2019 Miracle Sports state softball rankings – Poll #4

softballGames through March 11

Area teams in bold

CLASS 9A
1. Apopka 8-0
2. Jacksonville Mandarin 7-0
3. Pembroke Pines West Broward 7-1
4. Altamonte Springs Lake Brantley 7-1
5. Davie Western 6-2-1
6. Lithia Newsome 6-1
7. Tampa Alonso 5-2
8. Palm Beach Gardens 5-2
9. Miami Coral Reef 7-1
10. Orlando Dr. Phillips 9-0
Honorable mention: Lake Worth Park Vista 7-1, Orlando Timber Creek 5-2, Parkland Stoneman Douglas 5-2, Sarasota Riverview 6-3, Jupiter 5-3.

CLASS 8A
1. Bradenton Lakewood Ranch 5-0
2. Winter Springs 8-0
3. Orange Park Oakleaf 5-1
4. Cooper City 3-1-1
5. Bartow 7-1
6. Wellington 5-0
7. St. Cloud 7-0-1
8. Lakeland George Jenkins 6-1
9. Plant City 7-2
10. Oviedo Hagerty 9-3
Honorable mention: Tarpon Springs East Lake 8-1, Clermont East Ridge 4-1, Valrico Bloomingdale 5-0, Tampa Bay Freedom 6-0, Tampa Sickles 5-1.

CLASS 7A
1. Pembroke Pines Charter 7-0-1
2. Estero 6-0
3. St. Johns Bartram Trail 7-0
4. Doral Academy 5-1
5. Gainesville 5-1
6. Viera 6-2
7. Stuart Martin County 7-0
8. Melbourne 10-3
9. Palm Coast Matanzas 7-0
10. Punta Gorda Charlotte 6-0
Honorable mention: Boca Raton Olympic Heights 6-1, Cantonment Tate 6-2, Deltona 5-2, Land O’Lakes Sunlake 4-2, Niceville 5-3, West Boca Raton 5-1.

CLASS 6A
1. Plantation American Heritage 6-2
2. Rockledge 6-1
3. Land O’Lakes 6-1
4. Pensacola West Florida 8-1
5. Dunnellon 8-1
6. Crystal River 4-0
7. Crawfordville Wakulla 6-0
8. Choctawhatchee 7-0
9. Green Cove Springs Clay 3-1
10. New Port Richey River Ridge 6-1
Honorable mention: Orange Park Ridgeview 5-1, Sebring 6-0, Fort Lauderdale Archbishop McCarthy 5-2, Spring Hill Springstead 4-2, Tarpon Springs 4-1, Tampa Robinson 4-2, Lake Wales 4-3, Miami Goleman 8-0.

CLASS 5A
1. Coral Springs Charter 5-1
2. Eustis 7-0
3. Callahan West Nassau 5-1
4. Mariana 8-0
5. Key West 5-1
6. Keystone Heights 7-0
7. Miami Gulliver Prep 3-1
8. Brooksville Hernando 5-0
9. Cocoa Beach 7-1
10. Glen St. Mary Baker County 6-2
Honorable mention: Pierson Taylor 5-2, Alachua Santa Fe 5-2, Orlando Bishop Moore 6-3, DeFuniak Springs Walton 6-4, Lakeland McKeel Academy 4-4.

CLASS 4A
1. Miami Westminster Academy 6-1
2. Jacksonville Trinity Christian Academy 7-1
3. Hollywood Chaminade-Madonna 2-0
4. Tampa Academy of Holy Names 4-1
5. Jacksonville Episcopal 4-1
6. Tampa Catholic 5-1
7. Clearwater Calvary Christian 7-0
8. West Palm Beach Oxbridge Academy 9-2
9. Tavernier Coral Springs 8-1
10. Miami Florida Christian 6-1
Honorable mention: Baldwin 5-2, Panama City North Bay Haven 6-2, 5. Tallahassee Florida High 6-3, Montverde Academy 4-3, Jacksonville Providence 4-4.

CLASS 3A
1. Orange Park St. Johns Country Day 5-0
2. Fort Myers Southwest Florida Christian 6-0
3. Belle Isle Cornerstone Charter Academy 4-2
4. Jacksonville University Christian 3-2
5. Bradenton Saint Stephen’s Episcopal 6-1
6. Lakeland Christian 4-1
7. Tallahassee North Florida Christian 3-1
8. Marathon 5-3
9. Moore Haven 2-1
10. St. Petersburg Catholic 3-0
Honorable mention: Windermere Prep 5-2, Orlando Faith Christian 3-2, Spring Hill Bishop McLaughlin 4-2, Oviedo Master’s Academy 2-3, St. Petersburg Admiral Farragut 2-3.

CLASS 2A
1. Land O’Lakes Academy at the Lakes 4-0
2. Mount Dora Christian 10-1
3. St. Petersburg Canterbury 3-1
4. Lecanto Seven Rivers Christian 5-0
5. Naples Seacrest Country Day 6-0
6. Homestead Colonial Christian 5-2
7. Deltona Trinity Christian 4-1
8. Belle Glade Glades Day 2-1
9. Vero Beach Master’s Academy 3-2
10. Sarasota Christian 1-1
Honorable mention: Jacksonville Eagle’s View 3-4, Palatka Peniel Baptist Academy 5-3; Jacksonville Christ’s Church Academy 4-3, Boynton Beach Lake Worth Christian 1-1, Monticello Aucilla Christian 0-3.

CLASS 1A
1. Trenton 8-0
2. Wewahitchka 5-1
3. Bell 9-1
4. Bratt Northview 7-0
5. Eastpoint Franklin County 6-1
6. Madison County 5-1
7. Jay 5-1
8. Sneads 7-2
9. Liberty County 5-2
10. Chiefland 5-2
Honorable mention: Freeport 5-2, Holmes County 8-3, Williston 5-5, Frostproof 3-3, Milton Central 5-2.