2019 Miracle Sports state softball rankings – Poll #3

softballGames through March 4

Area teams in bold

CLASS 9A
1. Davie Western 5-1
2. Palm Beach Gardens 4-1
3. Altamonte Springs Lake Brantley 5-0
4. Jacksonville Mandarin 5-0
5. Tampa Alonso 3-1
6. Apopka 5-0
7. Miami Coral Reef 4-1
8. Lithia Newsome 4-1
9. Orlando Timber Creek 2-1
10. Lake Worth Park Vista 6-0
Honorable mention: Orlando Dr. Phillips 5-0, Pembroke Pines West Broward 5-1, Jupiter 4-2, Sarasota Riverview 4-2, Palm Harbor University 5-2.

CLASS 8A
1. Orange Park Oakleaf 4-0
2. Bradenton Lakewood Ranch 3-0
3. Winter Springs 6-0
4. Cooper City 2-0
5. Lakeland George Jenkins 4-0
6. Plant City 7-0
7. Bartow 5-1
8. Wellington 4-0
9. Oviedo Hagerty 7-2
10. St. Cloud 6-0
Honorable mention: Clermont East Ridge 2-1, Tarpon Springs East Lake 3-1, Tampa Freedom 4-0, Tampa Sickles 4-0, Bloomingdale 3-0.

CLASS 7A
1. Pembroke Pines Charter 5-0
2. Estero 4-0
3. St. Johns Bartram Trail 5-0
4. Doral Academy 3-1
5. Gainesville 3-1
6. Viera 5-2
7. Stuart Martin County 5-0
8. Melbourne 8-2
9. Cantonment Tate 5-1
10. Punta Gorda Charlotte 5-0
Honorable mention: Land O’Lakes Sunlake 4-2, Deltona 4-2, Winter Haven 4-1, Lake City Columbia 3-2, Palm Coast Matanzas 4-0.

CLASS 6A
1. Plantation American Heritage 3-1
2. Pensacola West Florida 7-0
3. Rockledge 4-0
4. Land O’Lakes 3-1
5. Green Cove Springs Clay 3-0
6. Dunnellon 5-1
7. Spring Hill Springstead 3-0
8. Crystal River 3-0
9. Lake Wales 2-2
10. Sebring 6-0
Honorable mention: Fort Lauderdale Archbishop McCarthy 5-0, Orange Park Ridgeview 4-0, New Port Richey River Ridge 3-0, Tarpon Springs 4-0, Tampa Robinson 2-2.

CLASS 5A
1. Coral Springs Charter 2-1
2. Eustis 5-0
3. Callahan West Nassau 2-0
4. Miami Gulliver Prep 0-0
5. Mariana 6-0
6. Brooksville Hernando 3-0
7. Cocoa Beach 7-0
8. Key West 3-0
9. Keystone Heights 5-0
10. Glen St. Mary Baker County 4-2
Honorable mention: Pierson Taylor 4-2, Brooksville Nature Coast 3-2, Alachua Santa Fe 2-1, Orlando Bishop Moore 5-2, DeFuniak Springs Walton 4-3, Lakeland McKeel Academy 2-3.

CLASS 4A
1. Miami Westminster Academy 3-0
2. Tampa Catholic 4-0
3. Jacksonville Trinity Christian Academy 4-0
4. West Palm Beach Oxbridge Academy 5-2
5. Tallahassee Florida High 5-1
6. Hollywood Chaminade-Madonna 1-0
7. Tampa Academy of Holy Names 2-1
8. Montverde Academy 2-2
9. Jacksonville Episcopal 1-1
10. Panama City North Bay Haven 3-2
Honorable mention: Clearwater Calvary Christian 3-0, Orlando First Academy 4-4, Jacksonville Providence 3-3, West Palm Beach King’s Academy 2-2, Perry Taylor County 2-3.

CLASS 3A
1. Belle Isle Cornerstone Charter Academy 3-1
2. Jacksonville University Christian 3-0
3. Orange Park St. Johns Country Day 3-0
4. Fort Myers Southwest Florida Christian 5-0
5. Tampa Carrollwood Day 0-0
6. Marathon 3-1
7. Bradenton Saint Stephen’s Episcopal 4-0
8. Lakeland Christian 2-1
9. Moore Haven 1-0
10. Tallahassee North Florida Christian 1-1
Honorable mention: Orlando Faith Christian 3-2, St. Petersburg Catholic 2-0, Spring Hill Bishop McLaughlin 2-2, Oviedo Master’s Academy 1-1; St. Petersburg Admiral Farragut 1-2.

CLASS 2A
1. Land O’Lakes Academy at the Lakes 2-0
2. Mount Dora Christian 7-1
3. St. Petersburg Canterbury 3-1
4. Homestead Colonial Christian 5-0
5. Lecanto Seven Rivers Christian 2-0
6. Naples Seacrest Country Day 2-0
7. Monticello Aucilla Christian 0-1
8. Vero Beach Master’s Academy 2-2
9. Sarasota Christian 1-0
10. Boynton Beach Lake Worth Christian 0-0
Honorable mention: Deltona Trinity Christian 4-1, Belle Glade Glades Day 1-1, Jacksonville Eagle’s View 3-2, Palatka Peniel Baptist Academy 4-1; Jacksonville Christ’s Church Academy 2-3.

CLASS 1A
1. Trenton 5-0
2. Madison County 4-0
3. Wewahitchka 2-1
4. Eastpoint Franklin County 3-0
5. Bratt Northview 4-0
6. Jay 1-1
7. Bell 6-1
8. Sneads 4-2
9. Liberty County 4-1
10. Chiefland 3-1
Honorable mention: Graceville 3-1; Freeport 4-1; Fort Meade 3-3; Vernon 2-2; Mayo Lafayette 2-2.