2019 Miracle Sports state softball rankings – Poll #7

softballGames through April 1

Area teams in bold

ALL-CLASSIFICATION
1. Bradenton Lakewood Ranch (8A) 11-0
2. Winter Springs (8A) 16-0
3. Orange Park Oakleaf (8A) 13-1
4. Estero (7A) 14-0
5. Apopka (9A) 13-0
6. Pembroke Pines Charter (7A) 12-1-1
7. Coral Springs Charter (5A) 7-1
8. Eustis (5A) 13-0
9. Bartow (8A) 12-2
10. Jacksonville Mandarin (9A) 12-1

CLASS 9A
1. Apopka 13-0
2. Jacksonville Mandarin 12-1
3. Altamonte Springs Lake Brantley 11-1
4. Lake Worth Park Vista 16-1
5. Pembroke Pines West Broward 13-2
6. Port Orange Spruce Creek 12-3
7. Palm Beach Gardens 10-4
8. Lithia Newsome 10-3
9. Miami Coral Reef 11-4
10. Palm Harbor University 11-4
Honorable mention: Tampa Alonso 7-3, Davie Western 8-4-1, Palmetto 12-4, Orlando Dr. Phillips 12-2, Jupiter 10-4, Kissimmee Osceola 11-5.

CLASS 8A
1. Bradenton Lakewood Ranch 11-0
2. Winter Springs 16-0
3. Orange Park Oakleaf 13-1
4. Bartow 12-2
5. Tarpon Springs East Lake 15-1
6. Clermont East Ridge 10-1
7. Wellington 11-1
8. Cooper City 8-2-1
9. Lakeland George Jenkins 9-2
10. Tampa Sickles 11-1
Honorable mention: Tampa Freedom 8-1, Plant City 10-2, South Plantation 10-2, St. Cloud 10-3-1, Valrico Bloomingdale 9-3, Tallahassee Chiles 11-4, Lutz Steinbrenner 9-4, Winter Park Lake Howell 8-4.

CLASS 7A
1. Estero 15-0
2. Pembroke Pines Charter 13-1-1
3. St. Johns Bartram Trail 13-1
4. Fort Myers 12-2
5. Doral Academy 12-3
6. Gainesville 12-2
7. Niceville 10-4
8. St. Johns Creekside 10-3
9. Land O’Lakes Sunlake 10-2
10. Stuart Martin County 8-0
Honorable mention: Melbourne 14-3, Palm Coast Matanzas 11-0, Fort Myers Riverdale 10-3-1, Punta Gorda Charlotte 11-3, Tampa Chamberlain 10-4, Palm Beach Gardens Dwyer 10-4, Lake City Columbia 8-5, Eagle Lake Lake Region 8-5.

CLASS 6A
1. Sebring 13-0
2. Crawfordville Wakulla 11-1
3. New Port Richey River Ridge 13-2
4. Dunnellon 11-2
5. Plantation American Heritage 9-4
6. Fort Walton Beach Choctawhatchee 15-0
7. Lake Wales 12-6
8. Land O’Lakes 12-2
9. Belleview 13-3
10. Pensacola West Florida 10-2
Honorable mention: Rockledge 8-2, Crystal River 9-3, Fort Lauderdale Archbishop McCarthy 12-3, Immokalee 10-3, Tampa Robinson 10-4, Spring Hill Springstead 12-4Green Cove Springs Clay 9-5, Miami Goleman 11-1.

CLASS 5A
1. Coral Springs Charter 7-1
2. Eustis 14-0
3. Mariana 12-0
4. Alachua Santa Fe 15-3
5. Brooksville Hernando 16-1
6. Miami Gulliver Prep 8-2
7. DeFuniak Springs Walton 12-4
8. Lakeland McKeel Academy 8-4
9. Keystone Heights 10-4
10. Glen St. Mary Baker County 12-5
Honorable mention: Callahan West Nassau 9-6, Cocoa Beach 10-3, Pierson Taylor 9-3, Starke Bradford 10-5, Bushnell South Sumter 11-5, Key West 8-6, Cocoa 10-5.

CLASS 4A
1. Jacksonville Trinity Christian Academy 10-5
2. West Palm Beach Oxbridge Academy 12-3
3. Miami Westminster Academy 12-5
4. Clearwater Calvary Christian 14-1
5. Tampa Academy of Holy Names 10-4
6. Montverde Academy 11-5
7. Baldwin 8-4
8. Fort Lauderdale Westminster Academy 12-1
9. Tavernier Coral Shores 10-1
10. Tallahassee Florida High 8-4
Honorable mention: Miami Florida Christian 6-2, Panama City North Bay Haven 10-5, Tampa Catholic 9-6, West Palm Beach King’s Academy 7-4, Jacksonville Episcopal 5-3.

CLASS 3A
1. Jacksonville University Christian 11-2
2. Bradenton Saint Stephen’s Episcopal 12-1
3. Orange Park St. Johns Country Day 9-2
4. Lakeland Christian 6-2
5. Tallahassee North Florida Christian 6-2
6. Windermere Prep 7-2
7. Fort Myers Southwest Florida Christian 7-3
8. Orlando Faith Christian 9-3
9. Moore Haven 7-3
10. Marathon 8-5
Honorable mention: Belle Isle Cornerstone Charter Academy 7-5, Spring Hill Bishop McLaughlin 8-4, Fort Myers Evangelical Christian 10-6, Oviedo Master’s Academy 6-5, St. Petersburg Admiral Farragut 9-9.

CLASS 2A
1. Naples Seacrest Country Day 13-2-1
2. Mount Dora Christian 14-2
3. Lecanto Seven Rivers Christian 7-1
4. Land O’Lakes Academy at the Lakes 6-3
5. Homestead Colonial Christian 8-4
6. Deltona Trinity Christian 8-3
7. St. Petersburg Canterbury 11-6
8. Sarasota Christian 5-2
9. Palatka Peniel Baptist Academy 10-3
10. Vero Beach Master’s Academy 5-2
Honorable mention: Brooksville Hernando Christian 5-4, Jacksonville Christ’s Church Academy 5-4, Belle Glade Glades Day 3-4, Jacksonville Eagle’s View 6-6, Kissimmee City of Life Christian 6-5.

CLASS 1A
1. Trenton 13-0
2. Bratt Northview 9-0
3. Bell 11-2
4. Madison County 11-2
5. Eastpoint Franklin County 12-4
6. Wewahitchka 8-5
7. Jay 10-4
8. Sneads 10-4
9. Chiefland 10-4
10. Liberty County 8-3
Honorable mention: Bonifay Holmes County 12-5, Bethlehem 6-1, Frostproof 7-3, Milton Central 7-4, Freeport 8-4, Fort Meade 9-6, Paxton 7-1.