2019 Miracle Sports state softball rankings – Poll #5

softballGames through March 18

Area teams in bold

ALL-CLASSIFICATION
1. Bradenton Lakewood Ranch (8A) 8-0
2. Winter Springs (8A) 10-0
3. Pembroke Pines Charter (7A) 9-0-1
4. Estero (7A) 11-0
5. Orange Park Oakleaf (8A) 7-1
6. Apopka (9A) 10-0
7. Coral Springs Charter (5A) 7-1
8. Eustis (5A) 10-0
9. Bartow (8A) 8-1
10. Jacksonville Mandarin (9A) 8-0

CLASS 9A
1. Apopka 10-0
2. Jacksonville Mandarin 8-0
3. Altamonte Springs Lake Brantley 9-1
4. Orlando Dr. Phillips 10-0
5. Pembroke Pines West Broward 12-2
6. Lake Worth Park Vista 11-1
7. Tampa Alonso 6-2
8. Port Orange Spruce Creek 8-3
9. Lithia Newsome 6-2
10. Palm Beach Gardens 9-3
Honorable mention: Davie Western 8-3-1, Miami Coral Reef 10-3, Jupiter 9-3, Kissimmee Osceola 9-3, Sarasota Riverview 8-4

CLASS 8A
1. Bradenton Lakewood Ranch 8-0
2. Winter Springs 10-0
3. Orange Park Oakleaf 7-1
4. Bartow 8-1
5. Clermont East Ridge 6-1
6. Tarpon Springs East Lake 8-1
7. Cooper City 7-2-1
8. Wellington 8-1
9. Lakeland George Jenkins 8-2
10. South Plantation 9-1
Honorable mention: Plant City 8-2, St. Cloud 8-1-1, Valrico Bloomingdale 6-0, Tallahassee Chiles 8-3, Palmetto 8-1.

CLASS 7A
1. Pembroke Pines Charter 9-0-1
2. Estero 11-0
3. St. Johns Bartram Trail 9-0
4. Gainesville 7-1
5. Fort Myers 9-1
6. Doral Academy 9-2
7. Stuart Martin County 7-0
8. Palm Coast Matanzas 7-0
9. Eagle Lake Lake Region 7-2
10. Fort Myers Riverdale 6-1
Honorable mention: Punta Gorda Charlotte 9-2, Land O’Lakes Sunlake 7-2, Niceville 7-3, Palm Beach Gardens Dwyer 7-3, Melbourne 12-3, Deltona 7-3, Boca Raton Olympic Heights 6-2.

CLASS 6A
1. Crawfordville Wakulla 8-0
2. Dunnellon 10-1
3. New Port Richey River Ridge 8-1
4. Plantation American Heritage 9-4
5. Sebring 8-0
6. Rockledge 7-2
7. Land O’Lakes 9-2
8. Fort Walton Beach Choctawhatchee 9-0
9. Pensacola West Florida 10-2
10. Crystal River 6-1
Honorable mention: Lake Wales 6-3, Fort Lauderdale Archbishop McCarthy 10-2, Tampa Robinson 6-2, Spring Hill Springstead 7-2, Tarpon Springs 4-1, Green Cove Springs Clay 6-3, Miami Goleman 9-0.

CLASS 5A
1. Coral Springs Charter 7-1
2. Eustis 10-0
3. Mariana 10-0
4. Alachua Santa Fe 10-2
5. Keystone Heights 8-1
6. Key West 6-1
7. Glen St. Mary Baker County 9-2
8. Callahan West Nassau 6-2
9. Lakeland McKeel Academy 7-4
10. Miami Gulliver Prep 4-2
Honorable mention: Brooksville Hernando 7-0, Starke Bradford 6-3, Cocoa Beach 10-1, Bushnell South Sumter 8-3, Palatka 7-3.

CLASS 4A
1. Jacksonville Trinity Christian Academy 8-1
2. Miami Westminster Academy 6-2
3. Tampa Catholic 7-1
4. West Palm Beach Oxbridge Academy 10-2
5. Clearwater Calvary Christian 7-0
6. Hollywood Chaminade-Madonna 3-0
7. Tampa Academy of Holy Names 4-1
8. Jacksonville Episcopal 5-2
9. Tavernier Coral Shores 8-1
10. Miami Florida Christian 6-1
Honorable mention: Fort Lauderdale Westminster Academy 7-1, Panama City North Bay Haven 8-2, West Palm Beach King’s Academy 6-3, Baldwin 5-2, Tallahassee Florida High 7-4.

CLASS 3A
1. Orange Park St. Johns Country Day 6-1
2. Fort Myers Southwest Florida Christian 6-1
3. Jacksonville University Christian 6-2
4. Bradenton Saint Stephen’s Episcopal 9-1
5. Lakeland Christian 5-2
6. Belle Isle Cornerstone Charter Academy 6-4
7. Tallahassee North Florida Christian 4-2
8. Marathon 8-5
9. Moore Haven 4-2
10. St. Petersburg Catholic 4-1
Honorable mention: Windermere Prep 4-2, Orlando Faith Christian 6-2, Spring Hill Bishop McLaughlin 5-3, Oviedo Master’s Academy 4-4, Fort Myers Evangelical Christian 8-6, St. Petersburg Admiral Farragut 3-6.

CLASS 2A
1. Land O’Lakes Academy at the Lakes 4-0
2. Mount Dora Christian 11-1
3. Lecanto Seven Rivers Christian 5-0
4. Naples Seacrest Country Day 7-1-1
5. Homestead Colonial Christian 8-3
6. Deltona Trinity Christian 6-2
7. St. Petersburg Canterbury 3-3
8. Belle Glade Glades Day 3-2
9. Vero Beach Master’s Academy 5-2
10. Brooksville Hernando Christian 4-2
Honorable mention: Sarasota Christian 2-1, Palatka Peniel Baptist Academy 7-3Jacksonville Christ’s Church Academy 4-3, Jacksonville Eagle’s View 3-4, Boynton Beach Lake Worth Christian 1-2.

CLASS 1A
1. Trenton 10-0
2. Bratt Northview 9-0
3. Bell 9-2
4. Wewahitchka 5-2
5. Eastpoint Franklin County 7-2
6. Madison County 6-1
7. Jay 6-2
8. Chiefland 8-2
9. Liberty County 5-2
10. Sneads 9-3
Honorable mention: Bonifay Holmes County 9-4, Bethlehem 5-0, Frostproof 5-3, Milton Central 5-3, Freeport 5-4.