle Glade Glades Day 5-6.

CLASS 1A
1. Trenton 15-0
2. Bratt Northview 11-3
3. Bell 13-3
4. Madison County 13-4
5. Eastpoint Franklin County 14-4
6. Wewahitchka 9-5
7. Jay 11-4
8. Sneads 12-4
9. Bonifay Holmes County 14-5-1
10. Chiefland 10-5
10. Liberty County 9-3
Honorable mention: Hilliard 9-6, Bethlehem 6-2, Frostproof 8-4, Paxton 9-1, Fort Meade 11-6, Milton Central 9-4.