2019 Miracle Sports state softball rankings – Poll #6

softballGames through March 25

Area teams in bold

ALL-CLASSIFICATION
1. Bradenton Lakewood Ranch (8A) 10-0
2. Winter Springs (8A) 11-0
3. Pembroke Pines Charter (7A) 12-0-1
4. Orange Park Oakleaf (8A) 10-1
5. Estero (7A) 12-0
6. Apopka (9A) 11-0
7. Coral Springs Charter (5A) 7-1
8. Eustis (5A) 10-0
9. Bartow (8A) 11-1
10. Jacksonville Mandarin (9A) 10-0

CLASS 9A
1. Apopka 11-0
2. Jacksonville Mandarin 10-0
3. Altamonte Springs Lake Brantley 9-1
4. Orlando Dr. Phillips 10-0
5. Pembroke Pines West Broward 13-2
6. Lake Worth Park Vista 11-1
7. Tampa Alonso 8-2
8. Port Orange Spruce Creek 8-3
9. Lithia Newsome 9-3
10. Palm Beach Gardens 9-3
Honorable mention: Davie Western 9-3-1, Miami Coral Reef 11-3, Jupiter 9-3, Kissimmee Osceola 10-4, Sarasota Riverview 8-4.

CLASS 8A
1. Bradenton Lakewood Ranch 10-0
2. Winter Springs 11-0
3. Orange Park Oakleaf 10-1
4. Bartow 11-1
5. Tarpon Springs East Lake 13-1
6. Clermont East Ridge 8-1
7. Cooper City 8-2-1
8. Wellington 9-1
9. Lakeland George Jenkins 9-2
10. South Plantation 10-2
Honorable mention: Plant City 8-2, St. Cloud 8-1-1, Valrico Bloomingdale 9-1, Tallahassee Chiles 7-3, Tampa Steinbrenner 8-4, Winter Park Lake Howell 8-3.

CLASS 7A
1. Pembroke Pines Charter 12-0-1
2. Estero 12-0
3. St. Johns Bartram Trail 10-1
4. Fort Myers 9-1
5. Doral Academy 11-3
6. Gainesville 10-2
7. Stuart Martin County 7-0
8. Palm Coast Matanzas 9-0
9. Eagle Lake Lake Region 7-3
10. Fort Myers Riverdale 6-2
Honorable mention: Land O’Lakes Sunlake 7-2, Punta Gorda Charlotte 9-2, Niceville 8-3, Palm Beach Gardens Dwyer 8-3, Melbourne 13-3, Deltona 7-3, Boca Raton Olympic Heights 6-4.

CLASS 6A
1. Crawfordville Wakulla 8-0
2. Dunnellon 10-1
3. Sebring 11-0
4. New Port Richey River Ridge 11-2
5. Plantation American Heritage 9-4
6. Fort Walton Beach Choctawhatchee 12-0
7. Rockledge 8-2
8. Land O’Lakes 9-2
9. Pensacola West Florida 10-2
10. Crystal River 9-3
Honorable mention: Fort Lauderdale Archbishop McCarthy 11-2, Lake Wales 9-5, Belleview 9-2, Tampa Robinson 8-4, Spring Hill Springstead 10-3, Tarpon Springs 7-3, Green Cove Springs Clay 8-4, Goleman 11-1.

CLASS 5A
1. Coral Springs Charter 7-1
2. Eustis 10-0
3. Mariana 12-0
4. Alachua Santa Fe 12-2
5. Key West 7-1
6. Glen St. Mary Baker County 11-3
7. Callahan West Nassau 8-4
8. Lakeland McKeel Academy 8-4
9. Keystone Heights 8-4
10. Miami Gulliver Prep 6-2
Honorable mention: Brooksville Hernando 10-1, Pierson Taylor 8-3, Cocoa Beach 10-2, Bushnell South Sumter 10-4, Palatka 7-4.

CLASS 4A
1. West Palm Beach Oxbridge Academy 10-2
2. Miami Westminster Academy 10-3
3. Jacksonville Trinity Christian Academy 8-5
4. Tampa Catholic 9-4
5. Clearwater Calvary Christian 11-1
6. Hollywood Chaminade-Madonna 3-1
7. Tampa Academy of Holy Names 10-4
8. Jacksonville Episcopal 5-2
9. Tavernier Coral Shores 8-1
10. Miami Florida Christian 6-2
Honorable mention: Fort Lauderdale Westminster Academy 8-1, Panama City North Bay Haven 8-4, West Palm Beach King’s Academy 6-3, Baldwin 6-4, Tallahassee Florida High 6-4.

CLASS 3A
1. Orange Park St. Johns Country Day 6-1
2. Fort Myers Southwest Florida Christian 10-1
3. Jacksonville University Christian 7-2
4. Bradenton Saint Stephen’s Episcopal 10-1
5. Lakeland Christian 6-2
6. Belle Isle Cornerstone Charter Academy 6-4
7. Tallahassee North Florida Christian 4-2
8. Marathon 8-5
9. Windermere Prep 5-2
10. Orlando Faith Christian 6-2
Honorable mention: Moore Haven 5-3 Spring Hill Bishop McLaughlin 6-3, St. Petersburg Catholic 4-3, Oviedo Master’s Academy 4-4, Fort Myers Evangelical Christian 8-6.

CLASS 2A
1. Naples Seacrest Country Day 10-1-1
2. Mount Dora Christian 11-1
3. Lecanto Seven Rivers Christian 7-1
4. Land O’Lakes Academy at the Lakes 5-3
5. Homestead Colonial Christian 8-4
6. Deltona Trinity Christian 7-2
7. St. Petersburg Canterbury 8-5
8. Sarasota Christian 3-1
9. Vero Beach Master’s Academy 5-2
10. Brooksville Hernando Christian 4-2
Honorable mention: Belle Glade Glades Day 3-3, Palatka Peniel Baptist Academy 7-3Jacksonville Christ’s Church Academy 4-3, Jacksonville Eagle’s View 5-4, Boynton Beach Lake Worth Christian 1-2.

CLASS 1A
1. Trenton 11-0
2. Bratt Northview 9-0
3. Bell 9-2
4. Wewahitchka 5-2
5. Madison County 9-1
6. Eastpoint Franklin County 10-3
7. Jay 9-2
8. Chiefland 9-3
9. Sneads 10-4
10. Liberty County 7-3
Honorable mention: Bonifay Holmes County 12-4, Bethlehem 6-1, Frostproof 6-3, Milton Central 5-4, Freeport 6-4, Panama City Bozeman 4-3.